Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκ/ση βιολογικού καθαρισμού. Απαιτείται οικοδομική άδεια;


Recommended Posts

tapam77, από τον καιρό του 2516/97, οι ΕΕΛ θεωρούνταν, όπως έγραψα παραπάνω μηχανολογικές εγκαταστάσεις παροχής υπηρεσιών και οι τότε διευθύνσεις βιομηχανίας και νυν ανάπτυξης, απαιτούσαν την έκδοση άδειας λειτουργίας (και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου). Οι περισσότερες ΕΕΛ που γνωρίζω έχουν τέτοιες άδειες λειτουργίας.

 

Μετά από τις τελευταίες τροποποιήσεις επί τροποποιήσεων, καταφέραμε να έχουμε έναν ασαφή νόμο και μια ΚΥΑ που λέει και ξελέει. Και φτάσαμε στο σημείο να ρωτάς τους αρμόδιους αν απαιτείται άδεια και να σου λένε "κατά την άποψη της Υπηρεσίας μας ...". Κατά τη γνώμη μου το πνεύμα του Νόμου είναι η παρ. 2 του άρθρου 18 που λέει: "Κριτήρια για την ένταξη ή μη μιας μηχανολογικής εγκατάστασης παροχής υπηρεσιών στις διατάξεις των άρθρων 17− 40 είναι ο βαθμός επικινδυνότητας της εγκατάστασης για τους εργαζόμενους και τους περιοίκους, καθώς και η βαρύτητα των επιπτώσεων από τη λειτουργία της εγκατάστασης στο περιβάλλον." Η ΚΥΑ 2219 κάθε άλλο παρά στο πνεύμα αυτό έχει εκδοθεί.

 

Και, πάντα κατά τη γνώμη μου, η παράνοια συνεχίζεται στις ερωταπαντήσεις που παρέθεσες. Σύμφωνα με τους συντάκτες των απαντήσεων μια ΕΕΛ μιας βιοτεχνίας π.χ. το πολύ 500 άντε 1000 ΙΚ απαιτεί έκδοση άδειας ενώ μία εγκατάσταση 100,000 κατοίκων όχι. Και θα εκδόσουν και εγκύκλιο λέει ή θα τροποποιήσουν την ΚΥΑ γι αυτό. Αψογα.

 

Ολα αυτά βέβαια είναι για μας απλά μια αφορμή για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Αλλοίμονο στους υπεύθυνους λειτουργίας μιας ΕΕΛ που θα μπλέξουν με καταγγελίες και θα πρέπει να αμυνθούν με "απόψεις της Υπηρεσίας μας".

 

Και επειδή έχω ασχοληθεί με έκδοση αδειών σε σοβαρές ΕΕΛ, σε διαβεβαιώ ότι η άδεια λειτουργίας είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό από το να καταγράψεις τα ταμπελάκια στις υποβρύχειες αντλίες. Φαντάσου για παράδειγμα εγκατάσταση με υποσταθμό μέσης τάσης χωρίς καν πιστοποιητικό πυρασφάλειας (που είναι προαπαιτούμενο για την άδεια λειτουργίας).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπει κανείς

 

Κατά τη γνώμη μου δεν ισχύουν αυτά που γράφεις.

 

Εκφράζεις την άποψή σου, λες ορισμένες ανακρίβειες για να λέμε την αλήθεια κι εγώ σου παραθέτω την άποψη της ΓΓΒ που είναι καθ' ύλην αρμόδια υπηρεσία. Αν εσύ τη θεωρείς παράνοια δικαίωμα σου, εγώ όμως βλέπω παράνοια να χαρακτηρίζεται η ΕΕΛ μεταποιητική εγκατάσταση (επειδή λέει μεταποιεί το σ*@το) και μηχανολογική εγκατάσταση παροχής υπηρεσίας ενώ είναι έργο υποδομής της 4ης ομάδας. Κι επειδή έχω ασχοληθεί με πολλές άδειες λειτουργίας άσε με να έχω ισχυρές αμφιβολίες για τη "σοβαρότητα" που λες. Δηλαδή εσύ τι πιστεύεις ότι διασφαλίζει η άδεια λειτουργίας μιας ΕΕΛ 100.000 Ι.Κ. που δε το διασφαλίζει π.χ. η ΕΠΟ. Ότι έρχεται ένας μηχανολόγος να ελέγξει μια εγκατάσταση που δεν έχει ιδέα περί τίνος πρόκειται; Δηλαδή σε δουλειά να βρισκόμαστε που λένε

 

Για το πιστοποιητικό πυροπροστασίας, υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που ορίζει ποια δραστηριότητα οφείλει να βγάλει πιστοποιητικό, ανεξάρτητα εάν βγάζει ή δε βγάζει άδεια λειτουργίας πχ αποθήκες. Άρα αν ο υποσταθμός πρέπει να έχει πιστοποιητικό, οφείλει να βγάλει. 

 

Τέλος πάντων εγώ είπα τη γνώμη μου, τη στοιχειοθέτησα, τέλος, από δω και πέρα ότι τον φωτίσει ο Θεός να κάνει ο άνθρωπος

Edited by tapam77
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ και τους δύο, πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια διαφωνία στις απόψεις σας.

Το καλύτερο λοιπόν που μου μένει να κάνω είναι να απευθυνθώ κατευθείαν στην υπηρεσία και να δω αν από εκεί πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι, και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη. Φρόντισε μόνο η απάντηση να είναι ξεκάθαρη, για να γλυτώσεις ενδεχόμενους μπελάδες.

Και όταν με το καλό έχεις αποτέλεσμα κάνε τον κόπο να μας ενημερώσεις. Ανεξάρτητα από τι πιστεύει ο καθένας για την αναγκαιότητα της έκδοσης άδειας για τις ΕΕΛ, εκείνο που μετράει στον εισαγγελέα είναι πόσο σαφή είναι τα χαρτιά.

 

Φαίνομαι ίσως υπερβολικός όταν μιλάω μέχρι και για ποινικές ευθύνες, αλλά μιλάω για καταστάσεις που έχω ζήσει. Και ειδικά σήμερα δεν είναι καιρός για τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ tsak1 

και όσον αφορά τις ποινικές ευθύνες (δικαστήρια κλπ) εγώ δεν τα έχω ζήσει και δεν έχω σκοπό να το ξεκινήσω τώρα. (θα μου  πεις κανείς δεν είχε σκοπό μέχρι να πάει)

 

Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.