Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ν. 3818/2010. Απαγόρευση εργασιών σε εντός σχεδίου περιοχή


Recommended Posts

Όλα τα διαγράμματα και οι χάρτες που συνοδεύουν νόμους που εισηγείται το ΥΠΕΚΑ, πρέπει να αρχειοθετούνται στη Δ/νση Τοπογραφικών Εφαρμογών (Αμαλιάδος 17). Δεν γνωρίζω, όμως, εάν μπορείς να τον παραλάβεις σε ψηφιακή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Πήγες στη σωστή Πολεοδομία τελικά γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως η άδεια σου δεν εκδόθηκε από την Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής όπως ανέφερες στο αρχικό ποστ . Και ευτυχώς γιατί εκεί είναι χάλια και στα πάντα προσπαθούν να δημιουργήσουν προβλήματα ενώ στην Παλλήνη είναι αρκετά πιο λογικοί .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω το χαρτη της περιοχής που αναφέρεται στο ΦΕΚ 17, του Νόμου 3818/2010, σε ηλεκτρονική εικόνα? ευχαριστώ!

 

Πρόσπαθησα να το βάλω εδώ, ήταν η πρώτη φορά που κάνω upload στο forum, δεν ξέρω αν δουλεύει, αν όχι πες το μου θα το βάλω σε κανένα photobucket και θα το κανω link εδω,

Δεν νομίζω ότι φαίνονται και πολλα πραγματα βεβαία , είναι από το ΦΕΚ και είναι πολυ μικρη ανάλυση.

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1141

 

EDIT: Εγώ πάντως δεν μπορώ να το δω, λέει δεν έχω τα απαραίτητα προνόμια προσβασης :)

Link to comment
Share on other sites

Η κλίμακα του χάρτη είναι 1:50000 και στο ΦΕΚ έχει δημοσιευτεί σε τυχαία κλίμακα, όπως γίνεται συνήθως, με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολη η ανάγνωσή του έστω και με μεγέθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Πήγες στη σωστή Πολεοδομία τελικά γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως η άδεια σου δεν εκδόθηκε από την Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής όπως ανέφερες στο αρχικό ποστ . Και ευτυχώς γιατί εκεί είναι χάλια και στα πάντα προσπαθούν να δημιουργήσουν προβλήματα ενώ στην Παλλήνη είναι αρκετά πιο λογικοί .

 

adadim εκ παραδρομής έγραψα πολεοδομία Αγ. Παρασκευής στο αρχικό post. Η άδεια έχει εκδοθεί από την πολεοδομία Παλλήνης. (απλά η οικοδομή είναι στο ΙΚΑ Αγ. Παρασκευής και γι' αυτό μπερδεύτηκα).

 

Εχθές λοιπόν, ανακάλυψα πως με το ΦΕΚ 35Δ 3/2/1020, καθορίζονται οι αναδασωτέες εκτάσεις. Υπάρχει διαθέσιμο για download εδώ

 

Κατά συνέπεια, όταν το άρθρο 1 του Ν3818 αναφέρει ότι:

 

"για τις εκτάσεις εντός σχεδίου πόλεων και ορίων οριοθετημένων οικισμών μέχρι την κήρυξη ως αναδασωτέων των δασών και δασικών εκτάσεων"

 

θεωρώ πως το θέμα κλείνει, αφού η κήρυξη των περιοχών αυτών έγινε με απόφαση του ΓΓ Περιφέρειας Αττικής στις 25/1/2010 και δημοσιεύτηκε στο αντίστοιχο ΦΕΚ.

 

Ορθά υποθέτω το παραπάνω, ή πρέπει πιστεύετε να το ψάξω περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι βέβαιος ότι, η κήρυξη, ως αναδασωτέας, της περιοχής που βρίσκεται το ακίνητό σου, έγινε με την απόφαση που αναφέρεις, τότε η αναστολή έληξε. Παραμένει, βέβαια, το ερώτημα γιατί περιλήφθηκε στο νόμο η προϋπόθεση για την ισχύ της αναστολής στις περιοχές εντός σχεδίου (... μέχρι την κήρυξη ...) αντί είτε να αναφερθεί η συγκεκριμένη απόφαση του ΓΓ Περιφέρειας είτε να μην αναγραφεί η προϋπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω το χαρτη της περιοχής που αναφέρεται στο ΦΕΚ 17, του Νόμου 3818/2010, σε ηλεκτρονική εικόνα? ευχαριστώ!

 

Υπάρχει και στα downloads του Michanikos. Είναι ενεργό και το "κατέβασα" κανονικά στο PC μου.

Το δοκίμασα μόλις πριν λίγα λεπτά.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.