Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχιακή Εργασία (Τμήμα Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτηρίων Πάτρας)


zafgian

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Πάτρας στο τμήμα Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτηρίων. Έχω σαν θέμα πτυχιακής εργασίας: Σύγκριση τριών ή περισσοτέρων αρχιτεκτονικών προγραμμάτων.

Τα προγράμματα που έχω επιλέξει είναι το TEKTON, το Allplan και το Archicad ή κάποιο άλλο αντί το Archicad.

Κάνω έκκληση βοήθειας για να μαζέψω υλικό ώστε να μπορέσω να ξεκινήσω την εργασία γιατί έχει περάσει αρκετά ο καιρός.

Το υλικό που θα χρειαστώ πρέπει είναι σε υψηλό επίπεδο και να έχει επιστημονική βάση. Ξέρω ότι αυτά που ζητάω είναι πολλά και δύσκολα… Τι να κάνω όμως??? :sad::-(

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρες τα προγράμματα σε πρώτη φάση και ξεκίνα να τα μαθαινεις. Υστερα θα δεις οτι θα σου έρθουν πολλες ιδέες δουλευοντας το καθε ενα ξεχωριστα.

 

Δες και εδω: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1238&page=2

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2345

Link to comment
Share on other sites

το τεκτον και το allplan ξερω να τα δουλευω. το allplan αρκετα καλα θα ελεγα. το δουλευα 3 χρονια στο γραφειο που δουλευα... Ο καθηγητης μου ειπε οτι πρεπει να ειναι υψηλο το επιπεδο της εργασιας. Απο μονος μου ειναι δυσκολο να καταλαβω τσε βαθος τα προγραμματα ωστε να μπορεσω να τα αποδωσω με ακριβεια και επιστημονικους ορους....

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω αγνοησε αυτό που λέει "υψηλου επιπεδου" και γραψε αυτα που πραγματικα εχεις εντοπισει-τα απλα και πρακτικα.αυτα ειναι τα πραγματικα υψηλου επιπεδου.η σαφηνεια και η λιτοτητα στην περιγραφη παιζουν σημαντικο ρολο

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε πάρω από τα μούτρα καλά-καλά δεν τέλειωσες αλλά, μπαρδόν, θέλετε/θέλουν ως νέο τμήμα να αποκτήσετε δικαίωμα εκπόνησης αρχιτεκτονικών μελετών και εσύ αναφέρεις ως θέμα πτυχιακής ''σύγκριση software''? Δεν είναι ότι το επιλέγεις εσύ...είναι ότι το επιτρέπουν στη σχολή σου αυτό το πράγμα.

 

Εκτός αν και σε εσάς χαρίζουν το αρχιτεκτονείν με τα ίδια κριτήρια όπως σε όλους τους άλλους*...οπότε πάσο.

 

Εκτός αν παίρνεις συγκεκριμένη ειδικότητα που δε θα σου επιτρέπει δικαίωμα μελετών...οπότε συγγνώμη.

 

 

*ανεξαιρέτως...επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

ss_sk ολα αυτα που λες "καλα" ειναι (αν και δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα). Πρεπει να δεις το Προγραμμα σπυδων μας αναλυτικα για να καταλαβεις. Αυτο ειναι μια μεγαλη κουβεντα και θελει αρκετο χρονο... Εχουμε ξεφυγει απο το θεμα..... Παρακλω οποιος μπορει και θελει να βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος.... Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το υλικό που θα χρειαστώ πρέπει είναι σε υψηλό επίπεδο και να έχει επιστημονική βάση. Ξέρω ότι αυτά που ζητάω είναι πολλά και δύσκολα… Τι να κάνω όμως??? :sad::-(

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ.

 

ψάξε στην συγκεκριμένη βάση δεδομένων :

http://cumincad.scix.net/cgi-bin/works/Home

για να πάρεις μια γεύση σε τι μπλέκεις. Διάβσε συγκριτικές μελέτες άλλων κοκ. Επίσης να ρωτήσω το εξής : γιατί συγκρίνεις μόνο τα BIM μεταξύ τους? μήπως να βάλεις και κάποιο άλλο απλό CAD πρόγραμμα, πχ Autocad?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είχα ξεκινήσει να ασχολούμαι και με απλά CAD αλλά από ότι διαπίστωσα στην πορεία είναι λίγο άνισο και άδικο να συγκρίνω ένα πρόγραμμα που σχεδιάζει απλά και εύκολα 3Δ με ένα άλλο που για να σχεδιάσουμε ένα όγκο χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο... Εκτός των άλλων, κατά την γνώμη μου, το μέλλον στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό είναι τα ΒΙΜ. Σε ευχαριστώ για το site.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα πρέπει να δουλευεις χρόνια για να καταφέρεις να συγκρίνεις αρχιτεκτονικά προγράμματα μεταξύ τους. Συγνώμη αλλά δεν νομίζω να καταφέρεις και πολλά.

Επίσης πρόσεξε με τη κριτήρια θα επιλέξεις το καλύτερο.Μερικά είναι απλά και ταχύτατα άλλα είναι πληρως παραμετροποιημένα και λίγο πιο χρονοβόρα κτλ.

 

Μάλλον το συμπέρασμα της διπλωματικής σου θα είναι και το γράφω απο τώρα οτι το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που βολεύει τον καθένα ξεχωριστά και η απόδοση του θα είναι η βέλτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.