Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορά σε γη και χρήμα


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος στο εξής ερώτημα:

η προτάση ''δεν οφείλει εισφορά σε γή και χρήμα'' που αναφέρεται

πάντοτε στα τοπογραφικά σχέδια και όχι μόνο, πως ελέγχεται πριν γραφτεί?

στα υποθ/κεία?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το λεω οσο πιο απλα μπορω.

Αν οφειλει εισφορα σε γη και χρημα θα ειναι σε περιοχη Πραξης Εφαρμογης. Δηλαδη ειτε θα εχει μπει στο σχεδιο, ειτε θα εχει επεκταθει το σχεδιο πολης.

Σε καθε περιπτωση, αν πεις το που εισαι στην αρμοδια πολεοδομια (στο γραφειο σχεδιου πολης ή στον υπαλληλο που ελεγχει τα τοπογραφικα στις αδειες) θα σου απαντησουν αν ειναι σε περιοχη που εχει εισφορα.

Αν ναι, τοτε παλι απο την πολεοδομια θα παρεις τους πινακες της Π.Ε. και θα δεις τι οφειλει το οικοπεδο, και απο το ταμειο του Δημου θα σου πουν και το ποσον.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφοι έχω ένα αντίστοιχο ερώτημα να θέσω :

Σε τοπογραφικό αδείας, δηλώνω ότι η ιδιοκτησία εμπίπτει στις διατάξεις του Ν1337/83 και έχει εξοφλήσει με αρ. βεβαίωσης Δήμου ΧΧΧ. Από την Πολεοδομία όμως μου ζητάνε εκτός από τη βεβαίωση του δήμου και ένα πίνακα πράξης εφαρμογής. Τον βρήκα στα downloads αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πώς να τον συμπληρώσω..κανένας συνάδελφος με σχετική εμπειρία? ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τον πίνακα της πράξης εφαρμογής που σου ζητάνε, θα τον πάρεις ή απο τις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου, στον οποίον ανήκει το οικόπεδο ή από το αρμόδιο πελεοδομικό γραφείο, όπως προανέφερε και ο συνάδελφος dgt.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ συνάδελφε, όντως αύριο θα περάσω από το Δήμο, αλλά αυτό που ρωτάω αφορά κυρίως τη συμπλήρωσή του : τα στοιχεία τα βρίσκω και τα βάζω εγώ? π.χ. Εμβαδό ιδιοκτησίας κατά ποσοστό, Αυτοαποζημίωση κ.λ.π. ή αυτά τα στοιχεία είναι ήδη περασμένα στον πίνακα που θα βρω στο Δήμο?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πίνακας πράξης εφαρμογής περιλαμβάνει:

Α. Στοιχεία ιδιοκτησίας (ονοματεπώνυμο ιδιοκτήτη, διεύθυνση ιδιοκτήτη και αριθμό συμβολαίου κτήσης

Β. Σχέση ιδιοκτησίας-Π.Μ.

Γ. Τακτοποίηση αναλογισμός με Ν.Δ. 17/1923

Δ. Τακτοποίηση ιδιοκτησιών διάθεση εισφορών γης

Ε. Τακτοποίηση

ΣΤ. Τελική ιδιοκτησία

Ζ. Υποχρεώσεις σε χρήμα και παρατηρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μάλλον δεν ήμουν σαφής : δεν είχα καταλάβει αν έπρεπε να συμπληρώσω εγώ αυτό τον πίνακα μαζεύοντας τα στοιχεία από διάφορες πηγές (συμβόλαια, κτηματολόγιο κλπ) ή αν τον βρίσκω ήδη συμπληρωμένο, αλλά τελικά έμαθα ότι έχει ήδη συμπληρωθεί κατά την εκτέλεση της μελέτης πράξης εφαρμογής και απλώς παίρνω ένα αντίγραφο. Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.