Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοψήφισμα για το κάπνισμα !!


chronism

Καπνίζετε ???  

271 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Καπνίζετε ???

    • Ναι
    • Όχι
    • Κάπνιζα ... αλλα ευτυχώς το έκοψα !!!!
    • Προσπαθώ να το κόψω !!!


Recommended Posts

Δύσκολο το επάγγελμα του μηχανικού ... :wink:

Αν έχεις αρχίσει το κάπνισμα δύσκολα το κόβεις με τόσες σκοτούρες ...

 

Ήθελα να δω πόσοι άλλοι συνάδελφοι είναι εξαρτημένοι ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άντε να απαγορευθεί σε όλους τους χώρους μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς οι αντικαπνιστές!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε να απαγορευθεί σε όλους τους χώρους μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς οι αντικαπνιστές!!

 

Στο αεροδρόμιο στο dubai (το οποίο είναι μέσα στην χλίδή) είχε για τους καπνιστές ένα χώρο 3Χ3 μεσα στην βρωμιά και στην καπνίλα

Ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα τόσο ταπεινωμένος που είμουν καπνιστής !!!!

 

Εντάξει συμφωνώ να υπάρχει απαγόρευση αλλά όχι για όλους τους χώρους ...

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη υποκρισία του κράτους.

Από τη μια απαγορεύει το κάπνισμα σε κάποιους χώρους, απαγορεύει τις διαφημίσεις, επιβάλλει την αναγραφή στα πακέτα των τσιγάρων ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά τη υγεία, προκαλεί καρκίνο, εθισμό και άλλα πολλά και απ' την άλλη επιτρέπει την ελεύθερη κυκλοφορία των τσιγάρων.

 

Κατά τη γνώμη μου ή παραδέχεσαι ότι βλάπτει και απαγορεύεις και την κυκλοφορία του ή λες ότι δεν βλάπτει και επιτρέπεις και την πώληση του καπνού και το καπνίζειν παντού!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως με το καπνισμα επικρατει μεγαλος παραλογισμος.

 

δεν καπνιζω αλλα βλεπεις πρεπει να σεβαστω το δικαιωμα του αλλου και το πρωι 8 η ωρα να μπω στον τεκε-γραφειο-δημοσιο.αν ειναι δυνατον?

 

παραλογισμος.

 

Υ.Γ αναφερομαι σε συναδελφισσα που τραβαει τα πανδεινα σε χωρο της εθνικης τραπεζας.μαλιστα εξαρταται απο τη διακριτικη ευχερεια του καθε καπνιστη να μην καπνιζει στον χωρο εργασιας.αν δεν εχεις τον βουρδουλα απο πανω (ειδικα στον ελληνα) μην περιμενεις προκοπη.

Link to comment
Share on other sites

Σε τράπεζες και γενικά σε δημόσιους χώρους απαγορεύεται το κάπνισμα.

chronism μου αρέσει να βλέπω καπνιστές να κάθονται σε δωματιάκια και οι υπόλοιποι να τους παρατηρούμε λες και είναι πειραματόζωα. Τόσα χρόνια καταπίεσης νιώθω οτι παίρνω την εκδίκησή μου.

Για ένα πράμα σας δικαιολογώ ότι κάποτε το κράτος σας έμαθε να καπνίζεται (μιλάμε για δεκαετία 60 έτσι?) και τώρα σας το απαγορεύει. Είναι λίγο εκνευριστικό όπως και να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε τράπεζες και γενικά σε δημόσιους χώρους απαγορεύεται το κάπνισμα...

Άρθρο 1 υγειονομικής διάταξης υπ' αριθμό ΥΙ/Γ.Π./οικ.75017/29.7.2002.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι όπως και ο μη καπνιστής έχει δικαιώματα έτσι έχει και ο καπνιστής. Εννοείται πως πρέπει σε όλες τις υπηρεσίες και χώρους εργασίας να απαγορευθεί το κάπνισμα αυστηρώς, αλλά να υπάρχουν χώροι για καπνίζοντες κανονικοί και όχι 3*3. Εδώ όμως μπαίνει ένα συνταγματικό θέμα ισότητας. Υπάρχουν εργοδότες που επιλέγουν άτομα με προσόντα το "μη καπνιστή", για να μην κάνει διακοπή της εργασίας του για τσιγάρο,αυτό είναι αντισυνταγματικό, και δεν μπορούμε να κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε αυτά. Έχει επικρατήσει μια φρενίτιδα ανά τον κόσμο με αποτέλεσμα τη λήψη ακραίων μέτρων.

Στην Ελλάδα τώρα δε συμφέρει και πολύ τις κυβερνήσεις να βάλει τέτοια μέτρα γιατί οι μεγάλοι καπνοπαραγωγοί και έμποροι της Ελλάδας στηρίζουν κυβερνήσεις. Η πίτα είναι μεγάλη.

Εγώ είμαι καπνιστής όπως καταλαβαίνετε και μου αρέσει το τσιγάρο. Ξέρω ότι προκαλεί κακό στην υγεία δε μετανιώνω που καπνίζω όμως γιατί είναι επιλογή μου. Κάποια στιγμή στη ζωή μου θα το κόψω ,υπάρχουν τρόποι, αλλά όταν θέλω εγώ να το κόψω.

Δηλαδή επειδή το αμάξι βγάζει καυσαέρια που τα αναπνέουν όλοι πρέπει να απαγορεύσουμε τα αυτοκίνητα?

Και μη μου πείτε ότι ο καπνός από το τσιγάρο είναι πιο βλαβερός.

Ελπίζω να βρεθούν τρόποι στο μέλλον να διατηρείται μια ισορροπία που να σέβεται και τις ανάγκες του μη καπνίζοντα και τις ελευθερίες του καπνίζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τράπεζες και γενικά σε δημόσιους χώρους απαγορεύεται το κάπνισμα...

Άρθρο 1 υγειονομικής διάταξης υπ' αριθμό ΥΙ/Γ.Π./οικ.75017/29.7.2002.

 

εισαι ελλαδα ομως.

ο νομος ειναι φαντασμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα καυσαέρια των αυτοκινήτων δεν υπάρχουν συγκεκριμένα αποτελέσματα για το αν βλάπτουν και πόσο. Για το κάπνισμα υπάρχουν. Για τα αυτοκίνητα δεν υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας όπως για τα τσιγάρα ούτε προειδοποιητικές πινακίδες που να λένε μην κυκλοφορείτε σ' αυτό το δρόμο γιατί αναπνέετε μολυσμένο αέρα, ενώ για τα τσιγάρα υπάρχουν πολύ αυστηρές προειδοποιήσεις. Όταν κάποιος πάθει έμφραγμα ο καρδιολόγος θα του πει κόψε το τσιγάρο όχι το αυτοκίνητο και την κυκλοφορία στις πόλεις.

 

Δικαίωμα του καθενός να καπνίζει όχι όμως και να μολύνει τον αέρα που αναπνέω. Το να καπνίζει επομένως κάποιος στο σπίτι του είναι επιλογή του και δικαίωμά του, όχι όμως και σε μια δημόσια υπηρεσία ή σ' ένα γραφείο όπου δεν είναι μόνος του αλλά θα πάω και εγώ που μπορεί να έχω άσθμα. Θα πάω όχι γιατί είναι επιλογή μου αλλά γιατί πρέπει να πάω για να κάνω τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.