Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορθοστάτης αντιανεμίου συνδέσμου μεταλλικού-λεπτότοιχη διατο


 

Recommended Posts

Όσον αφορά ττις ροπές από το βάρος τους υπολογίζονται και δεν τις χάνουμε αλλά και βέβαια επειδή συνήθως τις στηρίζουμε στο μέσο από τεγίδα είναι γενικώς πολύ μικρες. Όσον αφορά το θλιβόμενο και τον περιορισμό στην λυγηρότητα εγώ προσώπικά δεν το εφαρμόζω στα αντιανέμια στέγης όπου συνήθως βάζω γωνιές και εφαρμόζω μόνο την Γ7[1+2] του ΕΑΚ με αποτέλεσμα η αντοχή σε θλίψη του θλιβόμενου να είναι πολύ μικρή. Για τα κατακόρυφα αντιανέμια ο περιορισμός στην λυγηρότητα όντως τα κάνει γαιδούρια αλλα αυτό είναι για το τσεπάκι μας! Ισώς βέβαια λόγω ανοχών, κατασκευαστικών ατελειών κλπ ο θλιβόμενος να μην προλάβει να πάρει την δύναμη που αντέχει, πάντα φυσικά ανόλογα με το πόσο λυγηρός είναι.

Ανάλογα το μεταλλικό. Σε μεγάλα και βαριά μεταλλικά με βαριές γερανογέφυρες έχουμε δοκάρια πολύ χαμηλά μαζί με τα αντιανέμια της στέγης και δεν μπαίνει ντίζα εκεί (αν χρησιμοποιείς μασίφ συγκολλητή και όχι δικτύωμα στη στέγη). Εκτός αυτού πρέπει να ζυγίσεις τις τεγίδες να σου πέφτουν ακριβώς στη σύνδεση. Αυτό δεν είναι πάντα εφικτό ιδίως αν έχεις γερανογέφυρες και χρειάζεσαι πρώτο, τελευταίο μάτι και περιμετρικά χιαστί.

Όντως 2 και 3 mm ανοχή δεν αφήνουν τον θλιβόμενο να πολυδουλέψει άμεσα αλλά την ώρα που αρχίζει να δουλεύει έχει μη πλάστιμη εκκίνηση.

Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά κλειστές διατομές για ανάληψη των οριζοντίων δυνάμεων οι γωνιές δεν μου πολυαρέσουν γιατί έχουν πολλούς ελέγχους και δεν είμαι ποτέ σίγουρος ότι τους έκανα όλους, χώρια που κάθε φορά πρέπει να γυρνάς το σύστημα αναφοράς τους για να βγάλεις άκρη με τα εντατικά, οφθαλμοστατικά εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.