Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα μέτρα - Ποιές συνήθειες από την καθημερινότητα σας θα περικόψετε και ποιές οχι?


VVT

Recommended Posts

Δεν θα αγοράσω καινούργια ρούχα παρά αν χαλάσουν ή αλλάξω νούμερο.

 

Μαγειρεύω φαγητά που μου είχαν λείψει. Φασολάδα, ρεβύθια, αβγά με ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ (όχι προτηγανισμένες) τηγανιτές πατάτες, τονομακαρονάδα, ριζότο με λαχανικά, μπιφτέκια, κτλ.

 

Δεν θα κρατηθώ αν μου φανεί κάτι ακριβό αλλά θα το πω στα ίσια. Αν κάνω τον Κινέζο δεν πρόκειται να μειωθούν οι τιμές.

 

Τα φιλοδωρήματα περιορισμένα.

 

Δεύτερο ποτό δεν έπινα, τώρα ίσως να μην πίνω και πρώτο επειδή δεν έχω χρόνο για βόλτα.

 

 

(ας υπερβάλλω και λίγο) Αν δυσκολέψουν τα πράγματα πάααρα πολύ για πάνω από 2 χρόνια (ελπίζω πως όχι) θα κόψω την ΔΕΗ, τηλέφωνο και ADSL στο σπίτι. Είναι 100+  τον μήνα. Μου χρειάζονται μόνο για να εργαστώ και για το ψυγείο.

Πρακτικά την δουλειά μου την κάνω και στο γραφείο, τηλεόραση δεν βλέπω, για φως μέχρι να πέσω για ύπνο μπορώ να έχω κανά κεράκι, επειδή μένω μόνος μου ο ηλιακός θερμοσίφωνας έχει πάντα ζεστό νερό, ψυγείο και κουζίνα γκαζιού υπάρχουν.

 

Και μια φιλική συμβουλή για τους συναδέλφους μηχανολόγους: ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ επανεκτυπώσεις μελετών αν σας ζητήσουν αλλαγές. Υπολογίστε το κόστος εκτύπωσης πρώτα. Με τους δικούς μου υπολογισμούς το κόστος για χαρτιά και μελάνια για τα Η/Μ μιας τυπικής πολυκατοικίας κοστίζουν περίπου 150. Κάθε επανεκτύπωση κοστίζει το 5% με 10% της αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα αγοράσω καινούργια ρούχα παρά αν χαλάσουν ή αλλάξω νούμερο.

για το νούμερο δεν υπάρχει θέμα. έτσι κι' αλλιώς στένεμα θα είναι πλέον

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά από τότε που ξεκκίνησα να μαγειρεύω εντατικά έχω φτάσει τα 120 κιλά. Μήπως έχει σχέση το άγχος;

Link to comment
Share on other sites

120 είναι πολλά. τώρα που είναι και καλοκαίρι, βράδυ μόνο σαλάτες με 2 κουταλιές λάδι το max και θα πίνεις πράσινο τσάι (πάνω από 5 κούπες την ημέρα) το οποίο πέρα απ' ότι βοηθά στην απομάκρυνση των υγρών, περιορίζει και την πείνα. άλλωστε το 70% των συναγερμών πείνας που δίνει ο εγκέφαλος έχει αποδειχθεί ότι αφορούν τη δίψα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι πολλά.

 

Κάνω τρεις δίαιτες για να αδυνατίσω...

 

... με μία δεν χορταίνω!

 

Κάτι άλλο που θα κόψω είναι οι άσκοπες αναβαθμίσεις στον υπολογιστή, η αποθήκευση περιττών "backup", κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια δίαιτα που έρχεται...ούτε τα gilli diet...χαχαχαχα!!!!:smile::-):smile::-)

Αχχχχχ πάνε τα ταβερνάκια......τα παΐδάκια....τα ουζάκια μας.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.