Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Επιστήμονες στη χώρα μας είναι πολλοί;


howard_roark

Recommended Posts

1992 = 2 σχολες αρχιτεκτονικης.

 

2002 = 7 σχολες αρχιτεκτονικης.

 

Λες και υπηρχε ελλειψη - αν βαλουμε και εξ Ιταλιας και εξ Αγγλιας τα νουμερα γινονται ακομη πιο διασκεδαστικα. Τι λεει ο νομος της προσφορας και της ζητησης για αυτο. Το ξερουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς οι σχολές έγιναν για άλλους λόγους και όχι για επαγγελματικό σχεδιασμό του πληθυσμού.

Μερικοί από αυτούς:

1. Ψηφοθηρικοί ("φέτος θα σπουδάσουνε πιο πολλά παιδιά σας και θα γίνουν επιστήμονες").

2. Δημογραφικοί (για να τονωθεί ο πληθυσμός σε περιοχές που έφθινε)

3. Οικονομικοί (για να φευγουν λεφτά από την Αθήνα και να πηγαίνουν σε άλλες πόλεις που δεν είχαν αλλη πηγή εισοδήματος).

4. Στατιστικοί (για να μην καταγραφεί ο νέος ως άνεργος και πληρώνεται (όσο πληρώνεται) γίνεται φοιτητής και τον πληρώνει η οικογένειά του για 4-5 χρόνια ακόμα)

 

Υπάρχουν και άλλοι ίσως αλλα κοινωνιολόγος δεν είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν τολμησει καποιος ομως και πει οτι επειδη εχουμε πληθωρα μηχανικων, δικηγορων κλπ για 3 χρονια οι ταδε σχολες δεν θα δεχτουν νεους φοιτητες, φανταζεστε τι εχει να συμβει??

 

Αν τολμησει καποιος και πει οτι για να ξεσκαρταρουμε λιγο τους πτυχιουχους δεν θα ισχυει η αιωνια φοιτηση αλλα θα μπουν καποια ορια στον χρονο ολοκληρωσης των σπουδων, ποσο καιρο υπολογιζετε να κρατησουν οι απεργιες και οι καταληψεις??

 

Και ολα αυτα θα ειχαν τεραστιο οφελος, τοσο οικονομικο οσο και ποιοτικο για την κοινωνια αλλα και για τους πτυχιουχους..

 

Αλλα θα προκαλουσαν και ενα τεραστιο πληγμα.. Στους σταυρους του κομματος που θα το αποφασιζε..

Link to comment
Share on other sites

1992 = 2 σχολες αρχιτεκτονικης.

 

2002 = 7 σχολες αρχιτεκτονικης.

 

Λες και υπηρχε ελλειψη - αν βαλουμε και εξ Ιταλιας και εξ Αγγλιας τα νουμερα γινονται ακομη πιο διασκεδαστικα. Τι λεει ο νομος της προσφορας και της ζητησης για αυτο. Το ξερουμε ολοι.

 

Εδώ ο howard τα είπε όλα με 30 λέξεις...........

 

Δυστυχώς είμαστε πλέον ΠΑΡΑ πολλοί.Ο ανταγωνισμός πλέον έχει περάσει τα όρια του αθέμιτου κ μετονομάζεται από ''ανταγωνισμός'' σε ''πλειστηριασμό'', χωρίς να πέφτει η ποιότητα..........

 

Όσα κ να λέει το ΤΕΕ κ η Εφορεία,η πραγματικότητα είναι ότι πλέον είμαστε ΠΑΡΑ πολλοί.Όχι μόνο θα τρέχουμε παράπλευρα χωρίς αμοιβή,αλλά κ η νόμιμη αμοιβή μας θα μετουσιωθεί σε ένα ξεροκόμματο.Κ όποιος έχει μωρό παιδί, θα τρέξει να το αρπάξει,χωρίς να κοιτάει κόστη πλότερς κ διάφορα άλλα,θα τρέχει μόνο κ μόνο για να φάει το μεσημέρι ΜΟΝΟ το παιδί του κ όχι εκείνος.Θα φταίει?Εγώ δεν εχω άποψη αν θα φταίει ή όχι............

