Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνταξιούχος ΤΣΜΕΔΕ μέλος Ο.Ε. στο ΤΕΒΕ;


sapounas

Recommended Posts

Ερώτημα:

Συνταξιούχος ΤΣΜΕΔΕ (πολιτικός μηχανικός), είναι μέλος κατασκευαστικής Ο.Ε.

Υπάρχει η περίπτωση να του ζητηθεί ασφάλιση στο ΤΕΒΕ αφού η πώληση διαμερισμάτων απο τη Ο.Ε. θεωρείται εμπορική δραστηριότητα ?

Αντιμετώπισε κανείς αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνταξιούχος οποιουδήποτε φορέα είναι υποχρεωμένος να είναι εγγεγραμμένος στο ΤΕΒΕ από τη στιγμή που αποτελεί μέτοχος εταιρείας. Προφανώς όταν έγινε η σύσταση της Ο.Ε. ήσουν εν ενεργεία Πολιτικός Μηχανικός και πήρες απαλλαγή λόγω επιλογής ασφαλιστικού φορέα. Τώρα όμως αφού είσαι μέτοχος συνεπώς εργάζεσαι, και δεν έχεις ασφαλιστικό φορέα να πληρώνεις αφού είσαι συνταξιούχος, οφείλεις να έχεις ΤΕΒΕ με προσαύξηση 40% καθώς και ενδεχόμενο μείωσης της σύνταξής σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Παραθετω στο ιδιο ποστ τα ερωτηματα μου καθως τα θεωρω συναφη με την αρχικη ερωτηση του συναδελφου.

ηρθε η στιγμη σαν νεος πολτικος μηχανικος να ασκησω το επαγγελμα και οσο και αν προσπαθω να βρω απαντησεις στα ελληνικα site τσμεδε και τεε η ελλαδα ειναι ακομη πολυ πισω

το ερωτημα εχει ως εξης. παρομοια με τον συναδελφο sapounas ειμαι μελος τεβε λογω επιχειρηματικης δραστηριοτητας (50% σε Ο.Ε.) εδω και καποια χρονια αναρωτιεμαι τι πρπει να γινει με την επικειμενη ασφαλιση μου στο τσμεδε. επιθυμω την απαλλαγη απο τεβε και ασφαλιση μονο στο τσμεδε, ειναι αυτο δυνατο; Επισης υπαρχει περιπτωση να ασκησω το επαγγελμα στο εξωτερικο για αρκετο διαστημα. πιστευω πως η ασφαλιση στον φορεα του εξωτερικου θα ειναι υποχρωτικη. τι γινεται σε αυτην την περιπτωση σχετικα με την ασφαλιση μου στην Ελλαδα (τσμεδε - τεβε);

ευχαριστω

 

Υ.Γ. γεια σε ολους καθως ειναι το πρωτο μου μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Συνταξιούχος οποιουδήποτε φορέα είναι υποχρεωμένος να είναι εγγεγραμμένος στο ΤΕΒΕ από τη στιγμή που αποτελεί μέτοχος εταιρείας. Προφανώς όταν έγινε η σύσταση της Ο.Ε. ήσουν εν ενεργεία Πολιτικός Μηχανικός και πήρες απαλλαγή λόγω επιλογής ασφαλιστικού φορέα. Τώρα όμως αφού είσαι μέτοχος συνεπώς εργάζεσαι, και δεν έχεις ασφαλιστικό φορέα να πληρώνεις αφού είσαι συνταξιούχος, οφείλεις να έχεις ΤΕΒΕ με προσαύξηση 40% καθώς και ενδεχόμενο μείωσης της σύνταξής σου.

 

Ολα αυτά μπορούμε να τα βρούμε κάπου γραμμένα, - σε κάποια εγκύκλιο ή οδηγία, - για να είμαστε 100% σίγουροι οτι ισχύουν? Αντιμετώπισες παρόμοια περίπτωση?

 

καλημερα

Παραθετω στο ιδιο ποστ τα ερωτηματα μου καθως τα θεωρω συναφη με την αρχικη ερωτηση του συναδελφου.

ηρθε η στιγμη σαν νεος πολτικος μηχανικος να ασκησω το επαγγελμα και οσο και αν προσπαθω να βρω απαντησεις στα ελληνικα site τσμεδε και τεε η ελλαδα ειναι ακομη πολυ πισω

το ερωτημα εχει ως εξης. παρομοια με τον συναδελφο sapounas ειμαι μελος τεβε λογω επιχειρηματικης δραστηριοτητας (50% σε Ο.Ε.) εδω και καποια χρονια αναρωτιεμαι τι πρπει να γινει με την επικειμενη ασφαλιση μου στο τσμεδε. επιθυμω την απαλλαγη απο τεβε και ασφαλιση μονο στο τσμεδε, ειναι αυτο δυνατο; Επισης υπαρχει περιπτωση να ασκησω το επαγγελμα στο εξωτερικο για αρκετο διαστημα. πιστευω πως η ασφαλιση στον φορεα του εξωτερικου θα ειναι υποχρωτικη. τι γινεται σε αυτην την περιπτωση σχετικα με την ασφαλιση μου στην Ελλαδα (τσμεδε - τεβε);

ευχαριστω

 

Υ.Γ. γεια σε ολους καθως ειναι το πρωτο μου μηνυμα

 

Αν η ΟΕ είναι κατασκευαστική ή συναφής με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού, τότε διαγράφεσαι απο το τεβε και γράφεσαι μόνο στο τσμεδε. Για το εξωτερικό θέλει ψάξιμο - νομίζω πως έχει να κάνει και με το αν η χώρα που θα πας είναι στην ευρωπαική ένωση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

η Ο.Ε. δεν εχει καμια σχεση με το επαγγελμα οποτε μαλλον δεν δικαιουμαι απαλλαγη απο το τεβε. επισης η χωρα ειναι η γερμανια οποτε ναι ειναι στην ευρωπαικη ενωση. ευχαριστω για το ενδιαφερον. το τσμεδε μαλλον ειναι αυτο που θα δωσει απαντησεις, απλως συγχιζομαι που δεν μπορω απλως να το ξεκαθαρισω διαβαζοντας 10 κειμενακια απο τσμεδε - τεβε κλπ. αυτοι ουτε τα τηλεφωνα τους δεν εχουν στο νετ. κριμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δικαιούσαι απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) από τη στιγμή που είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ ανεξάρτητα από το είδος της δραστηριότητας της Ο.Ε.

 

Βάσει του Νόμου 2084/92 μπορεί ο ασφαλισμένος να επιλέξει το ταμείο στο οποίο θα πληρώνει τις εισφορές του, ενώ δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη ασφάλιση σε δυο ταμεία.

 

Παίρνεις μια βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ, με αυτήν κάνεις μια αίτηση στον ΟΑΕΕ τη στιγμή που γράφεσαι ότι επιθυμείς να μην υπαχθείς στην υποχρεωτική ασφάλιση του καθώς είσαι ασφαλισμένος σε άλλο ταμείο. Παίρνεις μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ ότι εξαιρείσαι από την υποχρεωτική ασφάλιση και με την χρησιμοποιείς στην εφορία για την έναρξη της Ο.Ε.

 

Αυτά τα ολίγα από Ελληνική γραφειοκρατία!

Link to comment
Share on other sites

η υποχρεωτική διπλή ασφάλιση θα ισχύει αν π.χ είμαι μηχανολόγος και συμμετέχω και σε ο.ε κατασκευαστική ή εγώ αποφασίσω και να κατασκευάσω κάποια μεζονέτα πρός πώληση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.