Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόματος έλεγχος και ρομποτική. Υπάρχει ψωμί;


arkara

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαριτολογώντας να πω ότι υπάρχει περισσότερο ψωμί στον αυτόματο έλεγχο που γίνεται στο καζανάκι της τουαλέτας (δηλαδή στα Υδραυλικά-Αποχετεύσεις) παρά στον αυτόματο έλεγχο ρομποτικών κατασκευών. Η ιστορία με την ρομποτική μάλλον για υπερεκτιμημένη φούσκα μοιάζει... Και δεν διαψέυστηκα τα τελευταία 20 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου αρέσει ο αυτόματος έλεγχος. Η ρομποτική είναι ένα γούστο

που το συνδυάζω. Βέβαια για λέμε και του στραβού το δίκιο η ρομποτική

αποτελεί ένα καλό τομέα για ενασχόληση καθώς εμπεριέχει ένα αρκετά μεγάλο

φάσμα της μηχανολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία με την ρομποτική μάλλον για υπερεκτιμημένη φούσκα μοιάζει...

 

Θα συμφωνήσω και εγώ, εκτός και αν έχεις διαβάσει πολλά manga με mecha και έχεις ψύχωση με τα robot όπως οι Ιάπωνες και θέλεις να κατασκευάζεις ρομποτάκια που να παίζουν Subbuteo και βιολί ταυτόχρονα. Τα βιομηχανικά ρομπότ είναι ολιγοπώλιο δυστυχώς και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί υπάρχουν τόσα ερευνητικά εργαστήρια σε Ευρώπη, Αμερική και Ιαπωνία. Ίσως κάποια στιγμή με την μίκρο-νάνο-τεχνολογία να αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο με ενδιαφέρει και έμενα και θέλω να προχωρήσω σε μεταπτυχιακό πάνω στον αυτόματο έλεγχο και την ρομποτική...αλλά για Ελλάδα δεν βλέπω μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον και αφού σ'αρέσει προχώρα.

 

Ιδιαίτερο "ψωμί" δεν υπάρχει, αλλά σε καμμία περίπτωση δε συνδέεται η διπλωματική με επαγγελματική ενασχόληση.

 

Γενικά δεν θέλω να κάνω μόνο διπλωματική, αλλά και πιθανότατα και ένα μεταπτυχιακό.

Κάτι που σαφώς επηρεάζει το επαγγελματικό μέρος.

Γενικά είναι κρίμα να επενδύσω σε αυτό και να μην έχω κάποιο αντίκρισμα στο τέλος.

 

Βέβαια κάτι ακούγεται στο μέλλον ότι θα υπάρξει έκρηξη της ρομποτικής.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η ανεργία στους ΜΗ λένε πως είναι η υψηλότερη ανάμεσα σε όλους τους μηχανικούς.

Η βιομηχανική παραγωγή στην Ελλάδα ξέρεις που πηγαίνει, λες να περιμένει την επόμενη έκρηξη της ρομποτικής για να βελτιωθεί;

Επίσης αν ξέρεις γραμμές παραγωγής στην Ελλάδα που να χρησιμοποιούν βραχίονες πες μου, γιατί έχω μείνει λίγο πίσω.

 

Όλα αυτά δεν είναι λόγος να μην εξειδικεύσεις σε ότι σ'αρέσει.

Απ'την άλλη συμφωνώ, ναι είναι κρίμα να επενδύει κανείς χωρίς προοπτική.

Κανείς δε μπορεί να σου πει τι είναι σωστό να κάνεις, εσύ θα πρέπει να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η ανεργία στους ΜΗ λένε πως είναι η υψηλότερη ανάμεσα σε όλους τους μηχανικούς.

 

Ναι? Εγώ γιατί ακούω ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο? Δηλαδή ότι οι μηχανολόγοι έχουν

μεγάλη ζήτηση. Προφανώς όχι στην μικρή μας βιομηχανία..

 

Θα με βοηθούσες πολύ, εάν έδειχνες στοιχεία τα οποία έδειχναν την ανεργία των Μηχ.Μηχ και που οφείλεται.

 

Η βιομηχανική παραγωγή στην Ελλάδα ξέρεις που πηγαίνει, λες να περιμένει την επόμενη έκρηξη της ρομποτικής για να βελτιωθεί;

Επίσης αν ξέρεις γραμμές παραγωγής στην Ελλάδα που να χρησιμοποιούν βραχίονες πες μου, γιατί έχω μείνει λίγο πίσω.

 

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά νομίζω ότι πλέον η εφαρμογή της ρομποτικής θα είναι για εφαρμογή

σε άλλες χρήσεις, όχι βιομηχανικές. Έτσι και αλλιώς τα βιομηχανικά ρομπότ(βραχίονες)

είναι πλέον παλαιά τεχνολογία. Οι νέες χρήσεις αφορούν επικίνδυνες δουλειές, υποβοήθηση ηλικιωμένων καθώς και την ιατρική. Θα ήθελα την άποψη σου πάνω σε αυτά.

 

Όλα αυτά δεν είναι λόγος να μην εξειδικεύσεις σε ότι σ'αρέσει.

Συμφωνώ

Απ'την άλλη συμφωνώ, ναι είναι κρίμα να επενδύει κανείς χωρίς προοπτική.

Κανείς δε μπορεί να σου πει τι είναι σωστό να κάνεις, εσύ θα πρέπει να το βρεις.

Και εδώ έχεις δίκιο δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω "επίσημα" στοιχεία για την ανεργία Μηχανολόγων και Ηλεκτρολόγων (Μ-Η).

Αντιγράφω από το Δελτίο ΠΣΔΜ-Η Ιαν-Φεβ 2010, σελ 12, από θέση της ΣΥ2 .Μ.Η. :

"Οι νέοι Μ/Η σε κορυφαία θεση ποσοστών ανεργίας μεταξύ όλων των μηχανικών σύμφωνα με τελευταία έρευνα του ΤΕΕ."

 

Από Εργαστήριο Ελέγχου βγήκα, παρόλα αυτά δεν έχω άμεση αντίληψη του που πάει το πράγμα καθώς έχω ασχοληθεί με εικόνα.

Πάντως τα ρομπότ που αναφέρεις έτσι κι 'αλλιώς θα τα εισάγουμε.

 

Θα ήταν πολύ ευκολότερο αυτή η χώρα να παρήγαγε μολύβια ή ποδήλατα ή να αξιοποιούσε τα αντισταθμιστικά οφέλη από τα δις των εξοπλισμών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.