 

Τη γενιά μας την ΕΣΚΙΣΑΝ κ πίνουν το ζουμί της.Κ το κακό δεν είναι μόνο εδώ στο Γιουνανιστάν.Είναι παγκόσμιο φαινόμενο.Ούτε ο ελεύθερος επαγγελματίας θα σωθεί,ούτε ο μισθωτός,δυστυχώς.Δεν υπάρχει λύση στον ορίζοντα.

 

Είμαστε η γενιά που θα γεννήσει τη γενιά που ΔΕΝ θα μπορεί να αναπαραχθεί..........

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε Zavi, πολλές φορές δεν διαβάζω αυτά που γράφεις γιατί είμαι με το ξυράφι στα χέρια... !!!

Το τελευταίο δε, είναι ανατριχιαστικό...

Πάντως δεν διαφωνώ πολύ μαζί σου...

 

Αυτό όμως που πρέπει να αναφέρω είναι ότι στην Ελλάδα οι τίτλοι και τα μεγέθη δεν αντιστοιχούν καθόλου σε αυτά του εξωτερικού... Δηλαδή :

 

1. Ελεύθερος επαγγελματίας είναι από τον κατασκευαστή - μηχανικό - δικηγόρο - γιατρό - κλπ...με σεβαστά για την εποχή εισοδήματα συνήθως , μέχρι το μπάρμπα με τη θείτσα που συντηρούν ένα ψιλικατζίδικο 16 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα, για εισόδημα που ο δημόσιος υπάλληλος τον παίρνει με 8 ώρες (3 ώρες δουλειά- 3 ξύσιμο - 2 καφέ)

 

2. Μικρομεσαίες επιχειρήσεις θεωρούνται τα μαγαζιά ρούχων με 2 ανασφάλιστα 18χρονα κοριτσάκια που βρίσκονται στους εμπορικούς δρόμους της Αθήνας... ή μια ταβέρνα με 3 αλβανούς σερβιτόρους, ανασφάλιστους με άπειρες ώρες εργασίας... Στην Ευρώπη που θέλουμε να μοιάσουμε, η μικρομεσαία επιχείρηση έχει 20 άτομα, παράγει προϊόντα και όχι αεριτζίδικες υπηρεσίες και δρα με στόχο την επέκταση και όχι την επιβίωση...

 

Σε μια χώρα λοιπόν που η πραγματικότητα είναι τα γραφειάκια, τα μαγαζάκια, τα περίπτερα και μόνο η επιβίωση με κάθε τρόπο και κλεψιά, τα φαινόμενα που περιγράφεις είναι φυσιολογικά... Το άγχος μας είναι νομίζω το να μή χάσουμε την ανεξαρτησία μας, να είμαστε το αφεντικό... Να δουλεύουν οι άλλοι και εμείς να είμαστε μάνατζερς... λες και είχαμε μάνατζερς και στα χωριά μας...

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε Zavi, πολλές φορές δεν διαβάζω αυτά που γράφεις γιατί είμαι με το ξυράφι στα χέρια... !!!

Το τελευταίο δε, είναι ανατριχιαστικό...

Πάντως δεν διαφωνώ πολύ μαζί σου...

 

:lol:

 

Έτσι δεν είναι όμως φίλε?Δεν είμαστε πάρα πολλοί?Για να διαπρέψεις σήμερα ''από το μηδέν'',όπως μας μόστραραν οι γονείς μας, ''βγάλε μία σχολή παιδάκι μου να προκόψεις'' , είτε πρέπει να έχεις τις απίστευτες γνωριμίες,ή να ληστεύεις.

 

Μεροκάματο δεν υπάρχει για όλος πλέον.Κ τα τελευταία 2 χρόνια, οι γνώσεις μας απαξιώνονται,η Ελλάδα έλυσε σχεδόν το οικιστικό της,σε 5 χρονάκια θα έχει λύσει κ το πρόβλημα των έργων υποδομής.Άντε μετά ν υπάρχει αντικείμενο........Τί αντικείμενο να υπάρχει?

 

Εγώ προσπαθώ να κάνω επιχειρηματική κίνηση σε άλλους τομείς.Ακόμη δεν ξέρω τί θα κάνω γιατί η περίοδος είναι η πλέον ακατάλληλη για ανοίγματα.Οι μηχανικοί ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.Όποιος έχει ακόμα δουλειά,είναι ευλογημένος.

