Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (Μ.Π.Ε.) για Π.Ο.Τ.Α.


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

Είμαι τεταρτοετής φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Στα πλαίσια μιας πανεπιστημιακής εργασίας, θα κάνω μια Μ.Π.Ε. για την Π.Ο.Τ.Α. Μεσσηνίας. Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος για το αν μπορώ να κάνω Μ.Π.Ε. για ολόκληρο τον χώρο της Π.Ο.Τ.Α. ή μόνο για το ξενοδοχειακό συγκρότημα ή ότι και αν ισχύει.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχήν τι είναι η "Π.Ο.Τ.Α.";

 

Κατά δεύτερον το ερώτημα που κάνεις δεν μου φαίνεται ότι μπορεί να απαντηθεί από αγνώστους. Ίσως από τον καθηγητή σου ή από την ΠΟΤΑ; Αλλά πες μας πρώτα τι είναι η ΠΟΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΑ=Περιοχή Ολοκληρωμένης Τουριστικής Αναπτυξης

για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε κον Κωνσταντακόπουλον, Εφοπλιστή...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι η ΜΠΕ πρέπει να αφορά το σύνολο της Π.Ο.Τ.Α. και όχι μόνο για το ξενοδοχειακό συγκρότημα.

 

Αν δεις την ΚΥΑ 15393/2332/2002 (ΦΕΚ 1022Β/5-8-2002) στην 6η ομάδα (Τουριστικές εγκαταστάσεις-εργασίες πολεοδοεμίας) υπάρχει ειδική κατηγορία για τις ΠΟΤΑ όπου αναφέρει ότι πρέπει να γίνει μελέτη κατηγορίας Α1. Συνεπώς αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι είναι ότι η ΜΠΕ πρέπει να γίνει για το σύνολο του έργου και όχι για τα επιμέρους (ξενοδοχεία, δρόμοι κτλ).

 

Την ΚΥΑ αυτή μπορείς να την βρεις εδώ

 

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/b1022_2002.1127287549020.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.