Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταπόνηση τεγίδας από αντιανέμιο


 

Recommended Posts

Ναι αυτο ακριβως...Τωρα ακομα και αν στο ενα ακρο δωσεις αρθρωση μετα τον κομβο θα τον αφησεις τελειως ελευθερο???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τωρα ακομα και αν στο ενα ακρο δωσεις αρθρωση μετα τον κομβο θα τον αφησεις τελειως ελευθερο???

 

Δεν σε κατάλαβα...μου λες λίγο πιο αναλυτικά. 3 κόμβοι με άρθρωση είναι...

 

 

Πάντως για να λυθεί το παραπάνω πρόβλημα, πιστεύω πως πρέπει να δώσεις 2 μέλη και απλά να μειώσεις το μήκος λυγισμού στο μισό, ε;

Link to comment
Share on other sites

Το χ των αντιανέμιων έτσι και αλλιώς το μοντελοποιώ σαν 4 στοιχεία

 

Λανθασμενα κατα τη γνωμη μου...

 

Γιατί terry?

 

Επίσης θα με ενδιαφέρει terry η απάντηση σου σχετικά με το ζήτημα των αντιανέμιων και την μοντελοποίηση τους με 4 στοιχεία ή 2.

 

Εξαρτάται από το τί θέλει (σωστό ή λάθος) να κατασκευάσει κανείς στην πράξη!

 

Αν στο κέντο του Χ έχει ενώσει 4 στοιχεία χωρίς releases στον κοινό αυτό κόμβο, τότε ουσιαστικά δημιουργείται ένα μόνο στοιχείο σχήματος Χ. Δηλαδή λέει στον κατασκευαστή να συγκολλήσει π.χ. 4 στοιχεία ή 2 στη μέση ή να κάνει παραγγελία 1 σε σχήμα Χ.

 

Αν έχει βάλει κατάλληλα releases στα άκρα τους στον κοινό κόμβο τότε έχει πράγματι 4 στοιχεία, λέει π.χ. στον κατασκευαστή να βάλει ένα δακτυλίδι ή μία πλάκα στο κέντρο και πάνω τους να βιδώσει τα 4 άκρα.

 

Αν όμως σχηματίσει το Χ με 2 μόνο στοιχεία (δεν υπάρχει κόμβος/ένωση στο μέσο τους) τότε αυτά δεν αλληλεπιδράνε και κινούνται ελεύθερα το ένα από το άλλο - όπως πιστεύω ότι είναι το σωστό! Στο πρόγραμμα, οπτικά, φαίνεται ότι ακουμπάνε αλλά η ανάλυση το αγνοεί.

 

 

Όπως τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ σε ένα πρόγραμμα τη λέξη "κόμβος" και τη λέξη "ένωση" τα πράγματα για τη σωστή δημιουργία του Χ έχουν ως εξής: 2 στοιχεία μονοκόμματα (όχι κοινή ένωση στο μέσο του Χ) ή αν είναι μαζόχας κανείς 3 στοιχεία, το ένα μονοκόμματο και το άλλο με κόμβο στη μέση (που ουσιαστικά είναι ίδιο με το προηγούμενο αφού κόμβος στη μέση του ίδιου ευθύγραμμου στοιχείου αγνοείται).

 

Για εμένα κόμβος (node) είναι ένα αρχικό σημείο στο χώρο, για να ορίσω και προσανατολίσω το στοιχείο. Αν το άκρο δύο ραβδωτών στοιχείων καταλήγει εκεί, τότε υπάρχει ένωση αυτών και το είδος της εξαρτάται από τα releases. Αν δύο ίδια ραβδωτά στοιχεία συνδεθούν (κοινός κόμβος) στην ίδια ευθεία χωρίς releases, τότε ουσιαστικά έχω ένα μόνο στοιχείο διπλάσιου μήκους.

 

Και προσοχή να μην οριστεί (κατά λαθος και χωρίς λόγο) το node ως support που τότε γίνεται σημείο ακλόνητο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ακριβως...Τωρα ακομα και αν στο ενα ακρο δωσεις αρθρωση μετα τον κομβο θα τον αφησεις τελειως ελευθερο???

 

Ανεξάρτητα από το πως επιλέγει ο καθένας να προσομοιώσει αυτό τον κόμβο στην πραγματικότητα αν οι αντιανέμιοι είναι σε άλλο επίπεδο από τις τεγίδες ο κόμβος αυτός είναι ελεύθερος. Επίσης πιστεύω ότι είτε με 2 είτε με 4 στοιχεια στους αντιανέμιους ο κόμβος παραμένει ελεύθερος κατά την προσομοίωση. Η μόνη διαφορά είναι ότι με 4 στοιχεία και releases σε όλους τους κόμβους δημιουργείς μηχανισμό. Στη διπλωματική σου terry πιστεύω αυτό ήταν το πρόβλημα και όχι τα 2 ή 4 στοιχεία στους αντιανέμιους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα...μου λες λίγο πιο αναλυτικά. 3 κόμβοι με άρθρωση είναι...

