Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφάλμα μηχανήματος σε αποτύπωση;


Recommended Posts

καλησπέρα..αποτύπωσα μια κοινοχρηστη περιοχή του δήμου εκτός σχεδιου απο την οποία ο πελάτης μου θέλει να πάρει 4 στρεμ..η τοπογραφική μου έδωσε συντεταγμένες απο 2 ορόσημα και σύμφωνα με αυτα δημιούργησα 2 στάσεις..οταν έβαλα τα σημεία στο σχεδιαστικο παρατήρησα οτι τα σημεία είναι απο την αριστερή μεριά και οχι απο την δεξια..οπως θα έπρεπε να ήταν..μπορει να φταίει το μηχάνημα ή οι συντεταγμένες να είναι λάθος??

Link to comment
Share on other sites

οι συντεταγμένες του σχεδιαστικού σου μάλλον θέλουν έλεγχο. Κατα την εισαγωγή του αρχείου στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβατε οτι ειμαι νέος..εχω το topko σαν σχεδιαστικο..μηπως γνωρίζεται που παω να το δω? μοιαζει πολυ με το autocad..δεν υπαρχει περιπτωση αλλου λάθους?

Link to comment
Share on other sites

Αν και μικρή πιθανότητα να φταίει κάτι τέτοιο (αντί για δεξιά θα τα έβγαζε πάνω ) , έλεγξε μήπως το πρόγραμμα σου παίρνει της συντεταγμένες με την μορφή North East , δήλαδή πρώτα το Υ και μετά το Χ ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον DIMITRIS80. Μάλλον μέτρησες στη 2η θέση τηλεσκοπίου. Το Topko που χρησιμοποιείς μετράει δεξιόστροφα τις γωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.