Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδιέξοδο με αδιέξοδη διάβαση


manoskliv

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ζω σε μικρό χωριό, πολύ μικρό, καποδιστριακού μικρού δήμου, δεν υπαρχει όπως φαντάζεστε κάποιο σχέδιο πόλεως.

Μια αδιέξοδη διάβαση οδηγεί στο σπίτι μου, το οποίο έχω αγοράσει με συμβόλαιο και έχω και αυλή 50 τμ, η οποία όμως δεν είναι ξεχωριστή, αλλά αποτελεί συνέχεια του αδιεξόδου

Το 2008 ο δήμος πλακόστρωσε το αδιέξοδο αυτό και συμπεριέλαβε και την ''αυλή μου'', εγώ δεν διαμαρτυρήθηκα, δεν υπήρχε λόγος, μια χουφτιά άνθρωποι είμαστε. Εντωμεταξή εγώ κατασκεύασα μια σιδερένια απλή κατασκευή στα όρια (βάσει τοπογραφικού βεβαίως-βεβαίως) της αυλής μου για γκαράζ

Τώρα έρχεται και λέει ο δήμος ότι ο δρόμος είναι δημοτικός και να γκρεμίσω το γκαράζ. Εστειλε αστυνομίες, υπαλλήλους , αντιδημάρχους κτλ.

 

Μπορούν να μου κάνουν τίποτα; Εγώ προστατεύομαι όσον αφορά την ιδιοκτησία μου;

 

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία..

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομοια περιπτωση στην Κρητη οπου ο δημος ασφαλτοστρωσε σε λωριδα 1 μετρο μεσα στο εν μερει απεριφρακτο οικοπεδο πελατη μου και μετα του ζητησαν να γκρεμισει τη μαντρα του απο ενα σημειο και μετα, γιατι ειχε λεει καταπατησει το δρομο. γνωστα βλακωδη στη ζουγκλα των ΟΤΑ

 

ολα εξαρτωνται απο τα αναγραφομενα στο συμβολαιο σας, καθως και την αποτυπωση στο τοπογραφικο που συνοδεψε τη μεταβιβαση. Εγω στη θεση σας θα επαιρνα το φακελο και θα πηγαινα σε μηχανικο γιατι μονος σας δεν ξερω αν θα βρειτε το δικιο σας.

Link to comment
Share on other sites

...Εντωμεταξή εγώ κατασκεύασα μια σιδερένια απλή κατασκευή στα όρια (βάσει τοπογραφικού βεβαίως-βεβαίως) της αυλής μου για γκαράζ

Τώρα έρχεται και λέει ο δήμος ότι ο δρόμος είναι δημοτικός και να γκρεμίσω το γκαράζ. Εστειλε αστυνομίες, υπαλλήλους , αντιδημάρχους κτλ.

 

Μπορούν να μου κάνουν τίποτα; Εγώ προστατεύομαι όσον αφορά την ιδιοκτησία μου;

 

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία..

 

Εάν υπάρχει οικοδομική άδεια για το εν λόγω κτίσμα δεν μπορούν να κάνουν τίποτε. Αν όμως είναι αυθαίρετο, αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να στείλουν την πολεοδομία και να το χαρακτηρίσουν αυθαίρετο.

 

Αν αποδειχτεί ότι η κατασκευή είναι εντός κοινόχρηστου χώρου, τότε, αν και δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να το γκρεμίσεις, δεν θα μπορείς να πραγματοποιήσεις οποιαδήποτε πολεοδομική ενέργεια (έκδοση νέας οικοδομικής άδειας κλπ) στο οικόπεδό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Στα μικρά χωριά όπως θα γνωρίζετε δεν υπάρχουν συμβόλαια ή τουλάχιστον αυτά είναι ελάχιστα, οπότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να χορεύει, ιδιαιτέρως όταν έχεις τον Δήμαρχο κουμπάρο και τον Αντιδήμαρχο πρωτοεξάδελφο...

Πάντως πιστεύω και γω ότι εφόσον υπάρχει συμβόλαιο, δεν μπορούν να πειράξουν τουλάχιστον την ιδιοκτησία μου. Από κει και πέρα εάν επιθυμούν το υπόλοιπο αδιέξοδο να το χαρακτηρίσουν δημόσιο, δεν με ενδιαφέρει, αλλά θεωρώ ότι χρειάζεται κάποιο πολεοδομικό σχέδιο να εγκριθεί, να υπάρξουν πρώτες αναρτήσεις, ενστάσεις κτλ.

Να συμπληρώσω ότι απευθύνθηκα σε μηχανικό και τοπογράφο και με βοήθησαν αρκετά και οικονομικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.