Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίκτυα και θερμοδυναμική


θέλετε να συζητήσουμε το θέμα;  

25 μέλη ψήφισαν

  1. 1. θέλετε να συζητήσουμε το θέμα;

    • ναι
      7
    • ναι και να μάθουμε την άποψη των καθηγητών
      18


Recommended Posts

Ακριβώς όλες αυτές οι ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν προφορικά (οπτικά) πολύ καλύτερα σε ένα ζωντανό σεμινάριο.

 

Π.χ. εγώ λέω ότι ποτέ το μπετόν δεν είναι ίδιο, ούτε το είδος και η ποσότητα σοβά κ.λ.π., κ.λ.π. και συ υποστηρίζεις ότι υπάρχουν δεδομένα.

 

Ακόμα και τα δεδομένα να ήταν σωστά, δεν πρέπει να γνωρίζει ο κάθε μηχανικός τον σωστό τρόπο υπολογισμού;

 

Στην τελευταία σου ερώτηση

 

Δεν γνωρίζουν οι καθηγητές, διότι δεν διδάχθηκαν τη θεωρία δυναμικού (που δεν υπήρχε).

 

Η ερώτηση είναι: θέλουν να μάθουν;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όλες αυτές οι ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν προφορικά (οπτικά) πολύ καλύτερα σε ένα ζωντανό σεμινάριο.

Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο, από αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή.

 

Π.χ. εγώ λέω ότι ποτέ το μπετόν δεν είναι ίδιο, ούτε το είδος και η ποσότητα σοβά κ.λ.π., κ.λ.π. και συ υποστηρίζεις ότι υπάρχουν δεδομένα.

Δεν είπα ότι το μπετόν ή ο σοβάς είναι πάντα το ίδιο σε ποιότητα και ποσότητα. Αλλά για τις ανάγκες υπολογισμού των θερμικών απωλειών, τα δεδομένα που έχουμε (συντελεστής λ) είναι επαρκή για πρακτικούς σκοπούς.

 

Ακόμα και τα δεδομένα να ήταν σωστά, δεν πρέπει να γνωρίζει ο κάθε μηχανικός τον σωστό τρόπο υπολογισμού;

Ποιός δεν γνωρίζει τον τρόπο υπολογισμού; Μέχρι πρότινος, ο τρόπος αυτός ήταν ο (υπό κατάργηση πλεόν, μετά τον ΚΕΝΑΚ) κανονισμός θερμομόνωσης σε συνδυασμό με τον υπολογισμό θερμικών απωλειών βάσει (συνήθως) γερμανικών προτύπων, ή βάσει ΤΟΤΕΕ.

 

 

 

 

Στην τελευταία σου ερώτηση

Δεν γνωρίζουν οι καθηγητές, διότι δεν διδάχθηκαν τη θεωρία δυναμικού (που δεν υπήρχε).

Η ερώτηση είναι: θέλουν να μάθουν;

Μισό λεπτό. Ισχυρίζεσαι ότι δεν γνωρίζουν οι καθηγητές (και κατ'επέκταση οι φοιτητές αυτών, άρα και όλοι οι σημερινοί μηχανικοί) ότι δεν γνωρίζουν να υπολογίσουν τις θερμικές απώλειες μίας κατασκευής;

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπορείς να πείσεις εμάς πώς θα πείσεις τους καθηγητές?

Και ρωτάω εγώ ο αδαής μηχανικίσκος, έχεις ανακαλύψει κάποιον universal τρόπο υπολογισμού που δεν χρειάζονται πειραματικά δεδομένα? Δε θα χρειαστεί να μετρήσω το πάχος του μπετού και θα μπορώ να υπολογίσω απώλειες? Δεν θα υπάρχει καμία άλλη σταθερά που θα έχει προκύψει με κάποιο τρόπο?

Πάντως νομίζω ότι η διαφορά του μηχανικού με τον φυσικο-μαθηματικό είνα ότι κρίνει πότε αξίζει να υπολογιστεί κάτι και πότε όχι και σε τι μέγεθος ακρίβειας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγο ταξιδεύω, όταν επιστρέψω θα σας δώσω τα δεδομένα μεταβολής της θερμοκρασίας ενός συγκεκριμένου χώρου (Rs, ΔΤ/t, V).

 

Από αυτά και χωρίς να γνωρίζω τους συντελεστές απωλειών, μπορώ (και εσείς αν χρησιμοποιήσετε τις δικές μου εξισώσεις) να υπολογίσω την απαιτούμενη θερμική ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να προσθέσω κι εγώ την άποψή μου.

Σε μια μελέτη θέρμανσης - κλιματισμού το ζητούμενο δεν είναι ο ακριβής προσδιορισμός των θερμικών απωλειών ή των ψυκτικών φορτίων σε βαθμό δεκαδικού ψηφίου.

Το ζητούμενο είναι κυρίως να βρεθεί ένας οικονομικός (στην κατασκευή και λειτουργία), ασφαλής τρόπος θέρμανσης και κλιματισμού.

Πιο πολύ μετράει ο τρόπος που θα γίνει και ποικίλει ανάλογα με την περίπτωση παρά οτιδήποτε άλλο.

Δεν είμαι της άποψης ας υπερδιαστασιολογήσουμε για να είμαστε Ο.Κ. αλλά τα πάντα έχουν να κάνουν με το κόστος.

Π.χ. τι διαφορά σε κόστος προκύπτει για ένα λέβητα 400 kW με έναν 500 kW? Η διαφορά στα kW είναι 20% - μεγάλη απόκλιση - ποιά είναι η διαφορά στο κόστος και πόσο μεταβάλει το συνολικό κόστος του έργου; Και τι διαφορά προκύπτει στο κόστος λειτουργίας;

Πιο πολύ για μένα έχει σημασία ο ακριβής υπολογισμός των διατομών των σωληνώσεων και των μονώσεων, του τρόπου λειτουργίας και των εξαρτημάτων που θα χρησιμοποιηθούν παρά η τελική ισχύς του συστήματος. Σίγουρα η τελική ισχύς διαμορφώνει τις διατομές κλπ αλλά πιστεύω ότι τα χοντρά λάθη που γίνονται εκεί επιβαρύνουν πολλαπλά το κόστος κατασκευής, λειτουργίας και συντήρησης.

Για παράδειγμα σε ένα δίκτυο 500μ, αν αλλάξεις τις διατομές μια κλίμακα παραπάνω τότε προκύπτει τεράστια διαφορά σε κόστος κατασκευής και συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό θερμικών απωλειών υπάρχει ευρωπαική μεθοδολογία ΕΝ12831, που τα λαμβάνει αυτά υπόψιν.

Επίσης σε πρακτικό επίπεδο είναι αδύνατο να τρυπάς τοίχους, να πηγαίνεις να αναλύεις την σύσταση του τοίχου ή να κόβεις κομμάτια και να τα πηγαίνεις σε εργαστήρια δοκιμών να τα μετράς πριν κάνεις μελέτη.

Υποτίθεται εξάλλου οτι όλες οι κατασκευές τοιχοποιίας κλπ ακολουθούν κάποια Standards οπότε οι σύστασή τους βρίσκεται εντός κάποιων ορίων, οπότε με βάση αυτά κάνεις μελέτη..

 

Επίσης τι νόημα έχει όλο αυτό απο την στιγμή που η εξωτερική θερμοκρασία μεταβάλλεται συνεχώς?Ακόμα και η αντιστάθμιση να λειτουργεί, υπάρχει κάποια αδράνεια στο όλο σύστημα όπου ακόμα και με θερμοστάτες PID δεν μπορείς να τελειοποιήσεις τα πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.