Μετάβαση στο περιεχόμενο

H αλήθεια για την οικονομική κρίση από τον Μax Κeiser


spy1551

Recommended Posts

Υπάρχουν χώρες με πολύ μεγαλύτερο χρέος που δεν έχουν πάρει τέτοια μέτρα.H χώρα με το μεγαλύτερο χρέος είναι οι ΗΠΑ.

 

Οι χώρες που λες όσο χρέος και να έχουνε δεν πρόκειται να έχουν πρόβλημα μακροπρόθεσμα γιατί παράγουν. Ακόμη και αν κάνουν λάθος επιλογές, κάνουν ανοίγματα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο η οικονομία τους θα περάσει μία κοιλιά και θα ξαναανέβει.

 

Η ελληνική οικονομία έτσι όπως είναι δομημένη δεν έχει μέλλον. Δεν παράγουμε τίποτα και από την άλλη φουσκώνουμε και το δημόσιο τομέα. Το να συγκρινόμαστε με τα χρέη των υπερδυνάμεων είναι αστείο.

 

Είναι σαν να έχουμε απολυθεί ή να έχουμε μείωση μισθού και να χρωστάμε στην τράπεζα το δάνειο του σπιτιού μας που είναι 100.000 ας πούμε και να λέμε μα ξέρεις κάτι ... ο τάδε βιομήχανος χρωστάει 1.000.000 στην τράπεζα. Χαίρω πολύ...Ο βιομήχανος και άλλους τζίρους έχει και περιθώρια κέρδους έχει εάν πάει καλά η επιχείρηση και όλο κάποιο "κονέ" παραπάνω θα έχει από εμάς τους απλούς οφειλέτες για να πληρώσει τα χρέη του.

 

Εγώ λέω δηλαδή ότι η κρίση αυτή είναι ευκαιρία να κοιτάξουμε τα προβλήματα μας ουσιαστικά και όχι να λέμε ότι μας κάνουν πόλεμο οι ξένοι. Γιατί επαναλαμβάνω εάν δεν γίνουν ριζικές αλλαγές στο δημόσιο τότε θα κόβονται 14οι μισθοί ή θα κόβονται συντάξεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ (φταίχτες και μη φταίχτες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.