Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύση για οικονομία στο καύσιμο


Recommended Posts

Καλημέρα..

 

Δυστυχώς το αυτοκίνητό μου λόγω εργοστασιακών προδιαγραφών καίει αναγκαστικά αμόλυβδη 98ROZ και μιας και δεν διατείθεται στην ελληνική αγορά βάζω 100αρα..

 

Θα μπορούσα αντί να βάζω super να κάνω μία μίξη super και απλής αμόλυβδης 95 οκτανίων και αν ναι ποια θα πρέπει να είναι η αναλογία για να έχω τελικά στο ρεζερβουάρ 98 ?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις νόμιζα ότι θα πρότεινες κανένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο...

 

Λοιπόν, αν δεν έχεις δικό σου βενζινάδικο, πως θα της κάνεις αυτές τις μίξεις; Θα βάλεις π.χ. 20€ 95άρα και 20€ 100άρα; Και που ξέρεις ότι θα αναμιχθούν σωστά μέσα στο ρεζερβουάρ;

 

Η λύση για οικονομία στα καύσιμα υπάρχει και είναι μία: Λιγότερο αυτοκίνητο!!

 

Τα μέσα μαζικής μεταφοράς πλέον είναι σε καλύτερη κατάσταση (μιλάω κυρίως για τους Αθηναίους όμως).

Επίσης, το ποδήλατο είναι πολύ καλή λύση. Το προωθεί η Μπιρμπίλη και ο Γιωργάκης απ'όσο ξέρω (αν ξεμπερδέψει με τα υπόλοιπα).

Λοιπόν κάντε ποδήλατο, πάρτε μετρό και αφήστε το αυτοκίνητο για τις κυριακάτικες βόλτες με την οικογένεια...

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκεφαλος των συγχρονων αυτοκινητων εχει πληθος αισθητηριων, και προσαρμοζει τη λειτουργια του κινητηρα αναλογα με τα δεδομενα της καθε στιγμης.

 

Εχω ακουσει για κοσμο που εκτος πολης κινουνται πιο οικονομικα με 100αρα απο οτι 95αρα, γιατι το αμαξι βγαζει πιο πολλα χιλιομετρα , τοσα που αντισταθμιζεται η διαφορα τιμης και μενει και κατι στην ακρη.

 

Ο καθε τυπος κινητηρα λειτουργει διαφορετικα. Αλλιως ενας TSI, αλλιως ενας VTEC κτλ. Ο καθε κινητηρας δουλευει διαφορετικα με διαφορετικες βενζινες. Σε επιπεδο αυτοκινητου παραγωγης, που δεν ειναι βελτιωμενο κτλ δεν νομιζω να αξιζει το ψαξιμο. Απλα μια καθαρη ανοθευτη βενζινη και τελος.

 

Η μονη λυση ειναι λιγοτερες μετακινησεις, και στοιχειωδης προγραμματισμος-συνδυασμος των δουλειων για λιγοτερα δρομολογια.

 

Και ενα σχετικο Link για μια εκπομπη των mythbusters, σχετικα με βενζινες

http://en.wikipedia.org/wiki/MythBusters_%28season_4%29#The_Great_Gas_Conspiracy

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά ειναι όλα αυτά που λέτε όμως...

 

η υψομετρική διαφορά μεταξύ εργασίας μου και τόπου κατοικίας είναι 300 μ η οποία καλύπτεται με μια μόνο ανηφόρα κλίσης 12% τουλάχιστον για 600μ (σήμερα είναι η 3η φορά με ποδήλατο που θα την ανέβω περπατώντας φυσικά)

 

δυστυχώς έχω κινητήρα Fsi 2.0 περασμένο της πενταετίας ήτοι τέλη άνω των 700e ακριβότερα φυσικά από μίας Mercedes 1.8 αξίας 60000

οπότε δεν είναι και πολύ δόκιμο να μην κυκλοφορώ αυτοκίνητο του οποίου τα τέλη είναι πολύ ψηλά (για να μην πω για μεταπωλητικές αξίες κλπ κλπ) τα οποία τα έχω πληρώσει για να κυκλοφορεί (εξ ου και τέλη κυκλοφορίας) και γιατί το πήρα για να κάνω ασφαλέστερα ταξίδια στους "ελληνικούς δρόμους Πάτρα Αθήνα νταλικέριδες"

 

Άρα μέχρι να καταθέσω πινακίδες ή να αλλάξω κινητήρα με Tsi .

κάπως θα πρέπει να μην πληρώνω τα κερατιάτικα της νοθευμένης 100αρας.. (αλήθεια η 98 γιατί εξαφανίστηκε?)

 

Κάτι πρόσθετα οκτανίων που κυκλοφορούν λένε τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γεμίζεις 95άρα + προσθετικό οκτανίων και να το συγκρίνεις με ένα ρεζερβουάρ μόνο με 100άρα; Δες χιλιόμετρα, κόστος και απόδοση.

 

Με 95άρα βαράει πυράκια;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το αυτονοητο, οτι οτι και να κανεις δεν θα δεις δραματικη μειωση της καταναλωσης.

Αν ειχες ενα 1000ρακι aygo θα ξεχναγες που ειναι το βενζιναδικο. Ενα 2λιτρο αυτοκινητο σεβαστου βαρους 1200+ κιλων θελει γκαζι για να κινηθει.Δυστυχως.

Μπορεις να κανεις δοκιμες, αλλα μην περιμενεις και πολλα.

 

Ενισχυτικα οκτανιων, κετονη, τολουολη, μεθανολη και δεν ξερω τι αλλο βαζουν μερικοι στο ρεζερβουαρ δεν ειναι η λυση για οικονομια.

 

Η λυση ειναι υβριδικα ελαφρια αυτοκινητα. Αλλα τετοιες εποχες δυσκολα τα πραγματα.

 

Επισης δεν κανεις μια βολτα απο εδω Hellenic VW Club ? Κατι θα ξερουν να σου προτεινουν να γλιτωσεις λιγο καυσιμο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.