Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων με το άρθρο 25


Recommended Posts

Νομιζω εσυ το απαντησες ηδη πιο πανω....βελτιωση παρεκκλισης

Το ερωτημα ειναι , φανταζομαι , πως αν ειναι του ιδιου ιδιοκτητη αν θεωρειται αυτοδικαια οτι συνενωνονται

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι το εξής:Μπορεί ο ιδιοκτήτης του Α οικοπέδου να αγοράσει το Β , και το νέο οικόπεδο που προκύπτει είναι μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο;

 

Πως μπορεί ένα άρτιο κατά παρέκκλιση μετά από συνένωση (αν τελικά γίνεται) να είναι μη άρτιο?

 

Κι εγώ ξέρω οτι γίνεται η συννενωση για να βελτιωθεί η αρτιότητα. Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν ένα γραπτό ερώτημα στη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν δηλαδή να παρουσιαστούν αυτόνομα γιατί είναι άρτια κατά παρέκκλιση? [Διάβασα την απόφαση του ΝΣΚ που είχε εκδόσει το 1991 (αναρτήθηκε μέσα στο forum πρόσφατα νομίζω 14/12) και κάτι τέτοιο κατάλαβα.]

Εάν τα οικόπεδα είναι άρτια στον κανόνα τότε διατηρείται η "αυτονομία" του καθενός οικοπέδου παρ' όλο που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ σ' ευχαριστώ πολύ. Γιατί χθες το διάβασα αργά το βράδυ και η αλήθεια είναι ότι μου κάθισε κάπως βαρύ και είχα υπόννοιες ότι κάτι δεν κατάλαβα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.