Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

σου απάντησα από το 1ο post. εγώ το διάγραμμα για τη ράβδο των 11 ετών δίπλα στη θάλασσα μια χαρά το βρίσκω.

 

άσε που τη υφιστάμενη , χημική ανάλυση την έκανες?

 

Δεν δίνω περιοχή. Λέω κοντά στην θάλασσα. Γιατί όμως παίζεις με τις λέξεις? Οι ερωτήσεις απο τον Επισκέπτη Καθηγητή του Monash είναι ξεκάθαρες.

άλλο ήθελα να απαντήσω. δεν λες ότι ήταν μέσα σε κολώνα

 

anyway, χημική ανάλυση έκανες να δεις αν είναι s500s η ράβδος?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι S500s και μάλιστα απο τις ραβδώσεις είναι και απο Ελληνικό εργοστάσιο. ΞΑΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΟΛΩΝΑ. Επιμένεις λοιπόν οτι μια χαρά είναι η ΚΌΚΚΙΝΗ ΚΑΜΠΥΛΗ?

 

Επειδή λοιπόν πιστεύει και ο Αλέξης οτι τραγικοποιώ ας απαντήσει και αυτός στα ερωτήματα.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

ναι, επιμένω.

 

τι προτείνεις? να τις ξηλώσουμε τις ράβδους να βάλουμε άλλες? να τον πλακώσουμε στα frp?

 

άμα είσαι σε θέση με μία ράβδο να αναλύσεις το μοντέλο και τη συμπεριφορά του κόμβου από τον οποίο προήλθε μάλλον είσαι μάγος.

 

να μου πεις έκανες μία ανάλυση βγάζει φ18 και του βάλαν φ14 να καταλάβω ότι υπάρχει θέμα

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να προτείνω τίποτα. Αφήνω τους άλλους συναδέλφους να κρίνουν την απάντησή σου που τα βλέπεις όλα καλά.

 

Απαντώ στο 2ο κομμάτι σου.

 

Εαν σου πάρω 10 δοκίμια απο διαφορετικά υποστυλώματα και βγάλουν και τα 10 παρόμοια συμπεριφορά δεν είναι εύλογο να θεωρήσεις βάση κανονισμού οτι αυτός είναι ο χάλυβας μου σαν υλικό για όλο το κτίριο.

 

Θα σου συνιστούσα πάντως να διαβάσεις τόσο βιβλία και άρθρα που πολλοί μάγοι το έχουν αναλύσει. Στο review article της Πανταζοπούλου θα βρείς αρκετές απαντήσεις.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

ανέβασε την ανάλυση του φορέα που έκανες για τον σεισμό σχεδιασμού για να δούμε τι τάσεις που δουλεύουν οι ράβδοι από το σημείο που τις έβγαλες

 

διότι οποιοσδήποτε μπορεί να τραβά μία ράβδο μέχρι να σπάσει. αυτή όμως η ράβδος που έβγαλες είναι αυθύπαρκτη, δεν είναι μία ξεκάρφωτη που τη βρήκες στο δρόμο. είναι η συγκεκριμένη ράβδος, του συγκεκριμένου σπιτιού, στη συγκεκριμένη θέση.

 

οπότε για να μην τα πολυλογούμε, και επειδή και ο τέρρυ φοβάται, δώσε την τάση λειτουργίας της στο σεισμό σχεδιασμού να δούμε πόσο απέχει από το τράβηγμα που τις έκανες

 

και να σε ενημερώσω αν δεν το έχεις ακούσει, υπάρχει και η ελαστική συμπεριφορά στο σεισμό σχεδιασμού με q<=1.5.

 

οπότε μην μου πετάς μία ράβδο που αστοχεί στα 600 και μας λες "δείτε"

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα μια ξεκάθαρη ερώτηση και απάντησες θετικά οτι είναι όλα καλά. Και σου ξαναλέω πές μου ποιο είναι το όριο διαρροής και το μέτρο ελαστικότητας και θα φτάσουμε και στα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

σου απάντησα.

 

δυσκολεύεσαι όμως να καταλάβεις τι λέω γιατί δεν είσαι πολιτικός μηχανικός, οπότε τραβά ράβδους και συνέχισε να τρομοκρατείς τον κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καταλαβαίνω πολύ περισσότερα απο όσα φαντάζεσαι και επίσης κατανοώ και τις βασικές αρχές λειτουργίας του ΩΣ που μάλλον παραβλέπεις αφού πάλι δεν καταλαβαίνεις οτι επηρεάζει και το q<=1.5. Διάβασε διότι δυστυχώς εμένα η επίσημη δουλεία μου είναι να τρομοκρατώ και όχι να κρύβω τα προβλήματα κάτω απο το χαλί. Αλλα αφού βλέπω διάθεση απο την πλευρά σου σου ξαναλέω

 

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ?

 

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ?

 

ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΔΙΑΒΡΩΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΡΩΜΕΝΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ 320 MPa?

 

Δηλαδή στον πελάτη σου θα του απαντήσεις ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΆΦΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΡΌΒΛΗΜΑ !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και το link που έβαλε ο τερρυ, μια ψιλοάναλυση την κάνει για να έχει νόημα η συζήτηση

 

a>

 

διότι δυστυχώς εμένα η επίσημη δουλεία μου είναι να τρομοκρατώ

το έχω καταλάβει προ πολλού.

 

ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΔΙΑΒΡΩΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΡΩΜΕΝΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ 320 MPa?

και τι έγινε αν εμφανίζει? απάντησε μας εσύ πρώτα, αν η ράβδος στο σεισμό σχεδιασμού δουλεύει στα 320

 

Δηλαδή στον πελάτη σου θα του απαντήσεις ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΆΦΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΡΌΒΛΗΜΑ !!!!!!!!

αν έχω κάνει εγώ την μελέτη και την επίβλεψη, με κλειστά τα μάτια

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο

 

πάρε τώρα το αρθρο της Πανταζοπούλου διάβασε τις πρώτες σελίδες και πές μου πως τα V θα μεταβληθούν!!!!!!!!!!!! ΑΛλα μια απάντηση που γίνετε στο πρώτο έτος.

 

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΟΡΙΟ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.