Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σιδηροκατασκευή


gponiris

Recommended Posts

Ναι οταν σπουδαζα στο ΕΜΠ πολιτικος μηχανικος...αλλα τελικα το μετανοιωσα. καλυφθηκες? εδω ειναι για ιδιωτες κ ερωτησεις αυτων, αν δεν θες μην απαντας. αν παλι θες να απαντησεις κοιτωντας το συμφερον του εκαστοτε μηχανικου, εισαι λαθος.τελος αν δεν βλεπεις το αυτονοητο (οτι δηλαδη εφοσον ολα ειναι αυθαιρετα, ενα ακομη δεν θα κανει την διαφορα) δεν σου φταιει κανεις. ειναι κοινη λογικη. ακομη κ αν ο παραπανω μηχανικος το ειπε ειρωνικα ή αστειευομενος,δυστυχως ή ευτυχως ειναι η αληθεια.τωρα αν τον πιασουν κ τα πληρωσει ολα μαζεμενα, ειναι αλλο θεμα. δηλαδη τι να κανει? να παει να βγαλει αδεια για μια σιδηροκατασκευη σε ενα αυθαιρετο κτισμα? σαν να πηγαινεις να περασεις κτεο ενα κλεμμενο αμαξι... τι να πω....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μ' αρέσουν οι παρομοιώσεις σου...βρε George S2K

σχετίζεις το ακίνητο με το αυτοκίνητο

λάθος σου που μετάνιωσες και δεν σπούδασες, δεν ξέρεις τι έχασες και μάλιστα σε τόσο καλό ίδρυμα (ΕΜΠ)

και κυρίως έχασες την αλληλουχία στην σκέψη

ίσως και στην εκφορά του λόγου

τώρα, σε αυτά που είπες:

1. από την παρουσία μου καταλαβαίνεις ότι θέλω να απαντώ

2. κοιτωντας το συμφερον του εκαστοτε μηχανικου: εκάστοτε....δεν ξέρω ..εγώ προασπίζομαι τα συμφέροντα και την δεοντολογία του κλάδου μου

3. Να μην βάλει σιδεροκατασκευή - απλά - να μην βάλει σιδεροκατασκευή - τόσο απλά

έγινε κατανοητό?

μία ακόμα αυθαίρετη κατασκευή σε ήδη αυθαίρετο κτίσμα σημαίνει επιπλεόν κόστος

επιπλέον λόγω του ότι αν εσύ που είσαι σιδεράς, π.χ. αν πάθεις κάτι στην οικοδομή στον ιδιοκτήτη θα στραφείς που δεν θα έχει βγάλει άδεια (και μη μου πεις όχι)

τότε θα λες "α κοίτα κύριε δικαστά, με έβαλε να δουλέψω χωρίς την επίβλεψη, εγώ δεν ήξερα ότι δεν είχε καθόλου άδεια"

 

και τέλος George εσύ ένας σιδεράς είσαι (καλός / κακός δεν ξέρω)

είναι καλύτερο να μην συμβουλεύεις για τα θέματα που δεν είναι της αρμοδιότητας σου με τόσο έντονο τρόπο και κυρίως να παροτρύνεις να κάνει ο καψερός ένα ακόμη αυθαίρετο

(κι εγώ έχω άποψη για τα κτέο διότι η άλφα έχουν συχνά τα θεματάκια τους, αλλά δεν μιλάω με τόση βεβαιώτητα)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε, αφου οπως λες ειμαι ενας απλος αλουμινας, τι σε νοιαζει η αποψη μου? ετσι κ αλλιως ο ενδιαφερομενος θα δει την ειδικοτητα μου και των υπολοιπων και θα βγαλει τα συμπερασματα του... απλα συμφωνησα με τον συναδερφο ΣΟΥ παραπανω... προς τι τοσο ζηλος, εφοσον δεν μετραει η γνωμη μου? επισης σε θεματα αλουμινιου κ κατασκευων που εχω συζητησει εδω μεσα με μηχανικους, παρολο που δεν ειναι το αντικειμενο τους, πολλες φορες επιμενουν σε θεματα που γνωριζω πολυ καλυτερα λογω πειρας. παρολα αυτα ποτέ δεν κατηγορησα κανεναν ή ειπα να μην ασχολειται, ισα-ισα προσπαθησα να δωσω πληροφοριες...οσο για τα αλφα ρομεο, μπορω να σου μιλησω με αρκετη βεβαιοτητα αν κ δεν ειμαι μηχανικος (αλλα ξεχασα, δεν εχω χαρτι για να μπορω να το κανω αυτο). τεσπα επειδη ξεφυγαμε απ το θεμα του τοπικ δεν συνεχιζω αλλο. εγω ειπα τι θα εκανα στη θεση του. ισως εκανα λαθος. δεν θα ξανασυμβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.