Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

z) Rm/Re=1.87 που είναι μεγαλύτερο του 1,15 ΑΛΛΑ μεγαλύτερο και του 1,35 ΕΝ 10080 (ΕΛΟΤ 1421)

 

ρε τι έχουμε πάθει. υπήρχε περιορισμός στο rm/re πριν τον b500c? μήπως δεν το ξέρανε το πρόβλημα και οι πέτρες?

 

και πάλι όμως εδώ δεν μιλάμε για τον ακέραιο οπλισμό αλλά για τον διαβρωμένο. άρα άστοχη η παρατήρηση σου

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρές μου που λέει ο κανονισμός τα όρια rm/re για διαβρωμένο? Προφανώς και δεν υπήρχε στον S500s όπως δεν όριζε και ελάχιστο όριο Agt. Είχε μόνο την ανηγμένη παραμόρφωση Α5 που δεν χρήζει καμίας λογικής απο πλευράς υλικών ή αντοχής υλικών.

 

Και σου ξαναλέω έχεις ένα πελάτη, έχεις τα εργαστηριακά (την κόκκινη), τι κάνεις του λές το κτηριό σου έχει την ίδια απόκριση όπως και αρχικά. Θες να δεις και αποτελέσματα απο B500c 7 ετών σε παραθαλάσσιο, απο κολώνα που έτυχε να κοπεί λόγω ανακαίνισης. Βλέπεις πάλι τη αλλαγή στην ελαστική περιοχή.

 

μην ξεχνάς οτι για λόγους ανθεκτικότητας, στην Αμερική, σε περισσότερες από τις μισές Πολιτείες, επιβάλλεται να χρησιμοποιείται στα δημόσια έργα (γεφυροποιία) αποκλειστικώς χάλυβας MMFX, που είναι σχεδόν ανοξείδωτος (πολύ ανθεκτικότερος του συνήθους σε διάβρωση),

και μόνον κατά 80% ακριβότερος.

post-25466-0-24097100-1328350958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρομοκρατώ. Το μόνο που κάνω μαζί με χιλιάδες συναδέλφους, εκατομμύρια άρθρα και κανονισμούς είναι να λέμε οτι η διάβρωση είναι ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΠΟ ΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ.

 

Αυτό από που προκύπτει????

Link to comment
Share on other sites

Βρές μου που λέει ο κανονισμός τα όρια rm/re για διαβρωμένο?

εμ δε λέει, εσύ όμως μας είπες όρια

 

και σου λέω ότι μικρό το κακό του 1.87 γιατί ξεκινάει (σύμφωνα με σένα) η διαρροή στα 300.

 

εγώ λέω ότι ξεκινάει πολύ παραπάνω άρα πολύ κάτω του 1.87

 

όπως επίσης ξαναλέω ότι, το συγκεκριμένο διάγραμμα της ράβδου των 11 ετών που ανέβασες δεν είναι καθόλου απογοητευτικό για μένα

 

πιστεύω όμως και για την πλειοψηφία των σκεπτόμενων μηχανικών.

 

και τον s400/500/s πρέπει να τον δεχτούμε όπως είναι, με τα μειονεκτήματά του και να τον αγαπήσουμε, γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρομοκρατώ. Το μόνο που κάνω μαζί με χιλιάδες συναδέλφους, εκατομμύρια άρθρα και κανονισμούς είναι να λέμε οτι η διάβρωση είναι ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΠΟ ΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ.

 

Αυτό από που προκύπτει????

 

απο παραπάνω απο 100 κανονισμούς κρατών μαζί με πάνω απο 7 επίσημα πλαίσια της CEB/FIB και καμιά 500000 άρθρα απο ερευνητές απο το 1974.

 

εμ δε λέει, εσύ όμως μας είπες όρια

 

και σου λέω ότι μικρό το κακό του 1.87 γιατί ξεκινάει (σύμφωνα με σένα) η διαρροή στα 300.

 

εγώ λέω ότι ξεκινάει πολύ παραπάνω άρα πολύ κάτω του 1.87

 

Μπράβο !!!!! πές μου λοιπόν απο που ξεκινάει ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θέλω την επιστημονική εξήγηση όπως στην έδωσα και εγώ για το 320!!!!

