Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Επιστήμονες στη χώρα μας είναι πολλοί;


howard_roark

Recommended Posts

Θα δεχθω τα γραφομενα σου ως αληθη. Δεν μπορω ουτως η αλλως να τα διαψευσω. Ομως δεν μπορει κανεις πιστευω να διαψευσει οτι χρειαζονται ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ εξετασεις για την αδεια ασκησεως επαγγελματος. Αν ομως οντως εκανες κατι τετοιο και εδωσες δυο μαλιστα φορες και για συναδελφους αλλης ειδικοτητας, πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ. Υποκλινομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

την πρωτη φορα ηταν οδοποιια(οκταωρο) και ημουν τριτοετης.το εγραψα με την αξια μου και το ευχαριστηθηκα μαλιστα διοτι μου αρεσε η οδοποιια.

την αλλη φορα εδωσα για μηχανολογο.δεν τον ηξερα και φυσικα δεν ηξερα καν τι μαθημα δινω.(αυτη την φορα ηταν εξεταστικη και οχι οκταωρο) σε μιαμισυ ωρα απο τοτε που αρχισαν οι εξετασεις ,ακουω το συνθημα "δεν το θυμαμαι ποιο ηταν-κατι φωναξε καποιος απο το διαδρομο.)

μολις το ακουσα ζητησα να παω τουαλετα.βγηκα εξω,πηγα τουαλετα ,οπου με περιμενε καποιος και μου εδωσε μια κολα με γραμενα τα θεματα.(φαινετε στο κολπο υπηρχε και καποιος αλλος που μολις δωθηκαν τα θεματα ,βγηκε εξω και "εδωσε" τα θεματα-αυτο βεβαια το υποθετω)ξαναμπηκα μεσα ,καθισα,μετα απο λιγο παρεδωσα τα γραπτα που ειχα παραλαβει..και εφυγα..

ΥΓ Βεβαια μιλαμε για την εποχη που ο αποηχος της μεταπολιτευσης ακουγοταν ακομα.να φανταστης με ....καταληψη περασαμε μαθημα με βαση το 3.(αυτο ηταν το αιτημα της καταληψης!!!)

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως οι πονηριές που αναφέρεις συνεχίζονται και επεκτείνονται και στην αγορά εργασίας. Προσλαμβάνεται ο κολλητός του ξαδέρφου του θειού του αδερφού του πατέρα μου και όχι ο πιο άξιος.

 

Δυστυχώς δεν μας έμαθαν πώς να πλασάρουμε στον πελάτη τις ικανότητές μας, ώστε να τις εκτιμήσει και να μας προτιμήσει, με αποτέλεσμα οι λίγο καλύτεροι στο marketing να είναι και επιτυχημένοι, χωρίς αυτό να συνάδει με τις ελλειπείς τους γνώσεις

 

Οι γνωριμίες φέρνουν τις δουλειές και βρίσκουν και κάποιους να "τραβάνε" το κουπί.

 

Δεν είναι πονηριές είναι διαστρέβλωση της εργασιακής πραγματικότητας προσαρμοσμένη απόλυτα στις ελληνικές συνήθειες βολέματος (και αργομισθίας για κάποιους) .

 

 

Συγγνωμη συναδελφοι αλλα νομιζω οτι δεν τα λετε καλα. Δηλαδη σε ποιον κλαδο, σε ποια χωρα, σε ποιον πλανητη, οι γνωριμιες και η ικανοτητα προωθησης του καθενος δεν παιζει ρολο στην επαγγελματικη του καταξιωση? Ή νομιζετε οτι οι δημοσιες σχεσεις και τα "κονέ" δεν παιζουν ρολο στο εξωτερικο?

 

Οποιος δεν καταλαβαινει οτι το marketing ειναι αναποσπαστο μερος της δουλειας ενος ελευθερου επαγγελματια ειναι καταδικασμενος. Δηλαδη εσεις πινακιδες δεν βαζετε στα εργα σας? Την δουλεια σας δεν την προωθειτε? Δεν δειχνετε σε υποψηφιους πελατες τα προηγουμενα εργα σας? Αν αυριο σας πουν να βγειτε στην τηλεοραση σαν "γνωστος αρχιτεκτων" ή "εμπειρος πολ. μηχανικός" ή "κατασκευαστης με 20ετή πείρα" θα πειτε οχι? Στην εποχη μας?

 

Μην δαιμονοποιουμε το πλασαρισμα του εαυτου μας, ειδικα σε αυτες τις δυσκολες εποχες. Να μιλησω και λιγο επι προσωπικου. Εγω στην εταιρεια-συνεργασια που εχω ειμαι υπευθυνος για αυτο που λεμε business development, δηλαδη ψαχνω για δουλειες, μιλαω στα τηλεφωνα, κανω απειρα ραντεβου που τα περισσοτερα δεν οδηγουν πουθενα, τωρα που ειναι δυσκολες οι εποχες κανω και cold calling.

