Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγχος διαρροής στεγανού βόθρου


catfox

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι .

Μου ζήτησαν σε μια αυτοψία να αποφανθώ για την ύπαρξη η όχι διαρροής από ένα στεγανό βόθρο προς το γειτονικό υπόγειο. Το ερώτημα μου είναι εάν δεδομένης της δυσκολίας της περιμετρικής εκσκαφής για τη διαπίστωση της τυχόν διαρροής, μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος έλεγχου ρίχνοντας πχ κάποιο υγρό ελεγχου. Δεν έχω ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο.

Καλές γιορτές σε όλους.

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση θα ηταν να χρωματισεις με καποια χρωστικη ουσια τα λυματα και να δεις αν θα ποτισει με χρωμα το εδαφος γυρω.

Επειδη το βλεπω δυσκολο ομως να εχεις αποτελεσμα απο μια τετοια κινηση, ή σκαψιμο γυρω, ή αδειασμα και επιθεωρηση απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Για υγρασία μιλάμε ή έχεις και "νερά". Αν έχεις και "νερά" φαντάζομαι ότι μπορείς

με κάποια χημική ανάλυση να ανιχνεύσεις εάν είναι από το βόθρο (π.χ. ύπαρξη χλωρίου

από το πόσιμο νερό ή άλλων ουσιών). Για μίλα με κανένα χημικό εργαστήριο

να δεις πώς γίνεται (ίσως και να μπορείς να τους πας δείγμα από νοτισμένο σοβά).

 

Μιά ιδέα λέω, αν δεν δουλέψει η χρωστική που λέει ο ckiriako.

 

Καλές γιορτές και σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαρροή μπορεί να βρίσκεται και στο τμήμα του αγωγού που φέρει τα λύματα στον στεγανό βόθρο.

Πόσο παλιά κατασκευή είναι;

Πόση είναι η απόσταση ανάμεσα στο βόθρο και το υπόγειο;

Μπορείς να σκάψεις ανάμεσα;

 

 

Με την πρώτη ματιά θα συνιστούσα σκάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.