Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

Sorry Αρη, εννοούσα φωτο απο τα συνεχόμενα σε υπογειο θεμελίωση...Εχεις; Κυρίως θέλω να δω πως στηρίζονται πάνω πριν το καλούπωμα... Ο σιδεράς σου πρέπει να'ναι πολύ καλός...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χάρη και εγώ δεν το έχω δει στον κανονισμό αλλά έχω ρωτήσει κάποιον καθηγητή.

Οι φωτογραφίες είναιγια αυτό που λέει ο Γιαννης.

acnt σου είπα πριν ότι δεν τα βάζω σίδερα μονοκόμματα σε υπόγειο.

..Ο σιδεράς των φωτογραφιών είναι ο καλλίτερος που είχα μέχρι σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

ΆΡΗ ο δονητής περνά στους κόμβους?

Και σε ποια λογικη βασίζεται διάταξη των συνδετήρων των πεδιλοδοκών μέσα στους κόμβους?

Εγώ θα συμφωνήσω με το Χάρη .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αρη, τους συνδετηρες των υποστυλωματων ,τους κοβεις(το Φ6 που συγκατει τις αποστασεις μεταξυ τους) απο το ανω μερος του κορμου της πεδηλοδοκου και τους τοποθετεις μετα εσωτερικα του κορμου απ οτι καταλαβαινω.Αν ομως οι συνδετηρες του κορμου η του πελματος ειναι 4τμητοι,τοτε το εφαρμοζεις?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ο δονητής περνάει με άνεση. Όπου ζορίζει τον βάζω και λίγο από τα πλάγια.

Γιάννη οι συνδετήρες είναι μεμονομένοι στο ύψος και πλάτος αυτό. Άν οι συνδετήρες του κορμού της πεδιλοδοκού είναι 4τμητοι τότε βάζω μόνο τον εξωτερικο (από το τίποτα...). Εδώ ο σιδεράς έβαλε όλες τις τμήσεις, ενώ του έχω πει να βάλει μόνο τον εξωτερικό.

Για να γίνουν αυτά έγραψα και πριν ότι η πεδιλοδοκός έχει πλάτος 5+5 εκ μεγαλύτερο του υποστυλώματος

Link to comment
Share on other sites

Επισης φιλε Αρη, παρατηρησα απο τις φωτο :

α)θεμελιακη γειωση.Νομιζω οτι απο 2006 ειναι υποχρεωτικη,ετσι δεν ειναι?

β)τις προεξοχες-δοντια εξω απο το περιγραμμα του κτιριου τις εχεις κανει προφανως για την καλυτερη αγκυρωση η χρησιμευει και σε κατι αλλο?Οπου δεν εχεις αερα για τετοιο ελιγμο,απλα μεγαλωνεις τον γαντζο και δυσκολευεις κατασκευαστικα την εφαρμογη ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο

με τον τρόπο αυτό όλα τα σίδερα του υποστυλώματος είναι εντός της πεδιλοδοκού - άρα αγκυρώνουν κανονικά (δεν αγκυρώνει κανένα στους 40 εκ του πέλματος - που δεν είναι σωστό κατά την άποψη μου) και

αποφεύγω το ανεπιθύμητο λύγισμα των οπλισμών της πεδιλοδοκού καθώς πλησιάζει το υποστύλωμα και χτυπάει στα κολωνοσίδερα

Τα αρνητικά φυσικά είναι παραπάνω σκυρόδεμα και περισσότερος χρόνος στην όπλιση, αλλά και μόνο για το θέμα της αγκύρωσης νομίζω ότι αξίζει.

Ελπίζω έστω και μερικώς να συμφωνήσετε.... :D

Link to comment
Share on other sites

α) Να γείωση είναι και ελπίζω να την έχουν βάλει σωστά.

β) οι προεξοχές είναι για να μην μαζέυονται οι γάντζοι μέσα στο υποστύλωμα και πάλι για να αγκυρώνει σωστά ο διαμήκης των [s:36b7b2f95d]υποστ/των[/s:36b7b2f95d] πεδιλοδοκών

σύμφωνα με την παράγραφο 18.6.4 ΕΚΩΣ

Link to comment
Share on other sites

αποφεύγω το ανεπιθύμητο λύγισμα των οπλισμών της πεδιλοδοκού καθώς πλησιάζει το υποστύλωμα και χτυπάει στα κολωνοσίδερα

Τί εννοείς;

Πάντως τα "προβολάκια" όταν μπορείς να τα κάνεις, είναι ότι καλύτερο. Προβλέπονται από ΕΑΚ και βοηθούν στις αγκυρώσεις... Ισχύουν ΚΑΙ στην ανωδομή...

Link to comment
Share on other sites

όταν κάποιες φορές το υποστύλωμα έχει 2 σίδερα στην γωνία δεν περνάει έυκολα το σίδερο της πεδιλοδοκού και πρέπει να το πάς λίγο λοξά με αποτέλεσμα κοντά στην παρειά με το υποστύλωμα να απέχει 5-6 εκ από τον συνδετήρα της πεδιλοδοκού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.