Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χυτοσιδηροί σωλήνες SML


civilgeo4

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Ορμώμενος από διάφορα κορυφαία υλικά που χρησιμοποιούνται στο έργο που παρακολουθώ αυτήν την εποχή, ήθελα να ρωτησω το εξής:

Χυτοσιδηροί σωλήνες τύπου SML για δίκτυο οικιακών αποβλήτων/ ακαθάρτων χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα; Γνωρίζει κανείς διαφορά στις τιμές σε σχέση με τους αντίστοιχους PVC, PE-HD; Υπάρχουν ελληνικες εταιρείες ή προμηθευτές ξένων εταιρειών;

Ποιο είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα που εμφανίζουν που θα κάνει έναν Κύριο Έργου να τους προτιμήσει από τους πλαστικούς για παράδειγμα;

Σε τι είδους κτιριακά έργα κυρίως χρησιμοποιούνται;

Έχω ψάξει κάποια πράγματα απλά οι γνώσεις κάποιου πεπειραμένου θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

μαντέμι στην αποχέτευση χρησιμοποιείται κυρίως για δύο λόγους:

-έχει εξαιρετικές ηχομονωτικές ιδιότητες (γι' αυτό γενικά το συναντάμε σε κατασκευές πολυτελείας)

-αντέχει λύμματα υψηλών θερμοκρασιών

 

για μειονέκτημα πέρα από το υψηλό κόστος και τη δυσκολία στην εγκατάσταση (κυρίως λόγω υψηλού βάρους σε σχέση με τους πλαστικούς) έχω ακούσει από παλιούς υδραυλικούς ότι με τα χρόνια "ξεφλουδίζει" εσωτερικά και κάνει βουλώματα αλλά είναι ανεπίσημο αυτό, ως φήμη το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη και όχι ως δεδομένο.

 

Στην Ελλάδα χρησιμοποιείται, ξέρω εγκατάσταση που έγινε λίγο πριν το 2004 σε ανακαίνιση γνωστότατου ξενοδοχείου της αθήνας.

 

Εμπόρους εύκολα θα βρεις με μία αναζήτηση στο Internet.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με όσα είπε ο gkr!

Στις ιδιωτικές κλινικές προδιαγράφεται μαντέμι στις αποχετεύσεις που οδεύουν στις οροφές. Όπως επίσης και στις αποχετεύσεις από την κεντρική αποστείρωση - πλυντήρια.

 

Είναι σούπερ ανθεκτική (αυτο για το ξεφλούδισμα να σου πω δεν το έχω ξανακούσει), μπορείς να την βρεις μάλλον μόνο σε "μεγάλους" προμηθευτές, είναι βαριά, έχει συνδέσμους και είναι λίγο χρονοβόρο καθώς το λάστιχο είναι σφιχτό και όσο να πεις... δυσκολεύει, και θέλει προσοχή η στήριξή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητες/οί συνάδελφοι,

Έχω δει ότι κάτι παραπλήσιο έχει ζητηθεί και έχει προταθεί η ΔΕΠΑΝΟΜ αλλά και πάλι είναι δύσκολο να πάρει κάτι κανείς από εκεί. Αν έχει κανείς κάτι σχετικά με προδιαγραφές δικτύων αποχετεύσεων σε νοσοκομεία ή συγγραφή υποχρεώσεων για παντός είδους σωλήνες αποχ. θα ήμουν ευγνώμων αν ανέβαζε κάτι στα downloads.

Ευχαριστώ

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας ή το επάγγελμά σας. Βοηθά στο να συνεννοούμαστε καλύτερα.

 

CostasV

Link to comment
Share on other sites

civilgeo4, δυστυχώς οι μόνες "προδιαγραφές" σωλήνων αποχέτευσης για νοσοκομεία είναι:

1)Χυτοσιδηρό για τα οριζόντια τμήματα των δικτύων που διέρχονται από οροφές ή ψευδοροφές χώρων παραμονής ατόμων, καθώς και για τα τμήματα που είναι εκτεθιμένα στον ήλιο

2)PP ή PE για τα εργαστηριακά λήματα

3)PVC για τις υπόλοιπες περιπτώσεις

4)για την απορροή βρόχινων χρησιμοποιούνται συλλεκτρήρες χυτοσιδερένιου ή αλουμινίου και το δίκτυο κατασκευάζεται με γαλβανισμένους σιδηροσωλήνες βαρέως τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.