Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια για διώροφο από ΑΤΜ


kasvan

Recommended Posts

Μια που σαν κλάδος οι ΑΜΤ έχουμε το δικαίωμα να βγάλουμε άδειες για διώροφα (με συν-υπογραφή στα στατικά, που ήδη πάνε με το τετραγωνικό σε αστείες τιμές) θα ήθελα να ρωτήσω συναδέλφους ΑΤΜ που ασχολούνται τί θα πρέπει να διαβάσω από νομοθεσία και βιβλιογραφία.

 

Μια που καταργούνται οι ελάχιστες αμοιβές θα μπορούμε να χτυπήσουμε σαν κλάδος τους άλλους συναδέλφους μειώνοντας τις τιμές στην περιοχή που δραστηριοποιούμαστε (θεμιτό μια που θα υπάρχει ελεύθερη αγορά στην παροχή υπηρεσιών μας) ώστε να αποκτήσουμε κομμάτι της αγοράς αν και δεν είμαστε και πολύ σχετικοί με τις κατασκευές (αλλά πόσο δύσκολο είναι κάνεις ένα διώροφο πια; εδώ μάθαμε τόσα και τόσα)

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

 

mea culpa για την κατηγορία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

ΓΟΚ - Κτιριοδομικό. Τα στατικά δώσε τα καλύτερα σε άλλον να τα κάνει γιατί δεν ξέρω τί έχετε κάνει από στατικούς - υπερστατικούς φορείς, ΕΚΩΣ - ΝΕΑΚ - ΚΤΧ -Ευρωκώδικες κλπ. Επίσης διάβασε ό,τι μπορείς από αρχιτεκτονική.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο τοπογράφο kasvan. Εγώ έχω παρατήσει το gps από χρόνια και κάνω στατικά. Ο parist43 ως γνωστόν είναι ο πιο έμπειρος τοπογράφος κατασκευαστής και μπορεί και αυτός να βάλει το λιθαράκι του στη συζήτηση.

ώστε να αποκτήσουμε κομμάτι της αγοράς αν και δεν είμαστε και πολύ σχετικοί με τις κατασκευές

ενώ αυτοί που έχουν κομμάτι είναι πάρα πολύ σχετικοί. αλλά αυτό έπρεπε να είχε γίνει παλιότερα. τώρα δεν βγαίνει ούτε άδεια για κοτέτσι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ταλαντούχοι και δικτυωμένοι θα βγάλουν άδεια και για κοτέτσια και για στάνες . Ειδικά στην Βόρεια Ελλάδα (που κάνει και κρύο το χειμώνα) , θα δώσουν και δουλειά στους μηχανολόγους που θα υπογράψουν μελέτη για κεντρική θέρμανση.

 

Αντε να δούμε που θα παίξουν οι αμοιβές ...

 

Για τι τιμή ζώνης συζητάμε :mrgreen: ;

Link to comment
Share on other sites

cna ΝΕΑΚ τί σημαίνει; από στατικούς - υπερστατικούς φορείς δεν έχουμε κάνει κάτι αλλά εντάξει πολυτεχνική σχολή τελείωσα πόσο δύσκολο να είναι να τα διαβάσω αυτά; (εφαρμοσμένα μαθηματικά και αρ. ανάλυση είχα 10αρια) πρόταση για βιβλιογραφία;

 

skafos τιμή ζώνης τί εννοείς; (φαντάζομαι δεν θα παίζει κανένα ρόλο με ελεύθερες τις αμοιβές)

 

Σπυριδούλα γιατί να μην βγαίνουν άδειες; Ο κόσμος θα αρχίσει να κτίζει όπως παλιά σιγά σιγά και με υλικά από το περιβάλλον. Με πλίνθους ή πέτρα έχει σχέση η δυναμική ανάλυση (ή πως τα λένε αυτά; ), απαιτείται πάλι συν υπογραφή;

 

parist43 γιατί δεν παίρνεις μέρος στη συζήτηση;

 

Μήπως έχετε καμιά πρότυπη μελέτη να μου στείλετε; Αρχιτεκτονικά έχω πολλά πάντως από την εργασία μου σαν εκτιμητής.

Link to comment
Share on other sites

Σπυριδούλα γιατί να μην βγαίνουν άδειες; ο κόσμος θα αρχίσει να κτίζει όπως παλιά σιγά σιγά και με υλικά από το περιβάλλον. Με πλίνθους ή πέτρα έχει σχέση η δυναμική ανάλυση (ή πως τα λένε αυτά; )

έχει, αλλά μην αγχώνεσαι. πάρε τη δουλειά και θα τα βρούμε στο οικονομικό

parist43 γιατί δεν παίρνεις μέρος στη συζήτηση;

ο λαός απαιτεί τοποθέτηση paris

Link to comment
Share on other sites

απο Νομοθεσια διάβασε τα σχετικα με τι απαιτειται για την εκδοση οικοδομικων αδειων(εγω οταν ειχα ξεκινησει υπηρχε μια ειδικη εκδοση του ΤΕΕ .πιθανον να υπαρχει κατι αντιστοιχο σημερα)

επισης οπωσδηποτε τον ΓΟΚ ,τους ορους δομησης εκτος σχεδιου ,εντος οικισμων κλπ

τον κτιριοδομικο κανονισμο.

απο βιβλια προσωπικα εχω μονο το Κατασκευες απο τοιχοποιια της Φυλιτσας Καραντωνη.

αποψη μου ειναι ξεκινα και στην πραξη θα μαθεις αρκετα.παρε μια δουλεια και οταν την παρεις θα σε βοηθησω οσο μπορω ,εξαλου εχω πολους συνεργατες και φιλους Αρχιτεκτονες και ΠΜ .μεσω ε-μαιλ θα σε βοηθησω να διεκπεραιωσεις την δουλεια σου μια χαρα.Βγαλε μια σειρα απο φωτο των χαρακτηριστικων κτισματων της περιοχης σου-θα πρεπει να κινηθεις πανω στα αρχιτεκτονικα προτυπα της περιοχης σου.

Αυτα προς το παρων ,οταν παρεις μια δουλεια στειλε πμ να σου στειλω ε-μαιλ.

Επισης ριξε μια ματια στα προτεινομενα βιβλια των ΠΜ και των Αρχιτεκτονων ,σαυτο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ αν χρειαστει να συγκολησεις αναμονες ειμαι ειδικος

σήμερα παίζει δυνατά να πάθω έμφραγμα από τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

kasvan γιατί κολλάς μόνο σε διώροφο?

 

Εδώ ρε συ οι υπάλληλοι του Δήμου βγάζουν τοπογραφικά με το κιλό με πλαστές σφραγίδες και της Πολεοδομίας άδειες με δανεικές.Εσύ κουτός είσαι να κάνεις μόνο διώροφα?

 

Ένα φίλο στο πειθαρχικό στο ΤΕΕ χρειάζεσαι,καθώς και τον Έφορο ταϊσμένο.

 

kasvan,στο έχω ξαναπεί,σκέφτεσαι λάθος.

 

Όλα θα τα βρούμε σου λέωωωωωωωω!!!!!!!:lol::lol:

 

edit:

 

σήμερα παίζει δυνατά να πάθω έμφραγμα από τα γέλια.

 

κράτα το για αργότερα,μήπως μπει στο θρεντ κανένα ufo.

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι οι αναμονές και γιατί συγκολούνται; Ποίος είναι ο ειδικός Σπυριδούλα;

 

Δηλαδή zavi να κάνω και πολυώροφα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.