Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autodesk Map 3D - Βοήθεια σε πρόβλημα!!!


Recommended Posts

Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω τις GIS δυνατότητες του προγράμματος άλλα έχω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω μάλιστα αν έχει και λύση. Έχω κάποια γεωτεμάχια (ας πούμε) στα οποία έχω αντιστοιχίσει με κείμενο ένα κωδικό αριθμό και στα οποία έχω δημιουργήσει πολυγωνική τοπολογία. Από την τοπολογία έχει δημιουργηθεί πίνακας object data με κλειδί "ID" (το κλειδί αυτό είναι άσχετο από τον κωδικό αριθμό που έχω δώσει εγώ και αλλάζει κάθε φορά που κάνω επαναδημιουργία της τοπολογίας), το εμβαδόν, την περίμετρο και τις πλευρές του κάθε γεωτεμαχίου. Έχω κάνει attach μία εξωτερική βάση στην οποία ένας πίνακας έχει κλειδί αυτό τον κωδικό αριθμό και έχω κάνει αυτόματη δημιουργία σύνδεσης βάση του κωδικού αριθμού που υπάρχει στο κείμενο. Είναι δυνατόν να εξάγω το εμβαδόν και την περίμετρο κάθε γεωτεμαχίου στην αντίστοιχη εγγραφή στην εξωτερική βάση δεδομένων με κάποιον τρόπο???

Κάθε βοήθεια ή πρόταση είναι πολύ πολύτιμη για μένα και ευχαριστώ πολύ όποιον κάνει κάποια προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...

Δεν είναι δυνατόν μέσα απο το ΜΑΡ. Θελεις κωδικα με lisp για να το κανεις αυτο.

Μήπως έχεις κανένα δείγμα κώδικα lisp για κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχω ένα θεματάκι εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Θέλω να εισάγω κάποια αρχεία shp στο autocad civil 3d και να εξάγω το τελικό

αρχείο σε dwg. Στον ίδιο φάκελο με τα shp, υπάρχουν και τα υπόλοιπα αρχεία με

τις διάφορες πληροφορίες (shx, dbf, idx, prj, sbn, sbx, xml).Όταν κάνω την εισαγωγή

τα πολύγωνα μπαίνουν κανονικά αλλά όταν θέλω να δω τα properties τους, βλέπω ακαταλαβίστικους

χαρακτήρες. Η διαδικασία που ακολουθώ είναι: insert map- επιλέγω το αρχείο shp-οκ-στο πινακάκι

που μου ανοίγει επιλέγω data-ανοίγει το παράθυρο atribute data-επιλέγω create object data-ok-ok-

ολοκληρώνεται η εισαγωγή και μετά κάνω export to autocad.

Μήπως ξέρει κανείς τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να δω σωστά τα data?

post-4362-0-22072400-1406835898_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η πτυχιακή μου ήταν πάνω στο AutoCad Map. Μπορεί να βοηθήσει πιστεύω. Μέσα λέει πως να γίνει εξαγωγή της βάσης.

 

 

http://www.academia.edu/7766298/H_%CF%80%CF%81%CE%AC%CE%BE%CE%B7_%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82_%CE%BC%CE%B5_%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D_Autocad_Map_3d

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.