Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδρομή εφελκυστικης αντοχής σκυροδέματος


 

Έχετε ποτέ εκ των υστέρων ανακαλύψει ότι έχετε οπλίσει  

114 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε ποτέ εκ των υστέρων ανακαλύψει ότι έχετε οπλίσει

    • οχι, ποτέ
      75
    • ναι, αλλά σε ελάχιστο ποσοστό θεωρητικής ανεπάρκειας
      31
    • ναι και μάλιστα σε σοβαρό βαθμό θεωρητικής ανεπάρκειας
      1
    • ναι και μάλιστα εμφανίστηκε και πρακτική αστοχία
      7


Recommended Posts

Ελκυστήρας ζυγώματος πλαισίου προκάτ

 

 

Ο ελκυστήρας ήταν οπλισμένος να υποθέσω (αν όχι προενταμένος). Και θεώρησες εφελκυστικές δυνάμεις στο σκυρόδεμα? Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω περισσότερες πληροφορίες.

 

 

Εγώ πάντως ξέρω ότι στις δέκα εντολές του Οπλισμένου Σκυροδέματος η εντολή «Ου θεωρήσεις εφελκυστικές δυνάμεις» είναι πάνω-πάνω στη λίστα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλή πρακτική να θεωρήσεις εφελκυστικές δυνάμεις στο σκυρόδεμα...

όχι δεν είναι καλή πρακτική, πρόκειται περί ταρζανιάς. το παράδειγμα που είπα αφορούσε μια πιθανή περίπτωση (σχεδόν) καθαρού εφελκυσμού της διατομής, δεν είπα ότι θα διαστασιολογήσεις έτσι. παράδειγμα ενός υποθετικού φορέα ήταν δηλαδή. και δεν ήμουν στη Γερμανία, ήμουν στο Βέλγιο

 

Εγκυκλοπαιδικά, τα βιβλία του Koncz, τα όποια και δεν κυκλοφορούν αλλά υπάρχουν στα υπόγεια των Πολυτεχνείων αν σκάψεις πολύ (σαν τα ορυχεία δηλαδή ένα πράμα), αναλύουν διεξοδικά τα προκατ συστήματα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά επειδή ο φίλος που άνοιξε το thread προσπαθεί να καλύψει την απουσία επαρκούς οπλισμού με την ανάληψη εφελκυστικών δυνάμεων από το σκυρόδεμα, καλό είναι να του δώσουμε μια ξεκάθαρη απάντηση, ήτοι: το σκυρόδεμα δεν αναλαμβάνει εφελκυστικές δυναμείς.-

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, μόνο σε φωσφορίζων πλαίσιο δεν το βάλαμε.

φίλε consultant το σκυρόδεμα δεν αναλαμβάνει εφελκυστικές δυνάμεις, πόσο μάλλον όταν μπλέκεις και την κάμψη μέσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.