Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

θεωρητικά δεν θα έπρεπε να ειναι πρόβλημα. Βεβαίως θα ήταν καλύτερα να περνούν όλα τα σίδερα των δοκών μεσα από το τοιχείο μιας και ετσι θα είχαμε και 'νοητή'περισφυξη των σίδερων της δοκού. Αλλά για να μην προβώ σε μείωση της διατομής της δοκού ρωτάω αν θα ήταν προβλημα μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν ομως η πεδιλοδοκος εχει πχ bw=40 cm και τρεχει κατω απο τοιχειο 25/150 το σημειο αυτο δεν μπορεις να το αφησεις σκετο. Ειναι βεβαια λιγο πακετο στο σιδερωμα.

 

Σε μία δουλειά δική μου έχω πεδιλοδοκό 30εκ και το τοιχειο από πάνω ειναι 25εκ. Για να μπορέσω να περάσω τα σίδερα κανονικά σκεφτομαι να αλλάξω την δοκό σε bw=25 εκ. Θα έχω καποιο προβλημα??????

 

Αν έχεις αμφιβολίες (εγώ προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται η πεδ/κος τουλάχιστον με πλάτος όσο το υποστύλωμα) κάνε το την πδ/κο 35 για να μπουν τα σίδερα κανονικά στην πδ/κο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι:

 

τα σιδερα των υποστυλωματων στη θεμελιωση(πεδιλα-πεδιλοδοκοι) διαμορφωνονται σε αγκιστρα ή μενουν ευθυγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικώς δύσκολα τα άγκιστρα όταν έχεις πεδιλοδοκούς.

Όταν δεν έχεις υπόγειο πρέπει να τηρούνται αν απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

§18.4.6 ΕΚΩΣ. Πρόσεξε και τα σχόλια.

Δες τον κόμβο ανάποδα καθότι και η θεμελίωση ακραίος κόμβος είναι.

Link to comment
Share on other sites

εχει σχέση γιατί αν έχεις υπόγειο είναι ΧΑΑΠ αλλά και στην τελική δεν πρόκειται σχεδόν ποτέ να δουλέψει όλος ο οπλισμός της κολώνας και να ενταθεί τόσο ώστε να διαρρέυσει κάποιο σίδερο της και να χρειάζεσαι το lb της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.