Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιομορφική Ανάλυση


 
iliascivp

Recommended Posts

σωστά, αλλά το etabs έχει και διάφραγμα μπας και γίνει και καμιά δουλειά. και το διάφραγμα δεν είναι έμπνευση ΕΑΚ, είναι όλων των αντισεισμικών κανονισμών

 

πάντως, πάντα συγκινούμαι με τέτοιο μεγάλο αριθμό ιδιομορφών, με την επιμονή στην ακρίβεια, 90% ή θάνατος ένα πράμα, όταν από την άλλη δεν έχουμε ιδέα για τα ελατηριακά χαρακτηριστικά του εδάφους

Link to comment
Share on other sites

@ σπυριδουλα

 

ναι το ξερω..στο robot ειναι λιγο πιο δυσκολο.γιατι πχ μπορω να βαλω μια αδιαφραγματικη λειτουργια αλλα μου κολλαει στα τρεξιματα.και αν εχω και ακαμπτα τμηματα στισ κολωνεσ ακομη χειροτερα.προσωπικα οταν θελω να ορισω ενα διαφραγμα απλα βαζω μια επιφανεια με πεπρασμενα.τιποτ αλλο.ε ενταξει μετα ολοι οι κομβοι τησ ιδιασ σταθμησ δεν εχουν ακριβωσ την ιδια μετακινηση κατα x,y..αλλα πολυ παραπλησιες.αναλογα με τη δυσκαμψια του επιπεδου που εχω ορισει προκυπτουν και αναλογα αποτελεσματα.πχ πλακα απο μπετον δινει σχεδον παρομοια αποτελεσματα σε ολουσ τους κομβουσ. ξυλινο πατωμα,που προσωπικα δεν το θεωρω διαφραγμα, απλα περιοριζονται οι ανεξαρτητεσ μετακινησεισ των κομβων που αποτελουν αυτη την επιφανεια. και κανω τη δυναμικη αναλυση και μου βγαζει τ αντιστοιχα αποτελεσματα

 

καλα αυτο το ks ειναι μαρτυριο..:)

Link to comment
Share on other sites

οταν θελω να ορισω ενα διαφραγμα απλα βαζω μια επιφανεια με πεπρασμενα
αν θες διάφραγμα σε πεπερασμένα πρέπει να βάλεις όλη την πλάκα ένα μόνο επιφανειακό ή και πολλά αλλά με μεγάλη ατένεια (δώσε πάχος, όχι βάρος)
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ..απλα παρεθεσα καποιες σκεψεισ..

 

@σπυριδουλα

 

ε ναι εννοειται οτι δινεισ παχοσ στα πεπερασμενα...αλλιωσ πωσ?

 

ενα μονο επιφανειακο?????τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αρκεί να δώσεις Ε που φάνει στο θεό ώστε να έχεις διάφραγμα, αλλά από τι στιγμή που δίνεις πεπερασμένα γιατί να δώσεις και διάφραγμα; Ό,τι είναι να βγάλει θα το βγάλει...και θα είναι και σωστό.

 

Επίσης δεν νομίζω το 1 επιφανειακό να φτάχνει διάφραγμα. Το 1, δεν σημαίνει ότι δεν παραμορφώνεται.

Link to comment
Share on other sites

στο robot ειναι λιγο πιο δυσκολο.γιατι πχ μπορω να βαλω μια αδιαφραγματικη λειτουργια αλλα μου κολλαει στα τρεξιματα.και αν εχω και ακαμπτα τμηματα στισ κολωνεσ ακομη χειροτερα.προσωπικα οταν θελω να ορισω ενα διαφραγμα απλα βαζω μια επιφανεια με πεπρασμενα...

 

 

Είχα ψάξει στο Robot για να ορίσω διαφραγματική λειτουργία ανά όροφο αλλά δεν είχε κάτι παρόμοιο με το SAP2000. Υπάρχει μια εντολή για master and slave κόμβους αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό κάνει την διαφραγματική λειτουργία. Κανείς συνάδελφος με εμπειρία στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν νομίζω το 1 επιφανειακό να φτάχνει διάφραγμα.

αν είναι τετράγωνο το κάνεις, το έχω δοκιμάσει στο next. οι αποκλίσεις είναι μικρές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.