Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα προσομοίωσης υδατόπυργου


Recommended Posts

οκ σηκώνω το γάντι :evil:

μπορουμε τουλάχιστον να συμφώνησουμε σε μια τετραγώνική κάτοψη μην πέθανω στις πράξεις με στροφες κτλ και τετραγωνους στύλους?

να σχεδιασω εγω κάτι η να περιμενουμε τον ΓΙΑΝΝΗΣ Γ να μας στειλει το σχεδιακι του.

Link to comment
Share on other sites

ο ΕΑΚ σε υποχρεώνει για μετατοπιση μαζών ή στατικές εκεντρότητες.

μπορείς να το καλύψεις με 3 μονοβάθμιους, έναν για κάθε βαθμό ελευθερίας (μετατοπίσεις, στροφή). αν είναι συμμετρικός με 2 ταλαντωτές.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι οι μετατοπίσεις μαζών ή στατικές εκεντρότητες πρέπει να ληφθούν υπέρ του δέοντος υπόψη καθώς το μεγαλύτερο κομμάτι της μάζας του ταλαντωτή (που είναι το νερό) θα βρίσκεται σε διαρκή κίνηση κατά τον σεισμό. Είναι η πιο αβέβαιη περίπτωση κατανομή της μάζας. Για αυτό μάλλον θα πρέπει να λυθεί με τουλάχιστον 4 διαφορετικά συστήματα (διαδοχική μετατόπιση μάζας) ενός συτήματος τουλάχιστον 3 β.ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αμα είναι να το κάνεις στο "χέρι" άστο καλύτερα. Αλλά ας περιμένουμε κανα σχεδιάκι απο τον ΓΙΑΝΝΗ Γ! εννοείτε απλή κάτοψη!

Link to comment
Share on other sites

mantzaras δεν νομίζω οτι μπορεις να πάρεις ιδιομορφική επαλληλία θεωρωντας για καθε βαθμό ελευθερίας και εναν μονοβάθμιο ταλαντωτή, κατα τα αλλα έχεις απόλυτο δίκιο Παρολα αυτα εγω πιστευω οτι με αυτην την χονδρική προσομοίωση (και μάλιστα με σημειάκη μάζα τώρα που το σκεφτομαι δηλ. χωρίς εκκεντρότητες), δεν θα εχουμε μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.