Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκελετός Ο.Σ. - Μεταλλική στέγη - Γερανογέφυρα


 

Recommended Posts

Ο κοντός πρόβολος επιλύεται με ομοίωμα θλιπτίρων ελκυστήρων (βλ. ΕΚΩΣ). Είναι απλό.

Για να κάνεις σωστή προσομοίωση του χωρικού αρκεί να εισάγεις δοκούς δεσμικές με αδρανειακά στοιχεία αυτά του δικτυώματος. Θα μπορούσες έτσι να πάρεις και το σύνολο του φορέα αν το fespa σου επιτρεπει κεκλιμένες δοκούς.

Όσον αφορά τον σεισμό, διάφραγμα ή μη, έχει τετοια επιλογή το fespa? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι γίνεται η παραδοχή μίας μάζας ανά όροφο άρα επιλύει μόνο διαφράγματα.

Γενικά δεν ισχύει η διαφραγματική λειτουργία σε βιομηχανικά εκτός και αν έχεις αντιανέμιους στέγης σε όλα τα ζυγώματα και μάλιστα αρκετά ισχυρούς ή πολλή άκαμπτη επιστέγαση (σπάνιο).

Μια καλή προσομοίωση είναι μάζες στα άκρα των υποστυλωμάτων, αλλά μην υποτιμάς και την κάθετη συνιστώσα (μάζα στο μέσο του ζευκτού) ιδίως σε μεγάλα ανοίγματα.

Αν δεν σε καλύπτουν τα παραπάνω και θες περισσότερη ανάλυση στην διάθεσή σου

Link to comment
Share on other sites

Δοκός στα 6μ νομίζω ότι σίγουρα χρειάζεται.

Για να έχει μεγαλύτερη δυστρεψία καλύτερα να έχει μεγαλύτερο από 0,25μ πλάτος. Καλύτερα δηλαδή μια δοκός 40/50 από μια 25/60.

Στο ύψος των βραχέων προβόλων δε βλέπω το λόγο να υπάρχει ακόμα μια δοκός και απ' όσα έργα άλλων συναδέλφων έχω δει δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

 

Το πώς θα γίνει η εισαγωγή του φορέα δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, η anka και ο acnt σου έδωσαν εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

 

επειδή ο πρόβολος αυτός συνδέεται στον κόμβο αρχής με το υποστύλωμα και στον κόμβο τέλους με την δοκό κύλισης, δε θα αναγνωριστεί από το πρόγραμμα ως πρόβολος αν έχει μείνει το "Αυτόματο".

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το μεταλλικό του Fespa οπότε δεν υπάρχει δοκός κύλισης στο άκρο του κόμβου άρα είτε το βάλω στο "Αυτόματο" είτε όχι είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω ... αλλά από το πρωί τώρα ξανα-κάθησα στο γραφείο ....

 

Για το θέμα της οικονομικότερης κατασκευής..

Ας πάρω το ένα υποστύλωμα:

 

Επειδή έκανα και ανάλυση με μεταλλικό σκελετό > έβγαλα υποστυλώματα ΗΕΑ240

 

ΗΕΑ240 > 62 kgr/m * 1.50 Ε/kg * 6 m = 558 E

 

υποστύλωμα απο σκυρόδεμα: Αν και δεν έχω καταλήξει

σκεφτόμουν να βάλω 40Χ50 > 0,4*0,5*6 = 1,20 κ.μ

 

Μαστορικά 1,20 κ.μ* 50 Ε/κ.μ = 60 Ε

Σίδερα: 1,20 κ.μ * 120 kg/κ.μ * 0,70 E/kg = 100.80

Προμήθεια Ο.Σ. = 1,20 κ.μ* 65 Ε/κ.μ = 78 Ε

Σύνολο = 238,80 Ε

 

κάτι αντίστοιχο και στην κεφαλοδοκό ...

Μην ξεχνάμε και τις συνδέσεις, αντιανέμια .. κ.τ.λ

Γενικά ο χάλυβας έχει ξεφύγει ....δεν είναι όπως παλιά...

 

Στην τελική ήταν και επιθυμία και του ιδιοκτήτη ...

 

Για τα στατικά ... τελικά το έλυσα σε μία στάθμη (εισάγοντας κεντροβαρικά τα υποστυλώματα )

Τα φορτία της στέγης τα μεταβίβασα στην κεφαλή των υποστυλωμάτων

αξονική και τέμνουσα - ΟΧΙ ροπές φυσικά

 

Τα μόνιμα και κινητά της γερανογέφυρας τα έβαλα σε διαδοχικές θέσεις θεωρώντας μία στην μέση το φορτίο της ( άρα μισό + μισό ) και μία στην άκρη

 

Θα τελείωνα απλώς δεν μου άρεσε ο οπλισμός που έβγαλε σε μία κολώνα δίπλα δε ένα τοιχείο οπότε είμαι στην φάση που δοκιμάζω την θέση των τοιχείων

 

Για το κοντό πρόβολο τα σίδερα που έβγαλε το FESPA μου φάνηκαν "φτωχά" οπότε πολύ σωστά είπατε θέλει "χεράκι" και "ειδικό" οπλισμό απλώς πρέπει να ανοίξω τις πανεπιστημιακές μου σημειώσεις

 

Πάντως το κάνω παράλληλα και στο ROBOT ΟΛΟ τον φορέα δικτύωμα - οπλισμένο σκυρόδεμα (αν και δεν του έχω πάρει ακόμα τον αέρα - ειδικά στο σκυρόδεμα) οπότε θα είναι και μια καλή σύγκριση των 2 προγραμμάτων

και θα σας ανακοινώσω τις διαφορές ...

Link to comment
Share on other sites

Στα Downloads και πιο συγκεκριμένα ΕΔΩ πρόσθεσα τις διατάξεις για τους βραχείς προβόλους που υπήρχαν στο Βοήθημα για τον ΝΕΚΩΣ του 1990.

Το εν λόγω βοήθημα δεν έγινε ευρύτερα γνωστό και δεν απέκτησε ποτέ την ισχύ νόμου αλλά παρόλα αυτά δεν παύει να αποτελεί μια καλή πηγή πληροφόρησης για τους βραχείς προβόλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τελείωσα ακόμη ... ίσα ίσα πρόλαβα να εισάγω τον φορέα και να κάνω την μία επίλυση ... εννοείται πως θα ελέγξω και τις παραμορφώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.