Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου


Recommended Posts

Συναδελφοι,

εχω μετρησει ενα ακινητο εκτος σχεδιου 4100 τ.μ., που το μισο πεφτει μεσα σε ζωνη οικιστικού ελέγχου, που ορίζει ως κατά κανόνα αρτιότητα τα 6 στρεμ. και ως κατά παρέκκλιση τα 4 στρεμ. Το υπόλοιπο τμήμα είναι εκτός σχεδίου και εκτός ζώνης. Θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο? ¨Η εξετάζεται ως δυο ακινητα, οποτε είναι μη άρτια και μη οικοδομήσιμα?

 

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα 2 ακινήτων.Το γήπεδο είναι ένα .

 

Αυτό για μένα είναι προς διερεύνηση είναι αν θα σε πάνε με την αρτιότητα εντός της ΖΟΕ ή με την άλλη.

 

Με μια πρώτη όμως εκτίμηση από αυτά που ανέφερες, και με την ΖΟΕ να σε πάνε θα έχεις την κατά παρέκκλιση αρτιότητα των 4000 m2.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεν ενα ενιαιο ακινητο, αλλα δεν μπορεις να εχεις αρτιοτητα αφου το τμημα εντος ΖΟΕ δεν εχει την αρτιοτητα κατα παρεκκλιση οπως και το τμημα εκτος ΖΟΕ, το καθαρα εκτος σχεδιου και το ενα τμημα δεν ''τραβαει'' το αλλο.

Το φοβερο ειναι οτι εχει νομιμη αδεια προφανως πριν την οριοθετηση των ΖΟΕ στην περιοχη

Απιστευτη περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.