Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωταγωγός/αίθριο Δ*Δ (και κάλυψη)


Recommended Posts

Θα σε δαγκώσω αν ξαναγράψεις με κεφαλαία, έχω στόμα σαν το δικό σου...είσαι και παλιά...

 

Η ερώτηση δεν είναι και πολύ ξεκάθαρη (αυτό το ''μπαζωμένη'' σπάει κόκαλα)

και χρίζει επεξηγήσεων. Εννοείς ότι κάτω από το φωταγωγό έχεις υπόγειο με επίχωση?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, δεν ειναι ευκολο να θυμαμαι παντα να γραφω με μικρα, παρασυρομαι. . . αυτο που καταλαβες εννοω , οτι εχω υπογειο με επιχωματωση

 

****************************

 

anybody?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωταφωγοί μετράνε ούτως ή άλλως στην κάλυψη σου.

Μήπως εννοείς ότι το κτίριο σου έχει σε κάποιο σημείο διαμόρφωση με απόσταση Δ*Δ από τα όρια του οικοπέδου ή μεταξύ των ορίων του κτίσματος και το υπόγειο επεκτείνεται εντός αυτού του χώρου?

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω φωταγωγο δ*δ μεσα στον ογκο του κτιριου, θελω να κανω επιχωματωση και να χρησιμοποιησω αυτο το εμβαδο και για φυτευση. μου ειπαν οτι ισχυει αλλα δεν μπορω να το βρω στη νομοθεσια...

Link to comment
Share on other sites

Αν το λέγαμε αίθριο θα το καταλαβαίναμε καλύτερα.

 

Από τη στιγμή που αυτό το τμήμα (το δ*δ) είναι εκτός κάλυψης και δόμησης δεν μπορείς κανονικά να έχεις υπόγειο από κάτω καθώς αυτό βγαίνει εκτός περιγράμματος κτηρίου. Μόνο η κλασσική επέκταση μπορεί να γίνει (που έχει και την επιχωμάτωση του 1 μέτρου - προφανώς αυτό εννοούσαν όταν σου λέγανε για φύτευση). Οι λεπτομέρειες είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ss_sk δεν εχω υπογειο απο κατω , θα εχω επιχωματωση 3μετρα δεν θα εχω επεκταση υπογειου εκτος του περιγραμματος αλλα οτι ισχυει αυτο το δ*δ για το αιθριο που μπορω να το βρω?

 

***********************

 

γνωριζει τελικα κανεις αν το αιθριο δ*δ δεν μετραει στην καλυψη και που μπορω να το βρω σε νομοθεσια?

Link to comment
Share on other sites

Στην κάλυψη μετράει αν δεν έχουν πρόσβαση σε αυτό όλοι οι συνιδιοκτητες του οικοπέδου, δηλαδή αν δεν είναι κοινόχρηστος χώρος.

Θυμάμαι παλιά είχα αφήσει ακάλυπτο πίσω σε μία γωνία, όπου είχε πρόσβαση μόνο από το ισόγειο και έκανα έξοδο σε αυτός και από το υπόγειο, ώστε να μπορούν να τον χρησιμοποιήσουν και οι χρήστες των υπολοιπων ορόφων.

Αν όμως είναι ένας ιδιοκτήτης και έχει πρόσβαση σε αυτό τον τον χώρο, τότε δεν μετράει. Το έχω κάνει σε μεζονέτα.

Αλλά από νομοθεσία δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

hermis κοίτα λίγο αυτό:

-------------------------------------------------------------------------------------

Γ1.1. ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 55 / 11.8.2000

ΑΡΘΡΟ 6 (Τροποποίηση του άρθρου 8 του ΓΟΚ).

παρ. 3- Πρόσθετα θεωρούνται υποχρεωτικοί ακάλυπτοι χώροι:

• ακάλυπτα τμήματα με πλάτος τουλάχιστον Δ, που εισέχουν στο κτίριο και ανεξάρτητα από το βάθος τους.

• αίθριο με ελάχιστες διαστάσεις 2Δ, που επικοινωνεί με τους κοινόχρηστους χώρους του οικισμού, μέσω ημιυπαίθριων χώρων ή και ακαλύπτων χώρων ελάχιστου πλάτους 2,50 μ.

Οι χώροι αυτοί μετρούν στην κάλυψη, εάν το πλάτος τους είναι μικρότερο του Δ.

------------------------------------------------------------------------------------

 

Στον ΓΟΚ αναφέρει ότι ο χώρος θα πρέπει να είναι ακάλυπτος και να είναι προσπελάσιμος από τους κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.