 

Για να σε βοηθήσω

 

Bayram, A. Uğuz, A. and Ula, M (1999): Effects of Microstructure and Notches on the Mechanical Properties of

Dual-Phase Steels, Materials Characterization, Vol. 43, No. 4 , pp.259-269.

 

Callister, W.D., Jr, (1997): Materials Science and Engineering - An Introduction, John Wiley & Sons, Inc., p.

272.

 

Επίσημος ορισμός

 

The yield strength or yield point of a material is defined in engineering and materials science as the stress at which a material begins to deform plastically. Prior to the yield point the material will deform elastically and will return to its original shape when the applied stress is removed. Once the yield point is passed, some fraction of the deformation will be permanent and non-reversible.

 

Βοηθάω ακόμα

Proportionality limit. Up to this amount of stress, stress is proportional to strain (Hooke's law), so the stress-strain graph is a straight line, and the gradient will be equal to the elastic modulus of the material. When a yield point is not easily defined based on the shape of the stress-strain curve an offset yield point is arbitrarily defined. The value for this is commonly set at 0.1 or 0.2% of the strain.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Θέλω την επιστημονική εξήγηση όπως στην έδωσα και εγώ για το 320!!!!

Για να σε βοηθήσω........

 

εμένα να βοηθήσεις? ή μου λες κάτι που και πρωτοετής το ξέρει. εσύ όρισε τη διαρροή στο 320 arbitrarily.

 

με γεια σου με χαρά. βόδια υπάρχουν άφθονα για βοσκή κουτόχορτου.

 

η πιθανότητα κάποιας αστοχίας στο δοκίμιο δεν θα σου πέρασε απ' το μυαλό φαντάζομαι.

 

α, ξέχασα, σε όλα τα δοκίμια συμβαίνει αυτό.

 

αυτό πρέπει να είναι ένα από τα μεγαλύτερα κρατικά μυστικά παγκοσμίως

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το 320 επειδή μετά απο αυτήν την τιμή το Μέτρο Ελαστικότητας αλλάζει λόγω της τοπικής συγκέντρωσης απο την εξάχνωση. Αυτό που γίνεται είναι οτι μπορεί να έχω ενα συντελεστή συγκέντρωσης τάσεων μπροστά απο την εξάχνωση που βάζει το υλικό σε πλαστική διαρροή και επομένως δεν μπορώ κατά την αποφόρτιση να επαναφέρω την αρχική του γεωμετρία.

 

Περί Αστοχίας στο δοκίμιο. Στο πανεπιστήμιο Πατρών υπάρχουν πάνω απο 2000 πειράματα απο πραγματικά δοκίμια που πάντα δείχνουν (εκτός απο την ενανθράκωση) αυτό το φαινόμενο και επομένως μάλλον δεν πρόκειται για αστοχία. Παγκοσμίως υπάρχουν πάνω απο 300000 πειράματα που δείχνουν την ίδια αστοχία. Ακόμα και το κατ άλλα CEB/GIB αναγνωρίζει το πρόβλημα απο το 1999.

 

Για τα βόδια και το κουτόχορτο δεν απαντώ αφού αποτελεί διαρκή σου πρακτική σε αυτό το φόρουμ. Εύχομαι πάντως να μη το κάνεις και στην πραγματική ζωή σου για δικό σου καλό.

Link to comment
Share on other sites

Η μειωση του μετρου ελαστικοτητας ειναι κριτηριο της διαρροης?

Σε ποιον κανονισμο αναφερεται αυτο?

Σε μια διατομη οπλισμενου σκυροδεματος π.χ. το μετρο ελαστικοτητας μειωνεται απειρες φορες μεχρι το συμβατικο οριο διαρροης.

 

Το σημαντικοτερο στο θεμα που θιγεις παντως ειναι να μας πεις τι επιπτωσεις θα ειχε ο χαλυβας που περιγραφεις στο παραπανω διαγραμμα σε ενα μελος σκυροδεματος σε σχεση με αυτον που θεωρησε ο μελετητης.

Εχουμε καποιο τετοιο δεδομενο?

Αν οχι που στηριζεις την αποψη οτι αυτος ο χαλυβας δεν συμπεριφερεται ικανοποιητικα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.