 

Επειδη εχω μια μικρη επικοινωνιακη ικανοτητα, και επειδη θελω να κρατω και επαφη με το μελετητικο θεμα, εχω και συμμετοχη στην προμελετη καθως και την ωρα της κατασκευης σε κατασκευαστικες λεπτομερειες (για να κανουμε το κεφι μας). Απο ενα σημειο και μετα ομως, πχ σχεδια πολεοδομιας, ΔΚ, διαδικασιες και δικαιολογητικα, τρεξιμο-τυφλοσουρτης, τρεχουν οι αλλοι συνεταιροι που α) δεν εχουν ικανοτητα προωθησης της δουλειας μας και β) δεν τους ενδιαφερει να αποκτησουν.

 

Αν αυριο μαλωσουμε, ποιος λετε οτι την εχει καλυτερα, εγω ή οι φιλοι μου?

 

Σε αλλο θεμα ξαναεγραψα: ο μηχανικος-ορχηστρα τελειωνει, συντονιστειτε και συνεταιριστείτε για να μεγαλωσετε, γιατι θα μας φανε οι καρχαριες ολους εμας τα μικρα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν ήθελα να δαιμονοποιήσω το marketing γενικά. Όταν όμως το marketing χρησιμοποιείται για να αποκρύψει την αδυναμία εκτέλεσης των καθηκόντων ως μηχανικός τότε υπάρχει ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα. Τί να τον κάνω τον δημοσιοσχεσίτη μηχανικό που γέμισε οικοδομή με τοιχεία μέχρι τον 1ο όροφο επειδή δεν μπορούσε να υπολογίσει σωστά τις σεισμικές δράσεις; Ή τον άλλον που γέμισε 3οροφη οικοδομή με φυτευτές δοκούς και στύλους; Σε αυτές τις περιπτώσεις αναφερόμουν. Σκέψου όμως ότι τελικά ο πελάτης δεν μπορεί να διακρίνει την ποιοτική μελέτη-κατασκευή από την οπτικά καλαίσθητη κατασκευή. Μέσα σε αυτά βάλε και τις εκπτώσεις επί της ελάχιστης να δέσει το γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι

1.ο πελατης σπανια ενδιαφερεται για ποιοτικη δουλεια

2.Αυτος που βγαζει λεφτα ειναι ο δημοσιοσχεσιτης που κανει δουλεια για 1 και την πληρωνετε για 5

3.Αυτος που κανει δουλεια για 10 ,ψοφαει της πεινας διοτι ανταγωνιζομενος απο τον προηγουμενο την πουλαει για 8 ,αρα μπαινει μεσα.

βεβαια παντα συμφωνα με την δικη μου εμπειρια και παντα για τον ιδιωτικο τομεα.

Στο δημοσιο τομεα (μελετες) ισχυουν αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν καταλαβαινει οτι το marketing ειναι αναποσπαστο μερος της δουλειας ενος ελευθερου επαγγελματια ειναι καταδικασμενος. Δηλαδη εσεις πινακιδες δεν βαζετε στα εργα σας? Την δουλεια σας δεν την προωθειτε? Δεν δειχνετε σε υποψηφιους πελατες τα προηγουμενα εργα σας? Αν αυριο σας πουν να βγειτε στην τηλεοραση σαν "γνωστος αρχιτεκτων" ή "εμπειρος πολ. μηχανικός" ή "κατασκευαστης με 20ετή πείρα" θα πειτε οχι? Στην εποχη μας?

 

Συμφωνώ.

 

Απλά σημειώνω ότι το marketing και η προβολή δεν μπορεί να τυγχάνουν περισσότερης σημασίας από την επιστημονική επάρκεια και την συνεχή μελέτη για εξέλιξη.

 

Δεν υποννοώ κανέναν συγκεκριμένα , ειλικρινά συγνώμη αν έγινε αντιληπτό κάτι τέτοιο, αλλά κάποιοι λειτουργούν κυρίως με γνώμονα την προβολή ή - ακόμα χειρότερα - την κομματική επιβολή.

