Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο γενικός βαθμός και τα χρόνια φοίτησης


Recommended Posts

Στο δπθ παλι, η φουρνια μου τουλ, ή καλυτερα οι γνωστοι μου αν δεν αρεσε σε καποιον ο βαθμος πηγαινε στον καθηγητη και του ελεγε να τον κοψει και να το ξαναδωσει τον σεπτεμβρη.

 

Δεν θυμαμαι καθολου αν κραταγαν τον βαθμο ή όχι σε περιπτωση που τα πας χειροτερα. Νομιζω αλλοι καθηγητες τον κραταγαν, αλλοι οχι.

Ειχα κοψει και εγω 1 φορα μαθημα, και πηγα και το ξαναδωσα. Αλλα οχι το 8.5 να γινει 9.5 ρε παιδια! Ελεος.

 

Δεν ξέρω πότε τελείωσες αλλά το επιβεβαιώνω και εγώ. Έτσι γινόταν (τουλάχιστον στο ΔΠΘ).

 

Αυτό που ποτέ δεν έμαθα είναι αν αξίζε τον κόπο η καθυστέρηση...

Το 06. Και οχι, δεν αξιζει τον κοπο, την καθυστερηση, και ξανα διαβασμα.

Σε δουλεια να βρισκομαστε. Λες και βλεπω αντικρυσμα που εβγαλα οσο εβγαλα...

Παντως μερικοι το εκαναν συχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω πότε τελείωσες αλλά το επιβεβαιώνω και εγώ. Έτσι γινόταν (τουλάχιστον στο ΔΠΘ).

 

Αυτό που ποτέ δεν έμαθα είναι αν αξίζε τον κόπο η καθυστέρηση...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, και γω που ήμουν Δ.Π.Θ. τα θυμάμαι αυτά...τραγικά πράγματα...

κάποιοι καθηγήτες δεν κάναν το 4,5 5 (ειδικά στα ΤΗΛΕΠ)....

ενώ φοιτητές ψάχναν υποτροφίες...

αν ξέραν ότι αυτά δε μετράνε σχεδόν καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

εγω πολιτικος συναδελφοι...

 

να πηγαινουμε εξετασεις 350 ατομα στατικες και να μην περνανε ουτε 10....

 

και αυτος ο κυριος λωλος εφερε τον υιο του απο μεταλειων πως λεγεται η σχολη στην κρητη ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ στους πολιτικους μηχανικους στην ξανθη γιατι λεει στα 2 πρωτα χρονια ειχαμε κοινα μαθηματα....ναι τα μαθηματικα που ολες οι πολυτεχνικες ταχουμε.....

α ναι μην ξεχασω ηρθε και το πασοκ μετα και τον εκανε και προεδρο εγνατιας....

 

καλα τουκανε το παλικαρι που πηγε με το σπαθι και το τσεκουρι και του χτυπαγε την πορτα αχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι αδυναμίες του εκπαιδευτικού μας συστήματος.....

 

Δυστυχώς.......

 

Και οι περιπτώσεις είναι ουκ ολίγες.....

Link to comment
Share on other sites

εγω πολιτικος συναδελφοι...

 

καλα τουκανε το παλικαρι που πηγε με το σπαθι και το τσεκουρι και του χτυπαγε την πορτα αχαχαχαχαχ

χαχα τι μου θύμησες.....

Ήτανε ο λωλός πρόεδρος της Εγνατίας??

 

Το άτομο περνούσε κόσμο με εντολή που ερχότανε από πολιτικό γραφείο τοπικού βουλευτή ο οποίος είναι μπλεγμένος και με τα Βατοπαίδια....

 

Το μόνο καλό που έχει το ΔΠΘ είναι ότι σε προετοιμάζει εκπληκτικά για την σαπίλα που πρόκειται να συναντήσεις στο χώρο εργασίας....:D

Link to comment
Share on other sites

1996 μπηκα 2003 καλοκαιρι τελειωσα...

πιο πριν ειχα ξεκινησει το φανταρικο...

 

δεν παλευοτανε χρωσταγα στατικες 2 χρονια σερι μονο αυτα τα 3....

 

τι να σταματησει?

αυτα ακομα συνεχιζονται.....

 

 

συμνφωνω απολυτα με astranalysis

ειμαστε ετοιμοι για τα παντα....

σαπιλα καθηγητων ταχυδρομων αεοροπορων 10 το πρωι προσγειωση καβαλα...12 μαθημα- 6 πισω στην αθηνα...διαπλεκομενοι φοιτητες (καποιοι παραταξεων περναγανε μαθηματα πουτανε ιδια ωρα εξεταση -λιστα ποιους να περασουνε).....γραφικοι .....χαφιεδες....

 

ολα ταχαμε μια μικρογραφια της σαπιλας.....

Link to comment
Share on other sites

ο βαθμος του πτυχιου μετρα μονο αν θελεις να ακολουθησεις ακαδημαικη καριερα ή δημοσιου υπαλληλου

 

εξω στην αγορα εργασιες,σε βιομηχανιες σε εταιριες στο ελευθερο επαγγελμα ουδεμια σχεση εχει οπως δεν εχουν και τα χρονια κτησης πτυχιου.

 

εκει αξιολογεισαι εντελως ρεαλιστικα.τι μπορεις να κανεις ποσα μπορεις να αποφερεις στην εταιρια ποσο αναγκαιος εισαι.

 

παλι καλα που ειχα αντιληψη στο πανεπιστημιο και δεν ασχοληθηκα με την βαθμοθηρια και το ξεφτιλικι αυτο με γλυψιματα καθηγητων κλπ

 

διαβασμα χρειαζεται το απαραιτητο ωστε να παρεις και τις απαραιτητες γνωσεις και κυριως τον τροπο σκεψης του πολυτεχνειου.

 

εχει πιο ουσιαστικα και ωραια πραγματα να κανεις στην φοιτητικη σου ζωη για να βελτιωθεις σαν ανθρωπος

 

υγ οσο για περι "σαπιλιας συστηματος" οποιος δεν εχει ζησει επικες στιγμες-σκηνικα ΑΠΘ δεν εχει δει τπτ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λεπτομέρειες...

Τι κι αν τελειώσεις στα 5 χρόνια,τι στα 7 τι στα 9...

ΑΝ δεν "καίγεσαι" να αποφοιτήσεις για βιοποριστικούς λόγους (π.χ. δεν εργάζεσαι τώρα και το χρειάζεσαι γιατί γονικές παροχές τέλος) καλύτερα να πάρεις με πιο χαλαρούς ρυθμούς τη σχολή όσων αφορά την "ποσότητα" (=αριθμός περασμένων μαθημάτων) και να εστιάσεις στην "ποιότητα" (=βαθμός) παίρνοντας λιγότερα μαθήματα κάθε εξάμηνο αλλά κάνοντας σκληρή μελέτη για να τα περάσεις με καλούς βαθμούς...

 

Άλλη "αξία" έχει το πτυχίο του 5 και άλλη το πτυχίο του 8...

Θα το δεις αργότερα όταν για τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ θα μοριοδοτείσαι με κριτήριο το βαθμό πτυχίου όπως και στα Μεταπτυχιακά (αν κάνεις) όπου βασικό ρόλο παίζει ο συνολικός βαθμός πτυχίου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.