Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετάφραση πιστοποιητικών πυράντοχης πόρτας


sakabla

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

έχουμε καταθέσει τα δικαιολογητικά για την έκδοση πιστοποιητικού πυρασφαλείας ενός γυμναστηρίου και η Πυροσβεστική δεν το εκδίδει γιατί τα πιστοποιητικά δοκιμών των πυράντοχων θυρών είναι στα ιταλικά (οι πόρτες ήρθαν από την Ιταλία) ενω υπάρχει και βεβαίωση απο ΕΣΥΔ οτι το ιταλικό εργαστήριο είναι διαπιστευμένο. Η πυροσβεστική ζητάει μετάφραση ενώ ο έμπορος λέει ότι δεν υπάρχει μετάφραση και δεν είχε ποτέ προβλημα με την πυροσβεστική.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το μεταφράζετε το πιστοποιητικό;

Το γεγονός ότι οι άλλες υπηρεσίες της Πυροσβεστικής το δέχτηκαν, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου ότι το καλύτερο που έχεις κάνεις είναι να το μεταφράσεις για να ξεμπερδέψεις.

Θα χάσεις πολύ περισσότερο χρόνο εαν κάτσεις να τους πείσεις ότι δεν χρειάζεται μετάφραση.

Πάντως και σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες τα πιστοποιητικά τα ζητάνε τις περισσότερες φορές μεταφρασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα καταλήξουμε στο τέλος, απλώς το θέμα είναι αν πρέπει να γίνει μετάφραση ή όχι.

Ζητήσαμε από την πυροσβεστική να μας πει βάση ποιάς διαταγής πρέπει να είναι στα ελληνικά, ψάξανε και δεν βρήκαν τίποτα και καταλήξανε ότι είναι κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου pm το mail σου και θα σου στείλω το πιστοποιητικό στα ιταλικά και μεταφρασμένο στα ελληνικά και σφραγισμένο

 

Την αλλη φορά ευχήσου για ενα τσουβάλι λίρες...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα και εγω προβλημα με μια τετοια περιπτωση, οχι τοσο τραβηγμενο οσο αυτο που συζητειται παραπανω νομιζω οτι με μια απλη μεταφραση σφραγισμενη απο δικηγορο λυνεται το προβλημα, αν και οι περισσοτερες εταιριες φροντιζουν να το εχουν μεταφρασμενο και επισημα απο το προξενειο τους και να το δινουν μαζι με ολη την σειρα απο τα απαιτουμενα εγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.