Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Αρχιτεκτονικών Διαγωνισμών


myri

Recommended Posts

παιδιά θυμάστε την προκήρηξη για τον αρχιτεκτονικό διαγωνισμό προσχεδίων του Δήμου Μηχανιώνας;;;;;

 

στις διευκρινίσεις της προκήρυξης έγραφε τα εξής κουλα:

θα γινουν τόσες βραβεύσεις, θα δωθούν τόσοι επαίνοι

αλλά ο Δήμος θα μπορεί να επιλέξει οποιοδήποτε στοιχείο αποσπασματικά από οποιαδήποτε συμμετοχή

δηλ άσχετα με τα βραβεία ή τους επαίνους ο Δήμος μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε συμμετοχή όπως του καπνίζει!!!!

 

μα καλά αυτές τις προκηρυξεις τις έχει διαβάσει και εγκρινει ο ΣΑΔΑΣ;;;

--------

στο διαγωνισμο του Παπίστα

 

οι όροι συμμετοχή έγραφαν πως αυτός που θα κερδίσει πρέπει να παραδώσει και τη μελέτη για την Πολεοδομια (χωρίς να διευκρινίζει αν πρόκειται μόνο για αρχιτεκτονική ή αν θέλει και τη στατική ή και την μηχανολογική)

χωρίς περαιτέρω χρηματικές απαιτήσεις

 

σημειώνω πως οι ελάχιστες αμοιβές για την πολεοδμία βάσει του μεγέθους του έργου

θα ήταν μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να μην πω καμμιά κατοστάρα

Link to comment
Share on other sites

...στο διαγωνισμο του Παπίστα***...

 

Τους ιδιωτικούς διαγωνισμούς εννοείς φαντάζομαι με τα συγκροτήματα κατοικιών - το ένα στη Χαλκιδική, που κόλλησε γιατί υπήρξαν νομίζω παρατυπίες με το οικόπεδο που ήταν πρώην ''εκκλησιαστικό'', και το άλλο στο Μεταξουργείο.

 

Το σκάνδαλο με το δεύτερο είναι η υλοποίηση του τρίτου (!!!) βραβείου, κάτι που πρέπει να γίνεται΄πρώτη φορά στα παγκόσμια χρονικά. Κάπου διάβασα ότι και καλά η πρόταση έτυχε θερμότερης ''υποδοχής'' από τους εργαζόμενους στην εταιρεία-αγωνοθέτη...σο γουάτ? Ας βάζανε τους υπαλλήλους στην επιτροπή. Η ανάμιξη του ονόματος ''Μπίρης'', από την άλλη, μάλλον τυχαία 8-)

 

Οι ευθύνες δεν είναι μόνο του ΣΑΔΑΣ αλλά και των συναδέλφων που συμμετέχουν...

 

 

 

***Ο τόνος στο πρώτο ''α'' - τυγχάνει συνδημότης και το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το νο1 στο Μεταξουργείο δε μου άρεσε καθόλου

εκτός αν αδικήθηκε από τον τρόπο προβολής του στα μέσα

--------

στη Χαλκιδική αναφερόμουν

---------

δεν νομίζω πως έχει σημασία αν ο διαγωνισμός είναι δημόσιος ή ιδιωτικός

 

αν και δεν είμαι σχετική, έχω την ετύπωση πως υπάρχει νομικό πλαίσιο για τους αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς

 

και σαφώς δε μπορεί να αναφέρεται σε ποσό αμοιβής Αρχιτεκτονικής κλπ μελέτης

μικρότερο από αυτό που ορίζει η νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει νομικό πλαίσιο για τους αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς...

 

Όχι για τους ιδιωτικούς. Εκεί το ''αποδέχομαι τους όρους συμμετοχής'' δεν είναι παίξε-γέλασε. Βέβαια για τις αμοιβές ΟΑ ισχύει η σχετική νομοθεσία - παζάρια μπορεί να παίξουν στη μελέτη εφαρμογής.

 

 

υ.γ. το ''σκάνδαλο'' του #2 είναι ηθικο-ιδεολογικό...

Link to comment
Share on other sites

οι όροι συμμετοχής μπορεί να γράφουν ό,τι τους καπνίσει

όταν όμως έρθει η ώρα του δικαστηρίου υπεράνω είναι ο νόμος και όχι οι όροι οποιασδήποτε σύμβασης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.