Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ΑΠΕ


makinen

Recommended Posts

Καλησπερα σας..

Τελειωνω Η/Μ στο ΑΠΘ και ενδιαφερομαι να ακολουθησω μεταπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο στις ανανεωσημες πηγες ενεργειας..

Επειδη η αγγλια εχει γινει πολυ εμποριο εστρεψα την προσοχη μου σε χωρες οπως Ολλανδια και Δανια που νομιζω οτι ειναι απο τις καλυτερες στον τομεα αυτο...

Εχετε να μου δωσετε συμβουλες και πληροφοριες για το ποιο ιδρυμα να επιλεξω, κτλ...???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρισκόμουν και εγώ σε ανάλογη θέση και τελικά επέλεξα να κάνω αίτηση στο DTU (Δανία) στο πρόγραμμα Wind Energy. Έχει βέβαια και ένα πιο γενικο που λέγεται Sustainable energy.

Απλά για φέτος δεν ξέρω αν προλαβαίνεις τις προθεσμίες. Αν ενδιαφέρεσαι πάντως, κάνε μια προσοπάθεια και ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενδιαφερομαι για του χρονου μιας και τωρα εχω τη μαμα πατριδα..!!!

 

Ενδιαφερομαι πολυ για τη συνεργασια 3TU στην Ολλανδια (Delft, Eindhoven, Tweente) και μετα επισης για το DTU... Ειναι καλα..???

 

Λενε για ΜΟ 75% αν δεν εχεις τοσο δεν παιζει να σε παρουν...??

Το οτι εχουμε πλεον αναγνωριση MSc και 5 ετη σπουδες μετραει καθολου θετικα??

Καποια λεπτομερια που θα πρεπει να γνωριζω???

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενδιαφερομαι για του χρονου μιας και τωρα εχω τη μαμα πατριδα..!!!

 

Ενδιαφερομαι πολυ για τη συνεργασια 3TU στην Ολλανδια (Delft, Eindhoven, Tweente) και μετα επισης για το DTU... Ειναι καλα..???

 

Λενε για ΜΟ 75% αν δεν εχεις τοσο δεν παιζει να σε παρουν...??

Το οτι εχουμε πλεον αναγνωριση MSc και 5 ετη σπουδες μετραει καθολου θετικα??

Καποια λεπτομερια που θα πρεπει να γνωριζω???

___________________________________________________________

Καλησπέρα!

 

Επειδή ήδη κάνω ένα ΜΠΣ πάνω σε ενεργειακό τομέα θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα εφόσον διαθέτεις κουράγιο και μία επαρκή οικονομική δυνατότητα να κοιτάξεις κυρίως για Σκανδιναβικές χώρες.

 

Καλό θα ήταν εάν δεν έχεις ήδη αποφασίσει για κάτι συγκεκριμένο (αιολικά, ΦΤΒ, κτλ) να ψάξεις για ένα πρόγραμμα με δυνατότητα εσωτερικής εξειδίκευσης μετά από το πρώτο εισαγωγικό εξάμηνο.

 

Αναφορικά με τα προαπαιτούμενα θα πρέπει να κοιτάξεις σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες των ιδρυμάτων και να δεις τι ζητάνε. Από την εμπειρία μου κάποιος με Διπλ. Πολυτεχνείου από την Ελλάδα με Μ.Ο.>=7 και ΤΟΕFL (iBT)>80 (ή άλλο σχετικό δίπλωμα) έχει καλές πιθανότητες για εισαγωγή.

 

Αυτό που κοιτάνε ως επί τω πλείστων είναι το ακαδημαϊκό υπόβαθρο του υποψηφίου (αριθμός και εύρος μαθημάτων), κάτι για το οποίο έχουμε να λέμε και εκτός Ελλάδα!

 

Για περισσότερες πληροφορίες μην διστάσεις να τους στείλεις ένα email. Θα σου απαντήσουν με σαφήνεια, εφόσον οι ερωτήσεις σου είναι ξεκάθαρες!

 

Καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία!

