Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: lavawall


teo13

Recommended Posts

καλημερα και χρονια πολλα!εχει κανεις ιδεα τι υλικο ειναι το lavawall και αν προτεινεται για χτισιμο;ο εμπορος μου ειπε πως ειναι καλυτερο απο το ytong,εχει 30 χρονια εγγυηση,καλυτερη μονωση πιο οικονομικο και πιο ελαφρυ...ισχυει;τι να κανω να χτισω με lavawall το σπιτι μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ όχι… αλλά

 

...

ο εμπορος μου ειπε πως ειναι καλυτερο απο το ytong,εχει 30 χρονια εγγυηση,καλυτερη μονωση πιο οικονομικο και πιο ελαφρυ...ισχυει;

....

 

 

Μετά τα 30 χρόνια τι παθαίνει? Σπάει? Λιώνει? Σε τι συνίσταται η εγγύηση μέχρι τότε?

 

Μια πρόταση. Μιας και ο έμπορος του lavawall σου είπε αυτά, γιατί δεν πας και σε έναν έμπορο του ytong να σου πει τα δικά του?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, το lavawall και το YTONG /ALPHA BLOCK είναι υλικά τα οποία χρησιμοποιούνται για τοίχους πλήρωσης. Έχουν παρόμοιες θερμομονωτικές ιδιότητες, το βάρος τους ανά τετραγωνικό μέτρο τοιχοποιίας είναι παρόμοιο, λίγο πιο βαρύ είναι το lavawall.

Όσο για την εγγύηση που δίνει ο έμπορος 30 χρόνια για το lavawall είναι διαφημηστικό τρικ για να πουλήσει το προιόν. Η ένοια εγγύηση γενικά στα υλικά τοιχοποιίας δεν έχει καμοία σημασία. Η μόνη διαφορά που έχουν τα δυο προιόντα μεταξύ τους είναι η τιμή αγοράς τους. Συγκεκριμένα το lavawall είναι οικονομικότερο από τα όλα τα πορομπετόν (YTONG / ALPHA BLOCK ).

Αν με ρωτούσες εγώ τι θα επέλεγα, θα έχτιζα με lavawall λόγω μικρότερο κόστους.

Οι πληροφορίες που σου δίνω είναι από την εμπειρία μου ως έμπορος οικοδομικών υλικών και μηχανικός. Εμπορεύομαι και τα δυο υλικά οπότε η πληροφορίες μου είναι αντικειμενικές και δεν προσπαθώ να προτείνω κανένα από τα δυο υλικά!!

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως....

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες οι πληροφορίες σου συνάδελφε.

 

********

 

...

... εγγύηση που δίνει ο έμπορος 30 χρόνια για το lavawall είναι διαφημηστικό τρικ για να πουλήσει το προιόν.

...

...

 

Αυτό το λένε και συνειδητή παραπλάνηση κοινού όμως και προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και άξιο μποϊκοταρίσματος από τις επιλογές μου.

Όταν κάποιος έχει το θράσος να με κοροϊδεύει σε κάτι θα έχει το θράσος να με κοροϊδέψει στα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, το lavawall και το YTONG /ALPHA BLOCK είναι υλικά τα οποία χρησιμοποιούνται για τοίχους πλήρωσης. Έχουν παρόμοιες θερμομονωτικές ιδιότητες, το βάρος τους ανά τετραγωνικό μέτρο τοιχοποιίας είναι παρόμοιο, λίγο πιο βαρύ είναι το lavawall.

Όσο για την εγγύηση που δίνει ο έμπορος 30 χρόνια για το lavawall είναι διαφημηστικό τρικ για να πουλήσει το προιόν. Η ένοια εγγύηση γενικά στα υλικά τοιχοποιίας δεν έχει καμοία σημασία. Η μόνη διαφορά που έχουν τα δυο προιόντα μεταξύ τους είναι η τιμή αγοράς τους. Συγκεκριμένα το lavawall είναι οικονομικότερο από τα όλα τα πορομπετόν (YTONG / ALPHA BLOCK ).

Αν με ρωτούσες εγώ τι θα επέλεγα, θα έχτιζα με lavawall λόγω μικρότερο κόστους.

Οι πληροφορίες που σου δίνω είναι από την εμπειρία μου ως έμπορος οικοδομικών υλικών και μηχανικός. Εμπορεύομαι και τα δυο υλικά οπότε η πληροφορίες μου είναι αντικειμενικές και δεν προσπαθώ να προτείνω κανένα από τα δυο υλικά!!

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως....

 

Αν εξαιρέσουμε το κόστος και το δούμε σαν ένα υλικό που έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θερμομόνωσης, πιστεύετε αξίζει να κτίσει κάποιος με αυτό?

Συγκριτικά με το τούβλο Κ250 της ΚΕΒΕ μπορούμε να το δούμε ?(είμαι μεταξύ αυτών των δύο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το κόστος και το δούμε σαν ένα υλικό που έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θερμομόνωσης, πιστεύετε αξίζει να κτίσει κάποιος με αυτό?

Συγκριτικά με το τούβλο Κ250 της ΚΕΒΕ μπορούμε να το δούμε ?(είμαι μεταξύ αυτών των δύο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Αρχικά θα πρέπει να τονίσουμε ότι και τα δυο υλικά τοιχοποιίας για τα οποία μιλάμε είναι από τις καλύτερες επιλογές για τοιχοποιία. Σας σημειώνω τον συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας για να κρίνεται και μόνοι σας.

lavawall A220 plus = 0,232 W/(mK) και

ΟΡΘΟBLOCK K250 = 0,116 W/(mK) με κλασικό κονίαμα δόμησης.

και τα δυο υλικά έχουν καλές θερμομονωτικές ιδιότητες.

Όπως σας έχω τονίσει προηγουμένως σαν έμπορος οικδομικών υλικών, εμπορεύομαι και τα δυο παραπάνω υλικά, οπότε θα πρότεινα σε ένα πελάτη μου και τις δυο λύσεις και την τελευταία επιλογή θα την έκανε ο ίδιος.

Θα πρέπει να σας θυμίσω και το μεταφορικό κόστος, δλδ αν ένας θέλει να κάνει μια κατασκευή στη θεσσαλονίκη σίγουρα θα τον συμφέρει το Κ250 παρά το lavawall λόγω μεταφορικών αλλά και το αντίστοιχο.

 

Τώρα, από προσωπική εμεπειρία ως μηχανικός - κατασκευαστής έχω δοκιμάσει το Κ250 και τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά. Απλά να τονίσω ότι για την περιοχή μου για να καλύψω τις απαιτήσεις σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, χρειάστηκε να εφαρμόσω και εξωτερική θερμομόνωση με 3 εκατοστά εξιλασμένη πολυστερίνη.

 

ελπίζω να σας βοήθησα κάπως....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.