Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδα Αντισφαίρισης - tennis


anna2405

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

εργάζομαι σε ένα τεχνικό γραφείο κάνοντας την πρακτική μου άσκηση και έχουμε αναλάβει μια μελέτη κατασκευής tenis club. Μου έδωσαν να κάνω απλά το σχεδιασμό και θα βγάλουμε μετά μαζί το κόστος αλλά δεν ξέρω κάποια πράγματα.

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποιές είναι η τεχνικές προδιαγραφές για ένα γήπεδο τένις, τι αποστάσεις πρέπει να τηρηθούν και αν παίζει κάποιο ρόλο ο προσανατολισμός των γηπέδων?

Επίσης στο οικόπεδο θα υπάρχει και ένα κτίριο με γυμναστήριο και καφετέρια και ένα πάρκινγκ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα απο τα βασικά... εγκυκλοπαίδεια: http://en.wikipedia.org/wiki/Tennis_court

 

Από εκεί θα βρείς και ότι άλλο χρειάζεσαι (δεν νομίζω να είναι κάτι το τρομερό).

 

diagram_tennis_court.gif

 

Στην παρακάτω σελίδα βρήκα πολλές πληροφορίες μαζεμένες στα Αγγλικά: http://www.signaturelandscapes.com/tennis.htm

Link to comment
Share on other sites

για κατι τετοια και μαζι με μια αναζητηση στο interweb χρειαζομαστε και τον Nόυφερτ, θα βρεις τα περισσοτερα απο αυτα που ζητας εκει. Προσοχη μην εχουν στο γραφειο σου καμμια εκδοση του 1965.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και πάλι,

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, είχα ψάξει εχτές στην wikipedia αλλά ήθελα περισσότερες πληροφορίες και κυρίως ως προς το αν παίζει ρόλο ο προσανατολισμός των γηπέδων. Τελικά διάβασα το Νόυφερ μόλις γύρισα σπίτι γιατί δεν υπάρχει στο γραφείο !!!!!!! :o

 

Έτοιμα τα σχέδια πάντως από χτες το απόγευμα και σήμερα θα τα δει και ο πελάτης! χι χι :D

 

 

Υ.Γ. Συγνώμη από τους mod για τον τίτλο (καταλαβαίνω, υπήρξα κι εγώ mod σε άλλα forums)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.