Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός εξωστών με νόμο Σουφλιά


Recommended Posts

Δηλαδή στην περίπτωση που έχω ένα κτίριο με καταστήματα στο ισόγειο και δύο ορόφους γραφεία και δίνω όλη την κάλυψη στα καταστήματα-περίπου 200 τμ-και σε κάθε όροφο απομένουν από 100 τμ,τους ΗΧ θα τους κατανείμω από 15 τμ στον κάθε όροφο και ας έχω συνολικά δικαίωμα 60 τμ ΗΧ?Στο ισόγειο δεν βάζω ΗΧ

Link to comment
Share on other sites

σε προσφατη αδεια ιδιωτικης κατοικιας αναγκαστηκαμε (με τη συμφωνη γνωμη του πελατη) να δειξουμε χωρο με πολεοδομικο "ορισμο" ημιυπαιθριου (κλειστος απο 3 πλευρες κλπ) με διαστασεις 7Χ3 σαν ΗΧ μεχρι το 1,80 και πιο πισω εντος ΣΔ, παρολο που θα ειναι "ανοικτος". Ο χωρος ηταν ισογειος, κατεξοχην χρησης ημιυπαιθριου (εννοω ως προς τα βιοκλιματικα, παραδοσιακα και λειτουργικα χαρακτηριστικα του νομοθετη και εμπνευστη) και θα λειτουργει ως καλοκαιρινο (δηλαδη 7-8 μηνες στους 11) καθιστικο. Δεν στεκομαι στο χαζοεπιχειρημα "ενω θα μπορουσα να βαλω εκει τα μετρα των ΗΧ που εχασα απο τον πρωτο οροφο" γιατι μου θυμιζει τον κλαμμενο κατασκευαστη. Εγω λεω το εξης: απο που σκεφτηκαν οτι η βιοκλιματικη και λειτουργικη χρηση του ΗΧ σταματαει στο 1,80 ? Ολοι ξερουμε την απαντηση, απο πουθενα, απλα ειμαστε ολοι εν δυναμει λαμογια για τους οραματιστες του Υπουργειου.

 

εν ολιγοις charita, αυτη ηταν η "εξυπναδα" του νομου, οτι οπου δεν χρειαζεσαι τον ΗΧ αυτος απλα θα καταργειται, και τα μετρα του ΔΕΝ θα μεταφερονται (σαν κρυφος κομμαντο συντελεστης δομησης) εκει που σε βολευει.

 

βεβαια, οπως πιστευω να εδειξε το παραδειγμα μου το προσωπικο, αυτο θυμιζει λιγο το "το δαχτυλο εδειχνε το φεγγαρι και οι μπιρμπιλω-σουφλο-συμβουλοι κοιταζανε το δαχτυλο" αλλα λεμε τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.