 

 

Πάντως για να λυθεί το παραπάνω πρόβλημα, πιστεύω πως πρέπει να δώσεις 2 μέλη και απλά να μειώσεις το μήκος λυγισμού στο μισό, ε;

 

 

Στην περιπτωση που θα βαλλεις κομβο στο σημειο τομης..(για μενα λαθος)

 

1. αν δωσεις στα ακρα ολων των στοιχειων αρθρωσ=μηχανισμος...τελος...δεν το λυνει σωστα

 

2. αν δωσεις στο ενα ακρο αρθωση (σε αυτο που συνδεεται με το πλαισιο) θα μπορουσες να δωσεις τον κομβο του σημειου τομης σαν στηριξη με ελευθερες ολες τις μετακινησεις και στροφες....δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο και αν στο λυσει...

 

Ανεξάρτητα από το πως επιλέγει ο καθένας να προσομοιώσει αυτό τον κόμβο στην πραγματικότητα αν οι αντιανέμιοι είναι σε άλλο επίπεδο από τις τεγίδες ο κόμβος αυτός είναι ελεύθερος. Επίσης πιστεύω ότι είτε με 2 είτε με 4 στοιχεια στους αντιανέμιους ο κόμβος παραμένει ελεύθερος κατά την προσομοίωση. Η μόνη διαφορά είναι ότι με 4 στοιχεία και releases σε όλους τους κόμβους δημιουργείς μηχανισμό. Στη διπλωματική σου terry πιστεύω αυτό ήταν το πρόβλημα και όχι τα 2 ή 4 στοιχεία στους αντιανέμιους.

 

Εχει ξεφυγει απο το προβλημα σου και συζηταμε για το αν στο σημειο τομης των χιαστι βαζουμε κομβο ή οχι

 

 

Το προβλημα στη διπλωματικη δεν ηταν ο μηχανιμος...Στο ΑΒΑQUS δεν υπαρχει η ενοια των αρθωσεων, πακτωσεων σε γραμμικα πεπερασμενα οπως το αντιλαμβανεται πχ το etabς.... Ειναι πολυ πιο περιπλοκο...Για να καταλαβεις η συνδεση χιαστι και κατω πελματων τον κυριων δοκων εγινε με πακτωση....(κουφο ε??? και ομως..)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πιστεύω ότι είτε με 2 είτε με 4 στοιχεια στους αντιανέμιους ο κόμβος παραμένει ελεύθερος κατά την προσομοίωση

 

Mε 2 στοιχεία δεν υπάρχει κόμβος.

 

2. αν δωσεις στο ενα ακρο αρθωση (σε αυτο που συνδεεται με το πλαισιο) θα μπορουσες να δωσεις τον κομβο του σημειου τομης σαν στηριξη με ελευθερες ολες τις μετακινησεις και στροφες....δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο και αν στο λυσει...

 

Αυτό κατ' αρχάς δεν μπορείς να το δώσεις στο πρόγραμμα.

-Θα του πεις: θέλω constraint!

-Θα σου πει: τι να contraint-ήσω;;

-Και θα του πεις τίποτα;!;

 

Θα πάθει αλγοριθμοαρρυθμία!

 

Και ακόμα κι αν το δώσεις θα έχεις πάλι φτιάξει μηχανισμό.

 

ΛΥΣΗ ΓΙΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΧΙΑΣΤΙ:

Βάζεις 4 ράβδους για τα χιαστί και παντού αρθρώσεις και το λύνεις με θεωρία 2ας τάξης. Τότε παύει να είναι μηχανισμός!

Link to comment
Share on other sites

"Αν έχει βάλει κατάλληλα releases στα άκρα τους στον κοινό κόμβο τότε έχει πράγματι 4 στοιχεία, λέει π.χ. στον κατασκευαστή να βάλει ένα δακτυλίδι ή μία πλάκα στο κέντρο και πάνω τους να βιδώσει τα 4 άκρα"

 

Πόλυ κάλή η ανάλυση σου Leonardo.

Για το δικό μου μοντέλο είχα στο μυαλό μου την παραπάνω σύνδεση με την πλάκα στο κέντρο. Νομίζω 4 στοιχεία με release στον κοινό κόμβο μάλλον προσεγγιζουν την πραγματικότητα.

Φαίνεται πως έχω θίξει μεγάλο θέμα.

Υ.Γ. Πάντως η απορία μου για τις τεγίδες παραμένει. Αν κάποιος έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα στο etabs ας μου λύσει την απορία.

 

Το προβλημα στη διπλωματικη δεν ηταν ο μηχανιμος...Στο ΑΒΑQUS δεν υπαρχει η ενοια των αρθωσεων, πακτωσεων σε γραμμικα πεπερασμενα οπως το αντιλαμβανεται πχ το etabς.... Ειναι πολυ πιο περιπλοκο...Για να καταλαβεις η συνδεση χιαστι και κατω πελματων τον κυριων δοκων εγινε με πακτωση....(κουφο ε??? και ομως..)

 

Δεν έχω δουλέψει με abaqus. Στο ansys πάντως δεν έχεις τέτοια θέματα....Μου κάνει πάντως εντύπωση.Θα το κοιτάξω.

 

 

Μη διαχωριζεις τις απαντησεις σου

Ευχαριστω terry

Link to comment
Share on other sites

Θα πάθει αλγοριθμοαρρυθμία!

 

χαχαχαχαχαχα εγραψες....

 

 

και γω αυτο σκεφομουνα....δεν γινεται με στηριξη...με κομβο και αρθωσεις=μηχανισμος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.