Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταπόνηση τεγίδας από αντιανέμιο


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε συ lida80, κάνε μόνο 2 χιαστί χωρίς να τα συνδέσεις στο μέσο με κόμβο, 2 ράβδους δηλ. όχι 4 και δες αν το πράγραμμα θα τα συνδέσει και πάλι από μόνο του. Λογικά θα πρέπει να το κάνει...αν δεν το κάνει...μπλέκονται κι άλλο τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

(στην επιλυση) Γιατι το καθε ενα απο τα 4 μελη θα κανει δικια του κινηση....Κοιτα τις ιδιομορφες... Εκεινος ο κομβος θα παει οπου θελει...Κοιτα τις μετατοπισεις..(δεν εχει καποια συνοριακη συνθηκε εκει...)

 

Εμενα μου εμεινε αποθημενο αυτο απο τη διπλωματικη μου (συμμικτη γεφυρα με οριζοντια χιαστι για να πλησιασουμε την κιβωτιοειδη διατομη). Εκανα το ιδιο λαθος..Η γεφυρα στην παραμορφωμενη κατασταση ηταν σαν το μακαρονι και ο κομβος της τομης των χιασι ηταν πανω απο το καστρωμα....(10 μερες το ψαχναμε... στο ΑΒΑQUS ηταν περιεργη η προσομοιωση...)

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ lida80, κάνε μόνο 2 χιαστί χωρίς να τα συνδέσεις στο μέσο με κόμβο, 2 ράβδους δηλ. όχι 4 και δες αν το πράγραμμα θα τα συνδέσει και πάλι από μόνο του. Λογικά θα πρέπει να το κάνει...αν δεν το κάνει...μπλέκονται κι άλλο τα πράγματα.

 

Απάντησα και πριν ότι τα δύο στοιχεία σε αντιανέμιους δεν έλυσαν το πρόβλημα. Πάντως και σε αυτή την περίπτωση δεν φαίνεται το πρόγραμμα να δημιουργεί κόμβο στο σημείο τομής των διαγωνίων

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε αυτή την περίπτωση δεν φαίνεται το πρόγραμμα να δημιουργεί κόμβο στο σημείο τομής των διαγωνίων

 

Γι αυτό στο είπα να το κάνεις...όχι για να λυθεί το πρόβλημα στις τεγίδες.

 

Το δεν φαίνεται δεν λέει κάτι...ή δημιουργεί κόμβο ή όχι. Κάτι ενδιάμεσο αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό στο είπα να το κάνεις...όχι για να λυθεί το πρόβλημα στις τεγίδες.

 

Το δεν φαίνεται δεν λέει κάτι...ή δημιουργεί κόμβο ή όχι. Κάτι ενδιάμεσο αποκλείεται.

Το δεν φαίνεται στο είπα γιατί μεταφέρονται δυνάμεις και θα ξανάρχιζε ξανά η συζήτηση για το πως γίνεται χωρίς κόμβο να μεταφέρονται δυνάμεις κτλ. Απαντώ και πάλι...όχι από όσο φαίνεται δεν δημιουργεί κόμβο. Το στοιχείο του αντιανέμιου το αναγνωρίζει ως ένα και δεν βλέπω κόμβο στο σημείο τομής

 

Αν δεν ανεβασεις καποια φωτο, σκαριφημα, κατι....δεν κανουμε δουλεια...Ολοι φανταζομαστε και απανταμε....

 

Έχω ανεβάζει σχήμα. Δεν νομίζω ότι θα δεις κάτι άλλο από το μοντέλο που είναι πάλι με γραμμικούς φορείς.Επίσης θα με ενδιαφέρει terry η απάντηση σου σχετικά με το ζήτημα των αντιανέμιων και την μοντελοποίηση τους με 4 στοιχεία ή 2.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

 

(στην επιλυση) Γιατι το καθε ενα απο τα 4 μελη θα κανει δικια του κινηση....Κοιτα τις ιδιομορφες... Εκεινος ο κομβος θα παει οπου θελει...Κοιτα τις μετατοπισεις..(δεν εχει καποια συνοριακη συνθηκε εκει...)

 

Εμενα μου εμεινε αποθημενο αυτο απο τη διπλωματικη μου (συμμικτη γεφυρα με οριζοντια χιαστι για να πλησιασουμε την κιβωτιοειδη διατομη). Εκανα το ιδιο λαθος..Η γεφυρα στην παραμορφωμενη κατασταση ηταν σαν το μακαρονι και ο κομβος της τομης των χιασι ηταν πανω απο το καστρωμα....(10 μερες το ψαχναμε... στο ΑΒΑQUS ηταν περιεργη η προσομοιωση...)

 

Υποθέτω ότι είχες δημιουργήσει μηχανισμό με τα releases. Σε εμένα δεν συμβαίνει κατι τέτοιο. Νομίζω ότι η προσομοίωση με 4 στοιχεία πλησιάζει περισσότερο την πραγματικότητα.

Μπορεί να κάνω και λάθος

 

Μη διαχωριζεις τις απαντησεις σου

Ευχαριστω terry

Link to comment
Share on other sites

Ο terry εννοεί ότι ο κόμβος σε συτό το σημείο δίνει ελευθερία κίνησης του χιαστί προς τα 'ανω/κάτω. Με στατική 1ης τάξης το πρόγραμμα δεν το καταλαβαίνει, γιατί η ισορροπία είναι στον παραμορφωμένο φορέα και όχι στον απαραμόρφωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο terry εννοεί ότι ο κόμβος σε συτό το σημείο δίνει ελευθερία κίνησης του χιαστί προς τα 'ανω/κάτω. Με στατική 1ης τάξης το πρόγραμμα δεν το καταλαβαίνει, γιατί η ισορροπία είναι στον παραμορφωμένο φορέα και όχι στον απαραμόρφωτο.

 

jackson μιλάμε για δυναμική ανάλυση. Όντως υπάρχει ελευθερία κίνησης αλλά νομίζω ότι αυτό προσομοιώνει την πραγματική κατάσταση. Προφανώς θα υπάρχει και μια 'τοπική' ιδιομορφή όπου τα 4 στοιχεία θα ταλαντώνονται ανεξάρτητα και αυτή η ιδιομορφή δεν θα είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.