 

Επειδη εχω μια μικρη επικοινωνιακη ικανοτητα, και επειδη θελω να κρατω και επαφη με το μελετητικο θεμα, εχω και συμμετοχη στην προμελετη καθως και την ωρα της κατασκευης σε κατασκευαστικες λεπτομερειες (για να κανουμε το κεφι μας). Απο ενα σημειο και μετα ομως, πχ σχεδια πολεοδομιας, ΔΚ, διαδικασιες και δικαιολογητικα, τρεξιμο-τυφλοσουρτης, τρεχουν οι αλλοι συνεταιροι που α) δεν εχουν ικανοτητα προωθησης της δουλειας μας και β) δεν τους ενδιαφερει να αποκτησουν.

 

Αν αυριο μαλωσουμε, ποιος λετε οτι την εχει καλυτερα, εγω ή οι φιλοι μου?

 

 

Φυσικά εσύ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμες δεν χρειαζονται, κουβεντα κανουμε και ποτε δεν παρεξηγουμαστε γιατι το απροσωπο γενικα ειναι και προβληματικο.

 

αυτο που προσπαθω να πω ειναι το εξης: το Α και το Ω ειναι να βρεις τη δουλεια. Οσο κι αν ακουγεται "κακο", χωρις δουλεια στο γραφειο μας δεν θα ζησει κανεις. Η επιστημονικη επαρκεια του καθενος, ορθως επισημαινεται οτι δεν γινεται αντιληπτη ή δεν της δινεται η πρεπουσα σημασια απο τον ιδιωτη αλλα αυτο δεν ισχυει πουθενα γιατι παντου ο πελατης διακαταχεται απο διαφορετικο (αλλα συνηθως εντονο) βαθμο ασχετοσυνης.

 

Για τον λογο αυτο, καμμια δουλεια δεν ειναι αυτο-ρυθμιζομενη (self-regulated) αλλα υφισταται παντα μια Αρχη (κρατος, κρατιδιο, πολιτεια, τοπικη αυτοδιοικηση κλπ) που ελεγχει και πιστοποιει και εξασφαλιζει την επιστημονικη επαρκεια των ελευθερων επαγγελματιων γιατρων, δικηγορων, μηχανικων κλπ.

 

Ακουω συχνα οτι πχ η ISV εχει μαζεψει ολες τις δουλειες λογω ονοματος, δημοσιων σχεσεων κλπ., δεν δινουν ποιοτητα, αντιγραφουν τους εαυτους τους πια κλπ κλπ και τα πιστευα κι εγω και επειδη εχω χασει και δουλειες, τα αναμασουσα. Οταν ομως επεσαν στα χερια μου σχεδια εφαρμογης για ενα εργο τους εμεινα με το στομα ανοιχτο (ήμουν και πιο απειρος βεβαια). Θελω να πω, μπορει πχ η ISV να κανει πια κυριως δημοσιες σχεσεις, αλλα αν υπηρχαν απο πισω 1000 πελατες δυσαρεστημενοι δεν θα ηταν ακομη μεσα στο top 5 των μελετητικων γραφειων στην Αθηνα.

 

Και επειδη ο φιλος πιο πανω ανεφερε και τις ελαχιστες, να αναφερω μιας και μιλαω συγκεκριμενα, οτι το μεγαλυτερο καλο που εκανε για μενα η ISV στην πιατσα ειναι οτι τραβηξε τις τιμες πολυ προς τα πανω και ετσι παρεσυρε και πολλους μικρους (σαν κι εμενα).

 

σε καθε περιπτωση εγω θελω να τονισω την τεραστια σημασια και των δημοσιων σχεσεων και της ικανοτητας προωθησης και γιατι οχι και επιμορφωσης των πελατων μας. Και αν γινουμε ολοι λιγο πιο αυστηροι με τους πελατες μας (κι ας χασουμε και καμμια δουλεια απο κανεναν περιεργο ξερολα) τοτε αυτο μακροπροθεσμα θα ειναι καλο για ολους.

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφιβαλλω, δεν εχω αποψη και μιλαω για αθηνα. ουτε καν για θεσσαλονικη.

 

και φανταζομαι τωρα με τα κουλα περι εκτος σχεδιου που μειναν και λιγοτερες δουλειες η σφαγη θα ειναι πιο εντονη.

Link to comment
Share on other sites

στην περιφερεια ισχυουν αυτα που ειπα στο #34.επισης ο πελατης προτιμαει και τα παραμαγαζα των ΔΥ για 2 λογους

1.πιστευει οτι θα τα καταφερει σε συντομοτερο χρονο,αλλα κυριως οτι θα περασει και καμια ψιλοπαρανομια

2.πιστευει οτι θα την βγαλει φθηνοτερα

οσον αφορα τις μελετες δημοσιου απλα αν δεν εχεις "δικό" σου μην ελπιζεις τιποτα και ποτε

ητοι με λιγα λογια ισχυει οτι λεει ο howard

οι δημοσιες σχεσεις ειναι το Α και το Ω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.