Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή συλέκτη (κολλεκτέρ) θέρμανσης


Liselef

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Σε ανακαίνιση διαμ/τος κάναμε αυτονομία στην θέρμανση. Αυτό είναι το κολλεκτέρ! Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει αυτό το 'πράμα' ?! Ο υδραυλικός μου το υπογράφει ότι θα λειτουργήσει κανονικά όταν του είπα να τα ισιώσει όλα και να μην έχει γωνίες στις σωληνώσεις! Δεν μου έχει ξανατύχει παρόμοιο!

post-632-131887198766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνηθίζεται στα κολλεκτέρ να μπαίνουν εξαεριστικά για απαγωγή αέρα που τυχόν εγλωβιστεί εκεί. Σε μια ομαλή εγκατάσταση κολλεκτέρ όπως αυτού της φωτογραφίας κανονικά θα έπρεπε να είχαν ελαφρά κλίση προς τα πάνω (αντίθετα απ' ότι είναι) μαζί με εξαεριστικά. Με βάση τη φωτογραφία αντιλαμβάνομαι ότι ο υδραυλικός έχει προβλέψει εξαερισμό σε πιο πάνω όροφο, αλλά και πάλι οι καμπύλες (γωνίες) αποτελούν τοπικά σημείο εγκλωβισμού αέρα. Η εγκατάσταση μπορεί και να δουλέψει, αλλά αν ήταν στο δικό μου σπίτι δεν θα το επέτρεπα...

Link to comment
Share on other sites

θα επερε το κολλελτερ να εχει εξαεριστιρακια οπως ειπε ο συναδελφος οπως επισης θα επρεπε να ειναι στιριγμενο.να εχεις κανει ολοκληρη εκγατασταση με χαλκο επενδεδυμενο ή τουμποραμα και να μην εχεις βαλει εξαεριτιρακια στο κολλεκτερ δεν ειναι οτι το καλυτερο.θα μπορουσες να βαλεις την τελευταια γραμμη σε ταφ τερματικο 1/2''-1''-1/2'' για να βαλεις εξαεριτσιρακια.τωρα για το εαν θα δουλεψει θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.