Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης και κλιματισμού για έκδοση οικοδομικής άδειας;


saradis1

Recommended Posts

ναι. συμφωνω και εγω με εσας. θα κάνω καλήτερα με κλιματισμό. μια ερώτηση. έχω βγάλει τις απώλειες του κάθε χώρου. π.χ 1168 kcalh. πως προχωράω τώρα για να δω το μέγεθος σε btu των κλιματιστικών μονάδων? βγάζεις τα ψυκτικά φορτία?

μήπως δουλεύει κάποιος το 4m να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις σε αυτό το κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μην επεκταθούμε σε άλλα θέματα (όπως υπολογισμός ψυκτικών φορτίων κτλ) παρά ΜΟΝΟ στο θέμα που γράφει ο τίτλος.

 

Για τα άλλα θέματα (υπολογισμός ψυκτικών φορτίων κτλ) η κουβέντα μπορεί να γίνει στα κατάλληλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

ναι δίκιο έχεις. ειναι άλλο το θέμα. Δεν ήθελα λεπτομέριες, απλά σαν κινήσεις, σαν μπλόκ διάγραμμα πορείας εργασίας. Αλλά όντως ειναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχουν πολλά συστήματα κλιματισμού . Μπορείς να έχεις ψύξη με φρέον σαν να έχεις VRV και θέρμανση των χώρων και ζεστού νερού χρήσης τον χειμώνα . Είναι πολύ καινούργια συστήματα , πρίν ένα μήνα πήγα σε σεμινάριο γνωστής κλιματιστικής εταιρείας .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έκανα τη μελέτη κλιματισμού και ήταν όλα οκ. Μου ζήτησαν όμως και μια τεχνική έκθεση. Τι περιλαμβάνει η τεχνική έκθεση? Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ή κάποιο πρότυπο? Είναι κρίμα να είναι ολα τα άλλα εντάξει (υπολογισμοί, σχέδια κλπ) και να κολλήσω στη τεχνική έκθεση. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.