Link to comment
Share on other sites

___________________________________________________________

Καλησπέρα!

 

Επειδή ήδη κάνω ένα ΜΠΣ πάνω σε ενεργειακό τομέα θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα εφόσον διαθέτεις κουράγιο και μία επαρκή οικονομική δυνατότητα να κοιτάξεις κυρίως για Σκανδιναβικές χώρες.

 

Καλό θα ήταν εάν δεν έχεις ήδη αποφασίσει για κάτι συγκεκριμένο (αιολικά, ΦΤΒ, κτλ) να ψάξεις για ένα πρόγραμμα με δυνατότητα εσωτερικής εξειδίκευσης μετά από το πρώτο εισαγωγικό εξάμηνο.

 

Αναφορικά με τα προαπαιτούμενα θα πρέπει να κοιτάξεις σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες των ιδρυμάτων και να δεις τι ζητάνε. Από την εμπειρία μου κάποιος με Διπλ. Πολυτεχνείου από την Ελλάδα με Μ.Ο.>=7 και ΤΟΕFL (iBT)>80 (ή άλλο σχετικό δίπλωμα) έχει καλές πιθανότητες για εισαγωγή.

 

Αυτό που κοιτάνε ως επί τω πλείστων είναι το ακαδημαϊκό υπόβαθρο του υποψηφίου (αριθμός και εύρος μαθημάτων), κάτι για το οποίο έχουμε να λέμε και εκτός Ελλάδα!

 

Για περισσότερες πληροφορίες μην διστάσεις να τους στείλεις ένα email. Θα σου απαντήσουν με σαφήνεια, εφόσον οι ερωτήσεις σου είναι ξεκάθαρες!

 

Καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία!

 

Ξερω οτι και το KTH στη Σουηδια ειναι ειναι πολυ καλο οπως επισης υπαρχει και το nordicmaster που ειναι παλι συνεργασια πολλων πανεπιστημιων...

 

Δεν το καταλαβα αυτο που ειπες και ουτε εχω διαβασει κατι στα προγραμματα εκτος απο προγραμμα μαθηματων..

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος MSc (ενέργεια και περιβάλλον) και PhD (περιβάλλον) από Μεγάλη Βρετανία, σου δηλώνω ότι όντως έχει γίνει εμπόριο, όπως λες, αλλά είναι τα πάντα οργανωμένα. Μπορείς να βρεις και επιδοτούμενο μεταπτυχιακό (π.χ. από Scottish Power).

 

Τι το θέλεις όμως το μεταπτυχιακό αφου θεωρείς ότι το έχεις ως απόφοιτος πολυτεχνείου και -προφανώς-έχεις ήδη και τις γνώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Makinen όντως βγαίνει ένα χαρτί από το εκάστοτε ίδρυμα το οποίο δεν έχει αντίκρισμα όμως πουθενά απ' όσο έχει συζητηθεί και σε άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

@ iosif

Το μεγαλο τους κοστος αλλα και οι οχι τοσο εξελιγμενες πιστευω σε θεματα ΑΠΕ βρετανικες σπουδες με κανουν και κοιτω αλλες ευρωπαικες χωρες.

πχ για ενα παρομοιο Msc θελω 5500λιρες για την αγγλια και 1600Ε για Ολλανδια...

Κανω λαθος στο οτι οι βορειες χωρες ειναι πολυ πιο ανεπτυγμενες στις ΑΠΕ σε σχεση με τις αλλες..??

Επισης το Msc το θελω για να μαθω παραπανω για ΑΠΕ και για να ανοιχτουν οριζοντες εργασιας στο εξωτερικο..

 

 

@ stratoz

Ναι το ειδα το θεμα ...

 

Γενικα ψαχνω για μια επιβεβαιωση ως προς τις επιλογες μου...

Ποια ειναι τα καλα πανεπιστημια για τον τομεα αυτο θελω να μαθω κυριως,

και μετα οποιεσδηποτε αλλες διαδικαστικες λεπτομεριες εχετε την ευχερεια να μου δωσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.