Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο γενικός βαθμός και τα χρόνια φοίτησης


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι καινουργιος στο φορουμ σας, και ηθελα να ρωτησω κατι.

Αν εγω δεν τελειωσω τη σχολη μου κανονικα στα 5 χρονια (Χημικων Μηχανικων Ε.Μ.Π), αυτο μπορει να εχει επιπτωσεις αργοτερα στην προσπαθεια ευρεσης μεταπτυχιακου ή εργασιας?

Επισης ποσο σημαντικος είναι ο γενικος στο πτυχιο σου?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν θές μεταπτυχιακό ο γενικός θα παίξει ρόλο ( 7 και πάνω για ελλάδα), τώρα για τα χρόνια φοίτησης μην ανησυχεις αν τελειώσεις λίγο αργότερα, 1,5 χρόνο ας πούμε.Για εύρεση εργασιας δεν ζητάνε βαθμολογία πτυχίου και αν ζητήσουν είναι σπάνιο, αφού εκεί παίζει ρόλο τι ξέρεις να κάνεις. Πάντως είναι καλό να προσπαθήσεις να βγάλεις το μεγαλύτερο βαθμό που μπορείς γιατί μπορεί να σου ανοίξει πόρτες για περαιτέρω σπουδές και είναι καλό για την εικόνα σου, μια που είσαι μέσα στη φασαρία τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμός πτυχίου είναι σημαντικότατος παράγοντας στην μοριοδότηση του ΑΣΕΠ, όπως γίνεται αυτή τα τελευταία 15 χρόνια. Δεν είναι ο αποκλειστικός παράγοντας, αλλά είναι πολύ σημαντικός.

 

Τα χρόνια σπουδών, από όσο ξέρω, δεν τα αξιολογεί κανένας, ούτε στον ιδιωτικό τομέα, ούτε στο δημόσιο, ούτε αλλού (μεταπτυχιακά κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον CostasV....είναι αρκετά σημαντικός ο βαθμός του πτυχίου για συμμετοχή σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο.

Επίσης έχει σημασία για να γίνεις αποδεκτός σε κάποιο μεταπτυχιακό, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Βέβαια και για τα δύο παραπάνω δεν είναι μόνο ο βαθμός του πτυχίου, αλλά τουλάχιστον στο ΑΣΕΠ αν δεν έχεις καλό βαθμό στο πτυχίο πρέπει να συμπληρώσεις από αλλού (μεταπτυχιακά, διδακτορικά, εμπειρία, γλώσσες κλπ ) αλλά επειδή ο ανταγωνισμός ειδικά για θέσεις ΠΕ είναι τεράστιος , δεν είναι εύκολο.Γενικά τα υπόλοιπα προσόντα βελτιώνονται για να πάρεις μόρια , ο βαθμός πτυχίου όχι.

 

Τα χρόνια σπουδών δεν έχω δει να μετράνε ιδιαίτερα....

 

ΥΓ : Από ότι βλέπω από τις σπουδές που κάνεις , πρόσεξε ιδιαίτερα τη διπλωματική σου , η οποία έχει πολύ μεγάλο ειδικό βάρος στη συνολική σου βαθμολογία . Φρόντισε να πάρεις βαθμό 10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω δει σε μεταπτυχιακο να μετραει σε ποσα χρονια πηρες το πτυχιο...

Συγκεκριμενα ειχε ενα συντελεστη που πολλαπλασιαζες το βαθμο πτυχιου αναλογα με τα χρονια φοιτησης.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και οι προηγούμενοι, ο βαθμός πτυχίου παίζει ρόλο σε ΑΣΕΠ αλλά είναι και κριτήριο εισαγωγής σε πολλά μαστερ... σε αυτό που κάνω εγώ ήθελαν βαθμό πτυχίου πάνω από 7...

όσο για εργασία, δε τα πολυκοιτάνε αυτά, αλλά δείχνεις καλή εικόνα αν τελειώσεις νωρίς ή είχες καλό βαθμό...δείχνει ότι ήσουν συνεπής και όχι ότι να ναι...

βέβαια η δικιά σου σχολή πρέπει να είναι η πιο δύσκολη του Πολυτεχνείου (μπράβο κουράγιο) οπότε αρκεί να τελειώσεις...αν βέβαια χτυπήσεις και βαθμό, μαγκιά σου...

Link to comment
Share on other sites

ελευθερο επαγγελμα δεν μετρα.....

 

συνηθως δεν θελουνε και τους αριστουχους γιατι εχουνε τουπε....

 

 

οπως και μεταπτυχιακο δεν μετρα εκτος και αν ειναι σοβαρο ακι το χρησιμοποιει η εταρια...

 

 

για δημοσιο καλο κουραγιο παντρεψου κανε παιδια πιο πολλα μορια ειναι και θαναι και ευτυχισμενη και η μαμα σου....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ή ευτυχως ... τα παιδια δε δινουν μορια... (σε θεσεις μονιμου προσωπικου)

μονο στους ΥΕ...

 

η μαμα βεβαια θα είναι σιγουρα ευτυχισμένη.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμος πτυχιου συνηθως δεν παιζει ρολο στο ελευθερο επαγγελμα ή για προσληψη σε ιδιωτικη εταιρια. Μερικες φορες οπως ειπωθηκε παραπανω ειναι και μειονεκτημα η κατοχη πτυχιου με καλο βαθμο και μεταπτυχιακου, γιατι ο εργοδοτης δεν θελει να εχει εργαζομενο που θα ειναι πολυ overqualified.

Για ακαδημαικη καριερα, μεταπτυχιακα κτλ παιζει καποιο ρολο, δειχνει κατα καποιο τροπο το ποσο συνεπης ησουν κατα τη διαρκεια της φοιτησης.

 

Αυτο για αυτο με τα μορια και τα παιδια, τις παντρειες κτλ μου θυμιζει την ταινια του Ψαλτη που μολις ειχε παρει το πτυχιο του, και η μανα του του εκανε

για να μαζεψει μορια.

Τελικα αυτα που σατυριζαν λιγα χρονια πριν σε ταινιες ειναι πραγματικοτητα για εμας σημερα. Πτυχια, σπουδες, αλλα πτυχια, μορια, ψαξιμο για προσληψη... και δουλειες επι του αντικειμενου λιγοστες.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε προσωπικη μαρτυρια εμπειρια στο ΔΠΘ ..

 

οχι οτι οσοι βγαζουνε βαθμο ειναι ολοι ετσι....

 

 

παω σε καθηγητη να ζητησω το 4 να γινει η παγκοσμια σταθερα το 5...

και εκει μεσα ειναι ενας απο τα γκανιαν του αμεσως επομενου ετους απο μενα...

 

και τι ζηταγε? το 8.5 να γινει 9.5 ωστε να παρει την υποτροφια.....δλδ σε βαρος καποιου αλλου.....

 

φορτωσα τοσο πολυ που του ταχωσα επιτοπου......

 

μεχρι και ο καθηγητης μουπε οταν βγηκε ...ξερω γιατι ηρθες ...παρε το 5 μονο και μονο που με γλυτωσες απο δαυτον !!!

 

 

υ.γ παλιοτερα ενα μεταπτυχιακο ηταν αρκετο......τωρα εχω γνωστους που πανε για 2για μορια....

 

υ,γ 2 θα παμε στα παλια κλισε......ΕΝΑ ΚΑΛΟς ΓΑΜΟς !!!!!

εμεις βαζουμε το πτυχιο ο πεθερος θα βαζει το μπακαλικο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.