Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια για φέρουσα τοιχοποιία από λιθοδομή


 

Recommended Posts

Επειδή ασχολούμαι πρώτη φορά με άδεια οικοδομής από φέρουσα τοιχοποιία (λιθοδομή), ήθελα να ρωτήσω τι απαιτείται να δώσει κάνεις στην πολεοδομία από πλευράς σχεδίων. Η περίπτωση που έχω είναι μια κατοικία με υπόγειο ,ισόγειο και στέγη. Εκτός βέβαια από την κάτοψη θεμελίωσης τι άλλα σχέδια απατούνται; Σημείωση το δάπεδο ισόγειου θα είναι ξύλινο (δεν έχω πλάκα σκυροδέματος) . Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

από αρχιτεκτονικά: κάτοψεις, όψεις, τομές, διάγραμμα κάλυψης, τοπογραφικό.

Από στατικά: ξυλότυποι θεμελείωσης, υπογείου, ορόφου και δώματος και κάποια σχέδια που να φαίνονται λεπτομέρειες οπλισμών, π.χ μια τομή της πεδιλοδοκού. Καλή αρχη! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ένας καθιερωμένος μπούσουλας... Εγώ δίνω κατόψεις φερόντων τοίχων ονοματισμένων σύμφωνα με το τεύχος υπολογισμών (αρίθμιση σύμφωνη με τον έλεγχο πεσσών) και αναπτύγματα τοίχων με γενικές διαστάσεις και στάθμες ανοιγμάτων. Εννοείται και ξυλότυποι διαζωμάτων. Επίσης σκελετοί πατωμάτων και στεγών με διατομές και θέσεις δοκών...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τους συναδέλφους, από ότι κατάλαβα είναι και θέμα υπαλλήλου πολεοδομίας το τι άλλο μπορεί να ζητήσει πέραν των βασικών ξυλοτύπων. Ευχαριστώ

θα επανέλθω σίγουρα και με άλλες απόρροιες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πηγα να κατεβασω 2-3 αρθρα για ενισχυση τοιχοποιιας απο λιθοδομη . και στα 3 με πεταξε εξω [ δεν υπαρχει στο rapidshare ...το αρχειο] . ευχαριστω

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Edit" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Κύριε dpetro

Εγγραφηκατε πέρυσι.

Μπήκατε φέτος για να κατεβάσετε κάτι που σας είναι χρήσιμο.

Μήπως θα ήταν καλό μετά από 1 χρόνο να ενδιαφερθητε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τους συντονιστές που πρέπει να συμμαζεψουν το κείμενο σας που είναι σε κεφάλαια και να διαβάσετε άμεσα τους ΚΣ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αρη είχα πολύ καλούς κρητικούς συμφοιτητές και έχω τα καλύτερα αισθήματα για τους κρητικούς γενικά . Ντόμπρα παιδιά.

 

Γενικά γράφω με μικρά αλλά όταν θέλω να δώσω έμφαση σε κάτι το γράφω με κεφαλαία. Στον τίτλο ίσως γράφω μόνο κεφαλαία . Μάλιστα και σήμερα σε ένα προσωπικό μύνημα χρησιμοποίησα κεφαλαία για τους πιο πάνω λόγους.

 

Θα συμμορφωθώ απόλυτα

 

Φιλικά , Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.