Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαίρετου με υπέρβαση συντελεστή


TAKHS1

Recommended Posts

Για σας,

 

Έχω ένα αυθαίρετο που είναι σε διαδικασία νομιμοποίησης. Το πρόβλημα είναι ότι υπερβαίνει τον συντελεστή δόμησης (ύψος, κάλυψη κλπ είναι ΟΚ). Δηλώνω βοηθητικούς χώρους, αποθήκες αλλά και πάλι βγαίνουν πολλά.

 

Υπάρχει τρόπος να χαρακτηρίσω την υπέρβαση σαν επαγγελματική στέγη (π.χ. γραφείο υπηρεσιών πληροφορικής) αλλάζοντας την χρήση και ίσος αυξάνοντας τον συντελεστή;

 

Είμαι μηχανικός πληροφορικής.

 

Ευχαριστώ

 

Τάκης

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

 

Έχω ένα αυθαίρετο που είναι σε διαδικασία νομιμοποίησης. Το πρόβλημα είναι ότι υπερβαίνει τον συντελεστή δόμησης (ύψος, κάλυψη κλπ είναι ΟΚ). Δηλώνω βοηθητικούς χώρους, αποθήκες αλλά και πάλι βγαίνουν πολλά.

 

Υπάρχει τρόπος να χαρακτηρίσω την υπέρβαση σαν επαγγελματική στέγη (π.χ. γραφείο υπηρεσιών πληροφορικής) αλλάζοντας την χρήση και ίσος αυξάνοντας τον συντελεστή;

 

Είμαι μηχανικός πληροφορικής.

 

Ευχαριστώ

 

Τάκης

 

Φιλε μου,

Καταρχίν πρέπει να μας πεις αν ειναι εκτος ή εντος σχεδίου πόλης και ποιοι οι οροι δόμησης της περιοχής. Ανα είναι εντός σχεδίου πόλης τότε θα πρέπει να βρείς τρόπο με τον υπάρχον σ.δ.Αν είναι εκτός σχεδίου πόλης τότε δες τι μπορείς να κάνεις με το άρθρο για επαγγελματικές στέγες (600 τμ μεγιστη δόμηση και όχι πάνω από 0,2 σ.δ.). Δες επίσης ειδικούς όρους δόμησης με βάση τον ΕΟΤ

Ερωτήσεις:

Ποιά η πργαματική χρήση του ακινήτου?

Είναι μεγάλη η οικοδομή?

Τί κάνεις με τα πρόστημα?

Πότε χτίστικε?

 

Προοχή σε πιθανή αυτοψία κατά την ρευματοδότηση.

Μην ξεχνάς και την περίπτωση των κατεδαφίσεων.

 

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός σχεδίου και είναι οικοδομήσιμο.

Έχει συντελεστή 0,3 και έχω οικόπεδο ~430τμ. Το σπίτι είναι 180τμ.

Είναι για ιδιοκατοίκηση αλλά λέω να χρησιμοποιήσω και σαν γραφείο (είμαι πληροφορικάριος με σπουδές Ηλεκ. Μηχ.).

 

Χτίστηκε αρχικά το 1987 αλλά το τελείωσα 2003. Έχω ρεύμα με τον νόμο του 2003 και μένω μέσα. Τα πρόστιμα έχουν καθοριστεί το 2003 αλλά φαντάζομαι ότι θα τα ξαναδούν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός σχεδίου και είναι οικοδομήσιμο.

Έχει συντελεστή 0,3 και έχω οικόπεδο ~430τμ. Το σπίτι είναι 180τμ.

Είναι για ιδιοκατοίκηση αλλά λέω να χρησιμοποιήσω και σαν γραφείο (είμαι πληροφορικάριος με σπουδές Ηλεκ. Μηχ.).

 

Χτίστηκε αρχικά το 1987 αλλά το τελείωσα 2003. Έχω ρεύμα με τον νόμο του 2003 και μένω μέσα. Τα πρόστιμα έχουν καθοριστεί το 2003 αλλά φαντάζομαι ότι θα τα ξαναδούν.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλειστούς χώρους στάθμευσης? Μπορείς να παρουσιάσεις περιμετρικό μπάζωμα σε μέρος του οικοπέδου για να δείξεις υπόγειο μέρος της κατοικίας? Η περιοχή έχει ειδικούς όρους δόμησης για επαγγελματική στέγη? Μπορείς να δέιξεις αίθριους χώρους ή φωταγωγούς? Προσοχή σε αυτοψίες!!! Είναι μεγάλο το πρόστημο διατήρησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.