 

Λέω το πολύ απλό:για να έχεις δουλειά,πρέπει να έχεις όνομα.Για να έχεις όνομα,πρέπει αφενός μεν να παίζεις τη δουλειά σου στα δάχτυλα (που σημαίνει ότι έχεις κάτσει υπό την προστασία γραφείου/εταιρείας αρκετά χρόνια) κ ταυτόχρονα να είσαι οικονομικά ανταγωνιστικός.Κ ο πελάτης ΠΑΝΤΑ θα πατήσει στο ''οικονομικά ανταγωνιστικός''.

 

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά,είναι ΔΥΣΚΟΛΑ όμως,ΠΟΛΥ δύσκολα.

 

Όσο για τη γενιά που θα έρθει κ δεν θα μπορεί να αναπαραχθεί:Οι γονείς μας μας γέννησαν μέχρι τα 30.Η γενιά μας στα 35 δεν έχει ακόμα παντρευτεί,καθώς δεν μπορεί να απεξαρτηθεί οικονομικά από την προηγούμενη.Η επόμενη νομίζεις ότι θα καταφέρει περισσότερα?

 

Εγώ πάντως,πέρυσι έβγαλα μία άδεια-ψείρα,μου πήρε 9 μήνες,ξόδεψα σε χαρτί 2 δέντρα,σε βενζίνες πάνω από 500 ευρώ,σε χρόνο ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ,σε τηλέφωνα, κ μή σου πώ το νούμερο γιατί θα λιποθυμήσεις......Αλλά είπα ''η δουλειά είναι δουλειά''.Δεν εννοώ να εξαθλιωθούν οι αμοιβές,λέω να μή γκρινιάζουμε συνεχώς,γιατί οι νόμοι της προσφοράς κ της ζήτησης δεν καθορίζονται από το ΤΕΕ,καθορίζονται από τους άγραφους νόμους της αγοράς.Κ εφόσον πάνω από τους μισούς συναδέλφους δεν τηρούν το ''συντεχνιακό'' του θέματος,δεν βλέπω φως στο τούνελ......

 

ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ζητάνε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ελάχιστη αμοιβή.Ελπίζω τώρα με το νέο φορολογικό να τη ζητάνε,γιατί δεν βλέπω να τους παίρνει.......Πώς μπορείς να τους ανταγωνιστείς αυτούς?Στην περιοχή της έδρας μου,κάθε Ο.Τ. έχει τουλάχιστον 3 ''Τεχνικά Γραφεία'',από τις εποχές του σεισμού που η δουλειά έρεε άφθονη να φάνε κ οι κότες.Τώρα,δεν έχουν να πληρώσουν ούτε το ενοίκιο.Άντε να τους ανταγωνιστείς αυτούς.......

 

Θα δούμε πώς θα πάει......

Link to comment
Share on other sites

Η αιτία:

Δυστυχώς οι σχολές έγιναν για άλλους λόγους και όχι για επαγγελματικό σχεδιασμό του πληθυσμού.

Μερικοί από αυτούς:

1. Ψηφοθηρικοί ("φέτος θα σπουδάσουνε πιο πολλά παιδιά σας και θα γίνουν επιστήμονες").

 

Το αποτέλεσμα:

Δυστυχώς είμαστε πλέον ΠΑΡΑ πολλοί.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Κάποτε πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως είναι αδύνατον να γίνουν οι μισοί πολίτες αυτής της χώρας

δημόσιοι υπάλληλοι και οι άλλοι μισοί Γιατροί, Μηχανικοί και Δικηγόροι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι αγράμματοι γονείς θέλουν το παιδί να σπουδάσει ή γιατρός ή μηχανικός ή δικηγόρος (και τούβλο να είναι πρέπει να σπουδάσει, αν όχι Ελλαδιστάν να πάει Ιταλία ή Βουλγαρία ή Αγγλία ή κάπου αλλού αλλά να σπουδάσει). Αν του πείτε πέρασε φυσικό ή φιλοσοφική θα σου που που παίζει αυτό το έργο και πότε άρχισε στην τηλεόραση. Και οι άλλοι μισοί που έχουν μέσο λένε στο κανακάρη τους, άσε τις σπουδές, αυτά είναι για τους βλάκες, Τέλειωσε το λύκειο να σε βάλω στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.