Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακαμψία Τοιχείου


 
cran

Recommended Posts

Καλημέρα

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να υπολογίσω την ακαμψία ενός τοιχείου. Ως προς ποιον άξονα θα πρέπει να το υπολογίσω γιατί αυτό είναι κατακόρυφο στοιχείο. Βασικά θέλω να βρω πόσο μειώνεται η ακαμψία του αν κάνω μια τρύπα εκεί.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να υπολογίσεις και στους δύο άξονες για να δεις ενδεικτικά τι γίνεται.

Επίσης νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολήσει και η θέση της τρύπας σε συνάρτηση με το διάγραμμα ροπών του τοιχίου.

 

Υ.Γ.

1. Το τοιχίο είναι υφιστάμενο ή τώρα το μελετάς?

2. Ποιες είναι οι διαστάσεις του τοιχίου και ποιες της τρύπας?

Link to comment
Share on other sites

είναι έναι κτίριο που έχει υπόγειο και 1 όροφο από πάνω. Την τρύπα θέλουν να την ανοίξουν στο υπόγειο.

πως πρέπει εγώ να το υπολογίσω τώρα αυτό; να μειώσω την ακαμψία του συγκεκριμένου στοιχείου σκέφτηκα και να δω τι βγάζει.

Πήγα να ο υπολογίσω με τον τύπο ΕΙ οπου Ι=bh3/3 αλλά δεν είμαι και σίγουρος... νομίζω καπου τα μπερδεύω

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι υπόγειο, δηλαδή έχεις τοιχώματα σε όλη τη περίμετρο, έχω την αίσθηση ότι το να υπολογίσεις τη δυσκαμψία μόνο του τοιχίου αυτού, δεν θα βγάλεις και πολλά συμπεράσματα, μιας και όλη η περίμετρος είναι ένα τοιχίο και εκτός αυτού το τοίχωμα δεν είναι μεμονωμένο, αλλά προφανώς εμπλέκεται και σε κάποια πλαισιακή λειτουργία που κάνει πιο πολύπλοκη την όλη συμπεριφορά.

Επίσης είναι πιο ευνοϊκή η περίπτωση από το να άνοιγες τέτοια τρύπα σε τοιχίο ανωδομής!

 

Νομίζω ότι ο τύπος που πρέπει να χρησιμοποιήσεις για το Ι είναι: Ι=bh3/12 και όχι Ι=bh3/3.

 

Αν τελικά καταλήξεις να την ανοίξεις, κάντο σε τέτοια θέση που να μην κόψεις τα σίδερα των διαμορφωμένων κρυφοκολώνων, αλλά σίδερα από τις εσχάρες # (κατακόρυφη-οριζόντια) του κορμού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. η πόρτα δεν μεταφέρεται 2μ. δεξιά ή αριστερά για να πέσει στο τοιχίο πλήρωσης του υπογείου και όχι στο τοιχίο που συνεχίζει επάνω;

Αν κάνεις τέτοιο άνοιγμα δεν μπορεί να θεωρηθεί τοιχίο πλέον αλλά δύο κολώνες με 80εκ. δοκάρι επάνω

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς Evan. Και αν τη μεταφέρω στο τοιχείο πλήρωσης υπογείου όμως πάλι το ίδιο δεν πρέπει να κάνω; Στο πρόγραμμα που δουλεύω τα τοιχεία πλήρωσης τα δίνει ως δοκούς με ύψος 2.5 μ και οπλιζονται κανονικά με σχάρα. Δεν πρέπει με το ίδιο σκεπτικό να μειώσω την ακαμψία της δοκού-τοιχείου πλήρωσης; Πως αλλιώς να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

έ όχι εντάξει δεν τρέχει και τίποτα με το τοιχίο πλήρωσης δεν είναι φέρων με την έννοια των υπόλοιπων τοιχίων. Λοιπόν εκεί κάνε την οπή και βάλε και σίδερα γύρω γύρω για της τάσεις στο όριο και είσαι εντάξει.

 

Σε όλα τα προγράμματα τα τοιχία πλήρωσης δεν μπαίνουν στο μητρώο, απλά τα σχεδιάζεις για να σου τα οπλίσει χωρίς έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Να ρωτήσω και κάτιι ακόμα τώρα που είπες για τα τοιχεία πλήρωσης οτι δεν μπαίνουν στο μητρώο. Είδα σε μια μελέτη δύο από τα τοιχεία του ασανσερ (όπου είχε πόρτες-τρύπες) ότι τα είχε προσομοιώσει με τοιχία πλήρωσης. Και αυτό σημαίνει ότι ούτε αυτά είναι φέροντα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.