Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός εξωστών με νόμο Σουφλιά


Recommended Posts

Καλημέρα.

Σε μελέτη δύο κτιρίων (2όροφο κτίριο γραφείων + 3όροφη κατοικία) σε ενιαίο οικόπεδο θέλω να κατανείμω εξώστες. Η απορία μου είναι αν μπορώ να τους κατανείμω ελεύθερα σε όποιο κτίριο επιθυμώ (δηλ. το μεγαλύτερο μέρος στο κτίριο των κατοικιών και ένα μικρό στο κτίριο γραφείων) ή είμαι υποχρεωμένος να τους μοιράσω αναλογικά.

 

παρακαλώ πολύ να αναγράψεις την ιδιότητά σου στο προφιλ σου

ευχαριστώ

myri

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάποιο περιορισμό.... Ειδικά εφόσον μιλάς για κτίριο γραφείων μπορείς και να μην έχεις καθόλου (περιπτώσεις υαλοπετασμάτων).

Link to comment
Share on other sites

Για τους εξωστες δεν υπαρχει περιορισμος αναλογικοτητας..

Μονο στους Η/Χ ισχυει αυτο, μετα το νομο Σουφλια..

 

πλάκα πλάκα τώρα που το θίγεις......αν έχουμε δύο κτίρια ένα διόροφο και ένα τριόροφο πως κατανείμονται οι ημιυπαίθριοι?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικα στον οροφο καθε κτιριου.. Σε οτι εχει να κανει με Η/Χ κατ'ουσιαν πλεον υπολογιζονται στον οροφο και οχι στο κτιριο..

 

Ενα λεπτό. Η νέα νομοθεσία λέει ότι πλέον μοιράζονται αναλογικά στους ορόφους δηλαδή σε κτίριο διόροφο. 1ος όροφος 60 τ.μ. και δευτερος 40 τ.μ. 7,5 θα μπορεί να έχει ο πρώτος και 7,5 ο δεύτερος. Κάνω κάτι λάθος?

Δεν τα λέω καλά?

 

Το πρόβλημα τώρα, αν έχω δύο κτίσματα στο οικόπεδο. Εστω ένα διόροφο και ένα τριόροφο, τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Highlander.

Αναλογικά με την επιφάνεια του κάθε ορόφου και όχι με τον αριθμό των ορόφων.

Δηλ. στο παράδειγμά σου 9 μ2 στον 1ο όροφο και 6 μ2 στον 2ο

Το ίδιο ισχύει και αν έχεις πολλά κτίσματα στο ίδιο οικόπεδο. Αναλογικά με τα μ2 του κάθε ορόφου κάθε κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Highlander.

Αναλογικά με την επιφάνεια του κάθε ορόφου και όχι με τον αριθμό των ορόφων.

Δηλ. στο παράδειγμά σου 9 μ2 στον 1ο όροφο και 6 μ2 στον 2ο

Το ίδιο ισχύει και αν έχεις πολλά κτίσματα στο ίδιο οικόπεδο. Αναλογικά με τα μ2 του κάθε ορόφου κάθε κτιρίου.

 

 

Κατανοητόν αν έχω πολλά κτίσματα στο οικόπεδο, αν φυσικά είναι έτσι.

 

Σίγουρα είναι έτσι?

Θυμάμαι ότι το συζητούσαμε καιρό και συμπέρασμα δεν είχαμε βγάλει μάλιστα ένας που χρησιμοποίησε παράδειγμα απο πολεοδομία που είχε ρωτήσει του απάντησαν ισομερώς δηλαδή όσοι στον πρώτο όροφο τόσοι στον δεύτερο κοκ.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι εχει ληξει το θεμα, η μοιρασια ειναι αναλογικη, οχι ισομερως.

 

Α ΟΡΟΦΟΣ 100 τμ ΣΔ = 15 τμ ΗΧ

Β ΟΡΟΦΟΣ 55 τμ ΣΔ = 8,25 τμ ΗΧ κλπ κλπ

 

βγαλαμε ηδη αδειες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.