Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος κεραμοσκεπής


Recommended Posts

Hi all και καλές γιορτές να έχετε,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος μια εκτίμηση κόστους για την κατασκευή κεραμοσκεπής περίπου 90μ2. Η κεραμοσκεπή θα γίνει πανω σε μονόριχτη κεκλιμένη πλάκα μπετόν η οποία έχει ήδη υγρομονωθεί και ετοιμαστεί για να δεχτει την κεραμοσκεπή (το κόστος της υγρομόνωσης το έχω ήδη πληρώσει). Αυτό λοιπόν που μένει είναι να γίνει η κατασκευή της κεραμοσκεπής (ξύλινα δοκάρια, το dow (5ari) και τa κεραμίδια).

 

thanx

sp

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε που βρισκεται η οικοδομη? Αθηνα? Επαρχια?

Επισης, ξυλεια πλανισμενη?

Επισης, κεραμωση ρωμαικη `η βυζαντινη?

Επισης, τι υγρομονωση εχεις κανει απο την στιγμη που τα ξυλα θα καρφωθουν (αναγκαστικα) στην μονοριχτη πλακα μπετον που περιεγραψες? Μηπως τελικα αναγκαστεις να βαλεις και ασφαλτοπανα στην ξυλινη στεγη?

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή είναι στην Αθήνα. Για την ξυλεία δεν έχω ιδέα και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Ας μπει ότι είναι σωστό... Τα κεραμίδια θα είναι ρωμαικά.

 

Οσο τώρα για την υγρομόνωση, έχεις δίκιο. Αυτό που έχουν κάνει μέχρι τώρα είναι μερικά χέρια τσιμεντοειδές. Προφανώς θα πρέπει να τρυπηθεί αυτό για να καρφωθούν τα ξύλα.Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουν για να βγει σωστά η στέγη και να είναι υγρομονωμένη σωστά.

 

Σ.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι κανενας ειδικος επι του θεματος οσες σκεπες εχω δει να φτιαχνονται γινεται ο σκελετος με καδρονια, ειτε σουηδικο (η φτηνη λυση) ειτε καστανιά (ξυλο που δεν παθαινει τιποτα στο χρονο)

Κατοπιν πετσωνεται ο σκελετος με ασφαλτοπανο, σε καποια σημεια μερικες φορες μπαινουν γαλβανισμενες λαμαρινες (γυρισματα κτλ ) ,μετα μπαινουν τα κεραμιδια, και χτιζονται οι καβαλαρηδες.

 

Δεν καταλαβαινω που και πως θα μπει η θερμομονωση ομως...

Θα απαντησει καποιος σχετικος με το θεμα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Η θερμομόνωση παίνει απο ότι κατάλαβα ανάμεσα στα πρώτα καδρόνια. Δηλαδή μπαίνει η πρώτη σειρά απο καδρόνια πάνω στην πλάκα και αναμεσα τους μπαίνει η θερμομόνωση.

 

Σ

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.